Johnson’dan gözdağı: Güneydoğu Avrupa’ya avcı uçakları ve gemiler gönderebiliriz

Adanali

Member
Rusya ile Batılı ülkeler içinde Ukrayna’daki tansiyonu azaltmak için diyalog devam ederken İngiltere Başbakanı Boris Johnson, The Times gazetesi için bir makale kaleme aldı.

Johnson, İngiltere’nin Ukrayna’daki durum çerçevesinde atabileceği adımları kıymetlendirerek Moskova’ya ‘uyarı’ bildirileri gönderdi.

“Birleşik Krallık, Estonya’da konuşlanan, İngiliz komutasındaki NATO epey uluslu taburunu destek etmeye hazırlanıyor. On İskandinav ve kuzey Avrupa ülkesinden birlikleri kapsayan, İngiliz komutasındaki bir birlik olan Ortak Sefer Kuvvetleri’nin tatbikatına katkımızı da artıracağız. Güneydoğu Avrupa’yı korumak için Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Typhoon tipi avcı uçaklarını ve Kraliyet Donanması’na ilişkin gemileri harekete geçirme mümkünlüğünü gözden geçiriyoruz” diyen Johnson, bu çeşit adımların ‘Rusya’nın Ukrayna’yı istila etme’ planıyla kontaklı olduğunu kaydetti.

The West have agreed a united response to any Russian attack on Ukraine:

➡
Severe economic sanctions against Russia
➡
Further NATO support for our allies’ security
➡
Strengthening Ukraine's defences

Read PM @BorisJohnson in @thetimes
👇
https://t.co/dCs7Y9CdFi

— Liz Truss (@trussliz) February 8, 2022

‘Diplomasinin Ukrayna’da krizi önlemeye yardım edeceğini umuyorum’

İngiltere’nin Ukrayna konusunda ‘çekingen’ davranmayacağını ve Avrupa ile NATO’ya ‘koşulsuz ve sarsılmaz’ takviye vereceğini belirten Johnson, hala daha diplomasinin Ukrayna’da krizin önüne geçmeye yardım edeceğini umduğunu söylemiş oldu.

‘Rusya’nın kaygılarının açık ve samimi diyalogla giderilebileceğine inanıyorum’

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin‘le geçen hafta yaptıkları telefon görüşmesinde İngiltere’nin Rusya’ya, faşizmi omuz omuza yenmelerinin daimi anısına hürmet duyduğunu ve Rusya’nın kaygılarının açık ve samimi diyalogla giderilebileceğine inandığını dediğini anımsatan Johnson, bu niçinle İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ve Savunma Bakanı Ben Wallace’ın yakında Moskova’yı ziyaret edeceğine dikkat çekti.

‘Moskova, Soğuk Savaş’tan bu yana Avrupa’daki en büyük askeri yığınağını oluşturdu’

Temel evvelarinin müttefiklerle dayanışmak, krizdeki tansiyonun azaltılması ve ‘Rusya’nın Ukrayna’ya düzenleyeceği bir öteki atağın yaratacağı felaketin’ önlenmesi için caydırıcılıkla diyaloğu birleştirmek olduğunu anlatan Johnson, bunun acil bir vazife olduğunu, çünkü Moskova’nın Soğuk Savaş’tan bu yana Avrupa’daki en büyük askeri yığınağını oluşturduğunu öne sürdü.

‘Yaptırımlar için parlamentodan yeni yetkiler isteyeceğiz’

Avrupa ve ABD’nin ekonomik yaptırımları ‘ilk Rus askerinin birinci ayakkabı burnu Ukrayna’nın hâkim topraklarına girer girmez’ uygulanacak biçimde hazır tutmaları gerektiğini de belirten Johnson, “Kendi ismimize, İngiltere’nin yaptırımları ve başka önlemler, Rusya’nın rastgele yeni bir saldırısı için hazır olacak. Hükümet, Rus devletiyle alakalı olan yahut Kremlin için stratejik ehemmiyete sahip bir dalda faaliyet yürüten rastgele bir şirket de dahil, daha geniş kapsamda Rus özel ve hukuksal şahıslarına yaptırım uygulamak için parlamentodan yeni yetkiler isteyecek” sözlerini kullandı.

Rusya önderi Putin’i de uyaran Johnson, “Eğer yeni bir atak başlatırsa, Batı’yı, kaçınmak istediğinden hayli daha fazlasını yapmaya zorlayacak. Ukrayna, kendi yazgısını belirleyebilmek ve kendi ittifaklarını seçebilmek istedi. İngiltere, her vakit bu prensipleri destekledi ve artık de geri durmayacak” yorumunu yaptı.