Kablosuz güç ve Nikola Tesla'nın vizyonu

Leila

Global Mod
Global Mod
Düşünmemiz gereken ilk şey Tesla'nın zihninin sıradan olmadığıdır; Kendisi otobiyografik metinlerde o kadar ikna edici vizyonlar yaşadığını ve bazen onları dış dünyadan ayırt edemediğini belgeledi; Düşüncelerini çok detaylı bir şekilde tasarladı. İkincisi, hipotezlerini sürekli olarak test etmesine, optimize etmesine ve zamanındaki herkesten daha iyi yenilik yapmasına olanak tanıdı. Aynı zamanda varoluşun matematiksel ve harmonik bağıntılarının da oldukça farkındaydı; Onun üç rakamına olan tutkusu, aşağıdaki gibi bazı açıklamalarından dolayı iyi bilinmektedir: “Yürüyüşümdeki adımları saydım ve çorba tabaklarının, kahve fincanlarının ve yemek parçalarının kübik içeriğini hesapladım; aksi takdirde bunu yapmazdım. Öğle yemeğinin tadını çıkarabilirdim. Tüm eylemlerim ve operasyonlarım üçe bölünebilir olmalıydı ve eğer başarısız olursam, saatler sürse bile yeniden başlama ihtiyacı hissettim.” Dahası, sıkı ve sıkı disiplinli çalışmanın getirdiği fedakarlıktan büyük tatmin duydu.

Faktörlerin bu tuhaf birleşimi Tesla'yı tarihteki en parlak insanlardan biri yaptı.

En büyük hayallerinden biri kablosuz enerjiydi.

İlk teklifi açık sözlüydü: elektriği, maksimum enerji kullanımına izin veren, “mükemmel doğal iletken” olarak adlandırdığı toprak üzerinden iletmek. Bu projenin devamlılığı, farklı uluslararası ekonomik ve siyasi çıkarlar da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle baltalandı. Ancak Gezegen ve ötesindeki tüm insan görevleri için güçlü, verimli, sürdürülebilir, kablosuz ve kullanılabilir enerji kaynakları yaratma olasılığı hâlâ insanlık için hayati bir görevdir.

İyi haber şu ki, bu hedefe ulaşmak için teorik ve teknolojik araçlara sahibiz. Zaten bunun için proje gibi önemli çalışmalar var. Emrod Enerji dönüşümünde %100'e yakın verimlilikle enerjinin elektromanyetik dalgalar yoluyla iletilmesine olanak sağlayan teknolojiyi kullanan Yeni Zelanda'da.

Ayrıca enerjinin hava yoluyla aktarılmasını sağlayan manyetik rezonans gibi cep telefonu, bilgisayar, elektrikli araba gibi elektronik cihazların şarj edilebildiği yöntemler de bulunmaktadır. İkincisi, verici bobinler arasındaki frekansların senkronize edilmesiyle mümkündür, bu da menzili ve gücü artırır.

Kötü haber şu ki, otomotiv ve petrol endüstrileri gibi küresel oligarşik çıkarlara hizmet eden büyük direnişler hâlâ mevcut.

Ancak bu başarıların arkasında en sevimli insani motivasyonlarla tutarlı bir neden yoksa hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Tesla'nın cömert ideallerinden bir diğeri, teknolojilerinin kullanışlılığıyla ilgili neredeyse öngörü niteliğindeki aşağıdaki niyetinde ortaya çıkıyor:

“…insan sesi her yerde yeniden üretilecek ve binlerce kilometre uzaktaki şelalelerin sağladığı enerjiyle çalışan fabrikalar olacak; Kurak çöllerin verimli topraklara dönüştürülmesi amacıyla hava makineleri aralıksız olarak dünyanın etrafında fırlatılacak ve güneş enerjisi kontrol edilerek göller ve nehirler oluşturulacak.