Limonlu Kremalı Turta (Videolu)

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Limonlu Kremalı Turta Tanımı İçin Gereçler

Turta hamuru için;

• 1/4 (çeyrek) su bardağı un (Tarife nazaran ayarladığım un kâfi gelmedi ben yaklaşık bir su bardağı un kullandım şayet cıvık olursa daha fazla un ekleyebilirsiniz)
  • 2 yemek kaşığı tozşeker
  • yarım çay kaşığı tuz
  • 60 gram (4 yemek kaşığı) kesimler halinde kesilmiş soğuk tereyağı (Ben margarin kullandım)
  • 4 yemek kaşığı soğutulmuş ve küçük kesimler halinde kesilmiş margarin
  • 4-6 yemek kaşığı buzlu su
Limon dolgusu için;

• 1 1/4 (çeyrek) su bardağı tozşeker
  • 1/3 su bardağı mısır nişastası
  • 1,5 su bardağı su
  • 4 adet yavaşça çırpılmış yumurta sarısı
  • yarım su bardağı limon suyu
  • 1 çorba kaşığı limon kabuğu rendesi
  • 30 gram (2 yemek kaşığı) tereyağı
Limonlu Kremalı Turta Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Turta hamuru için un, şeker ve tuzu bir kasede karıştıralım. Üzerine margarin ve tereyağını koyalım.
  2. Karıştırdıktan daha sonra buzlu suyumuzu da ekleyerek ıspatula ile karıştıralım (Bu basamakta tanımdaki un ölçüsü kâfi gelmedi. Çok cıvık kaldı ve ben toplamda bir su bardağını geçecek kadar un koydum)
  3. Hamurumuzun üzerini kapatarak 1 saat buzdolabında dinlendirelim.
  4. Tezgaha un serperek hamurumuzu merdane sayesinde açalım. Turta kalıbını geçecek kadar açmaya çalışalım. Açtığımız hamurumuzu turta kalıbına yerleştirelim ve yanlarına gelecek biçimde düzenleyelim.
  5. Hamurumuzun fırında kabarmaması için bir çatal sayesinde hamurumuzda delikler açalım. Ve tekrar yarım saat buzdolabında dinlendirelim.
  6. Fırını 220 dereceye ayarlayalım. Dinlenen hamurun üzerini folyo ile kaplayalım. Dilerseniz folyonun üzerine kuru fasulye de koyabilirsiniz. Kuru fasulye de hamurunuzun kabarmasını önleyecektir.
  7. Hamurumuzu fırına verelim. 15-20 dakika pişirdikten daha sonra fırın derecesini 170 dereceye düşürelim ve 8 dakika daha pişirelim.
  8. Limon dolgusu için şeker, nişasta ve suyu tencerede nişasta eriyinceye kadar kısık ateşte daima karıştırarak pişirelim. vakit içinde koyu bir kıvam alacaktır. Pişen gerecin içine yumurta sarılarını ek edip karıştırmaya devam edelim.
  9. Karışım güzelce köpürüp yoğunlaşıncaya kadar pişirelim. Pişen karışımı ocaktan alarak limon kabuğu, limon suyu ve tereyağını ek edelim.
  10. Fırında pişen turtamızı alalım. Turtanın içerisine yaptığımız limon dolgusunu dökelim. 175 derecede ayarlı olan fırının içerisine turtamızı koyalım ve 15 dakika pişirelim.
  11. Turta piştikten daha sonra soğumaya bırakalım. Soğuduktan daha sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
Not: Harry potter yemek kitabı’ndaki tarife bakılırsa limon dolgusundan daha sonra beze doruğu yapılarak tarife ek edilmektedir. Ama ben beze yapmak istemedim. Tanımın görüntüsü youtube kanalımda. Beni desteklemek için kanalıma abone olursanız fazlaca sevinirim.

Limonlu Kremalı Turta Tanımı Fotoğraflı Yapılışı