Londra’da bıçaklı suçları bitirmeye çalışan İngiliz boksörle tanışın

Leila

Global Mod
Global Mod
SCENES, tüm dünyada engelleri aşan ve değişim yaratan gençliğe ışık tutuyor. Bu genç değişim yaratıcıları olağanüstü hikayelerini anlatırken, karakter odaklı kısa filmler ilham verecek ve şaşırtacak.

Boks sporu, yüzüne defalarca yumruk atılmasına rağmen Isaac Chamberlain için bir can simidi olmuştur. Londra’nın güneyindeki Brixton’da bir toplu konutta büyüyen profesyonel boksör, hayatını yoksulluk, çete şiddeti ve bıçak suçları arasında dolaşmak zorunda kaldı.

“Arkadaşlarımın çoğu şu anda hapiste ve bazıları vefat etti. Ama bunu yaşarken, o zaman, bunun gerçekten tehlikeli olduğunu düşünmüyorsun, tam olarak ne içinde büyüdün,” diye açıklıyor Isaac.

Isaac 11 yaşındayken, 16 yaşındaki kuzeni Alex Mulumba rakip bir çete tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Isaac’in de aynı yoldan gideceğinden korkan annesi, yolunu değiştirmeyi umarak onu yerel boks salonuna getirdi.

Gloves Up Knives Down, Londra’da bıçak suçları konusunda farkındalığı artırmak için kuruldu

“Terli spor salonu duvarları, çantalar, kokan eldivenler, benim için gerçeküstü bir andı. İnsanların suratına yumruk atıldığını görüyorum ve kimse ‘Bu nedir?’ diye düşünüyordum. Kelimenin tam anlamıyla ona aşık oldum” diyor Isaac Scenes.

Profesyonel boksör olmak

Çocukluğunda ilk kez antrenörlerden övgü ve iltifat aldı. “Her zaman ‘Oh, şampiyon olabilirsin, dünya şampiyonu olabilirsin’ derlerdi. Bu cesaret verici sözleri öğretmenlerden, ailemden hiç kimseden duymadım. Bu yüzden geri gelmeye devam ettim ve gerçekten motive olan şey buydu. ben.”

Koçlar Londra’da yedi ile 13 yaş arasındaki çocukları bıçak suçlarından korumak için boks eğitimi veriyor

Yeni bir amaçla, Isaac beladan uzak durdu. Dokuz yıllık meşakkatli bir antrenmanın ardından utangaçlıktan kendine güvenen bir sporcuya dönüşmüştü. 31 Ocak 2015’te, 20 yaşındayken, profesyonel ilk maçına Tanzanya’lı yarı-ağır boksör Moses Matovu’yu dört rauntluk bir galibiyette yenerek çıktı. “Başladığımda özgüvenim düşüktü ama boks bana özgüven verdi. Boks kendimi ifade etmemi sağladı. Boks bana bir can simidi verdi diyebilirim” diye hatırlıyor.

Bugün, Isaac 28 yaşında ve kariyeri gelişiyor. 15 profesyonel dövüşten sadece birini kaybetti. Isaac, boksun hayatını değiştirdiğine ve sporun başkalarına yardım etme yeteneğine sahip olduğuna kuvvetle inanıyor. Taban örgütü Gloves Up Knives Down ile güçlerini birleştirerek, gençleri sokaklardan çıkıp halka girmeye teşvik etmek için bir elçi olarak çalışıyor.

“Ben sadece topluma yardım etmeye çalışıyorum, Tanrı’nın bana verdiği yetenek nedeniyle kesinlikle geri vermek istiyorum. Böylece diğer insanlar hediyelerinin ne olduğunu öğrenme fırsatı bulsun” Isaac devletler.

Gloves Up Knives Down, ahlakı ‘önleyici müdahale’

olan kayıtlı bir yardım kuruluşudur. )

Gloves Up Knives Down

Gloves Up Knives Down, bıçak suçlarından etkilenen topluluklarda yaşayan gençleri desteklemek için 2019 yılında kuruldu . Ortaklardan David Edward Edgell, “Londra’da bıçak suçları konusunda farkındalığı artırmaya çalışan bir girişim olarak başladık. Sokaklara çıkıp bıçak almayı düşünen insanlara alternatif olarak boksu bir kanal olarak kullanmak” diye açıklıyor. Gloves Up Knives Down’ın kurucusu.

“Bu toplumsal bir mesele. Buna çeteler giriyor, uyuşturucu buna giriyor. Bu bizim dahil olduğumuz bir şey değil. Bunu yapacak kalifiye değiliz. Biz sadece küçük çocukları alıp onları tanıştırmaya odaklanıyoruz. boks için” diye ekliyor.

Londra rekor düzeyde bıçaklı suç

2021’de Londra, toplam 30 erkek ve genç erkeğin öldürüldüğü genç cinayetlerinden şimdiye kadarki en kötü yıllık ölüm oranını kaydetti. . En genç kurban 14 yaşında bir kılıçla korkunç bir şekilde öldürüldü. Ölenlerin çoğu bıçaklı suç mağduru ve çete bağlantılı şiddet olaylarına karıştı. Metropolitan Polisine göre, İngiltere’nin başkentinde kimliği tespit edilen yaklaşık 200 çete var.

Gloves Up Knives Down, gençlerin fiziksel zindeliğini ve zihinsel sağlığını geliştirmek için Londra’da

Gloves Up Knives Down, ahlakı ‘önleyici müdahale’ olan kayıtlı bir yardım kuruluşudur. Boks disiplininin gençlerin enerjilerini daha üretken ve olumlu bir şekilde yönlendirmelerine izin verebileceğine inanıyorlar.

“Birisi boks salonunda iki saat geçirmişse, eve uyumaya gideceğinizi bilirsiniz ve kulağa ne kadar basit gelse de bu, insanları düz ve dar yolda tutmak için çok iyi bir caydırıcıdır.” Gloves Up Knives Down’da koç olan Joe Brett’i açıklıyor. “Boks disiplin ister, sıkı çalışma ister ve çok çabuk anlarsınız, sert bir insanın ne olduğuna dair yorumunuz değişecektir” diye ekliyor.

‘Farklı bir aile tarafından kucaklanmış’

Kuruluş, gençlerin fiziksel zindeliğini ve zihinsel sağlığını geliştirmek ve daha güçlü topluluklar oluşturmaya yardımcı olmak için yola çıkıyor. David, “Çok katı bir yapıdan geçmelisiniz. Rakibine saygı duymalısın. Antrenörlerine saygı duymalısın ve sıkı protokoller var” diyor.

Hayır kurumu, boks tesislerine erişimi artırmak için öncelikle Londra’daki topluluklarla birlikte çalışır. Bağışlar ve mal satışı yoluyla dezavantajlı bölgelerdeki gençlere boks kitleri ve eğitim seansları sağlayabilirler.

Isaac Chamberlain, Londra’da gençleri sokaklardan çıkıp halka girmeye teşvik etmek için bir elçi olarak çalışıyor

“Özellikle boks salonu gibi bir yerde kendilerine inanan birinin olduğunu bilmek bu çocuklar için çok önemli çünkü dışarısı zor, ” diyor Isaac. David, “Gloves Up Knives Down tamamen bununla ilgili, gidip farklı bir aile tarafından kucaklanabilmeniz. Burada çok fazla saygı var ve herkes birbirini destekliyor” diye ekliyor.

Gloves Up Knives Down, bıçak suçunun temel nedenini ortadan kaldırmak için çok disiplinli bir yaklaşımın gerekli olduğuna inanıyor. Yıllar içinde organizasyon, boks sporunun gençlerin yaşamları üzerindeki olumlu etkisine tanık oldu ve onlara boks spor salonu dışında kullanılabilecek yaşam becerileri kazandırdı.

“Bu onlara rehberlik etmekle ilgili, onları mutlu etmekle ilgili. Bu onlara ilham vermekle ilgili. Bir çocuğu düşünme biçimlerini değiştirmek için en azından hayatını değiştirmeye ikna edebilirsem, o zaman işimi yapıyorum, “diyor İshak.