Marco Pogo: Bira Partisi’nin kurucusu Avusturya cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üçüncü olmak için kadeh kaldırdı

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Son birkaç haftadır Bira Partisi’nin kurucusu Marco Pogo, medyanın benzeri görülmemiş bir ilgiyle Avusturya’da popülaritesindeki ani yükselişin keyfini çıkarıyor.

Sebep? 9 Ekim’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üçüncü oldu.

Sonuç, Dominik Wlazny’nin – yani gerçek adıdır – ikinci geldiği Viyana’da çok daha etkileyici.

Ancak memleketinde aldığı %10,7’lik oy, yeniden seçilen görevdeki Alexander Van der Bellen’i koltuğundan etmek için yeterli değildi.

35 yıl 10 aylıkken Wlazny, aynı zamanda Alp ülkesinde cumhurbaşkanlığına aday olan en genç aday oldu. Avusturya yasalarına göre, 35 yaşın altındaki vatandaşlar bu göreve aday olamazlar.

Punk rock’çı, kampanyası ve sonucu hakkında daha fazla konuşmak için bir Alman kanalıyla yaptığı röportaj ve bir Avusturya radyo istasyonundaki canlı yayın arasında, Avusturya başkentinin 11. bölgesindeki karargahında Euronews’i aldı.

Girişken, “Psikal durumdayım. Politikacı değilim, olmak da istemiyorum” dedi.

Euronews’e konuşan Wlazny, “Beni ilgilendiren konular hakkında doğrudan gençlerle konuştum — ben de gencim.”

“Gelecekle ilgili, iklimin korunmasıyla ilgili, dayanışmayla ilgili. Bunlar gençleri ilgilendiren konular.”

‘Gelecek Odaklı Fikirler Bakanlığı’

Ekim seçimleri öncesindeki kampanyası sırasında Bira Partisi, punk’ın en büyük ilkelerinden birine güvendi: Kendin yap ya da Kendin Yap.

Partisinin sınırlı kaynaklarına rağmen, sahne adı Marco Polo’yu birleştiren bir kelime oyunu olan ve amacı “her şeyi berbat etmek” olan bir dansı olan adam, belli ki mutlu.

Wlazny, “Sonuçtan son derece memnunum. Diğer partilere kıyasla çok küçük bir ekibimiz var. Bu seçim kampanyasının bütçesi çok küçüktü. Viyana’nın tamamına yalnızca dokuz büyük afiş asabildim,” dedi.

“Ama fikirlerimi tüm dünyaya yaymak için videolar yapabilirim. Ve sonuç son derece iyi. Arkamda bir parlamenter parti de yok, tüm bunları kendi başımıza yapıyoruz. Ve bu iyi bir şey.” dedi.

Ama Wlazny sadece bir politikacı değil – her şeyden önce bir sanatçı, müzisyen.

Bier Partei’yi 2015 yılında ağırlıklı olarak hiciv olarak kurdu. Ancak, aynı zamanda bir tıp doktoru olan Dr Dominik Wlazny, “eğlenmeye” devam ederken, alternatif kültürel mekanların, azınlıkların ve diğer savunmasız grupların korunmasını savunarak Viyana’da ilgi odağı oldu.

Punk müzisyeni, başkanlık programında “geleceğe yönelik fikirleri” belirleyecek ve sorunları gerçekleşmeden önce öngörecek bir bakanlık fikrini öne sürdü.

Ama elbette, Wlazny, grubunun TurboBier adından da anlaşılacağı gibi, harika bir bira aşığı.

Bu aynı zamanda en iyi olduğuna inandığı kendi birasını da adlandırdı.

Wlazny, “İster bira ister siyasette, yeni fikirlerin duyulması gerekir. Ve sadece yenilik ve taze etkiler yoluyla iyi bir şey doğabilir” dedi.

Bu açıdan da adaylığımı ülkenin düşünmesi için bir teşvik olarak görüyorum” dedi.

Ele aldığım konular artık daha geniş çapta tartışılırsa, o zaman her şeyi başarmış olacağım” dedi.

‘Avusturya bir ada değil’

Görevdeki cumhurbaşkanı tarafından kazanılan bu seçimde sağcı adaylar, hatta aşırı sağ adaylar çok yer aldı.

Van der Bellen, SPÖ’nün sosyal demokratları ve ÖVP’nin muhafazakarları da dahil olmak üzere ülkenin önde gelen siyasi gruplarının geniş bir yelpazesi tarafından desteklendi.

Popülist FPÖ veya Özgürlük Partisi’nin adayı seçimde ikinci oldu.

Ancak Avusturya’daki aşırı sağ parti, o zamanki rektör yardımcısı Heinz-Christian Strache’yi istifaya zorlayan 2019 İbiza kapısından bu yana etkisinin bir kısmını kaybetti.

Wlazny ise FPÖ’nün milliyetçi taleplerinden uzak, dünyaya açık bir Avusturya’yı temsil ediyor.

“Avusturya bir ada değil. İnsanların ‘başkalarına ihtiyacımız yok’ diyebileceği Güney Denizlerinde bir yerde değiliz.”

Wlazny, “Bence bu uluslararası Avrupa fikri, (bizim) komşularımızla birlikte çalışarak bu krizleri bu şekilde çözebiliriz. Onları temel popülist fikirlerle çözemezsiniz.” dedi.

Bu gönderiyi Instagram’da görüntüle

Marco Pogo (@marco.pogo) tarafından paylaşılan bir gönderi

Wlazny ve diğer Bier Partei üyeleri, lehine verilen 300.000’den fazla oydan açıkça memnun olsa da, sırada ne olduğu sorusu var. Bier Partei Avusturya siyasetinde kök salacak mı?

“Avusturya’da bir sonraki seçim iki yıl sonra. Dolayısıyla hala neler olabileceği konusunda çok fazla manevra alanı var.”

“Bier Partei’nin resepsiyonu harikaydı. Sürekli yeni üyeler kazanıyoruz. Parti, çalışmalarını benim Simmering’de (Wlazny’nin Viyana bölgesi) yaptığım gibi Viyana’da, koltuklarımızın olduğu bölgelerde yapmaya devam edecek. zevk ve bunu yapmaya devam edeceğim” dedi.

“Ve bu arada, nasıl gelişeceğini göreceğim. Kaç kişi katılmak istiyor, doğru insanlar, çünkü bu benim bebeğim. Benzer düşünen insanlar bulmak istiyorum.”

“Şimdi, caddeden aşağı inen ve ‘Hey, harika, sonunda ilişki kurabileceğim biri’ diyen gençlerin sayısını gördüğümde, evet, çok mutluyum.”