Novak Djokovic, Lorenzo Musetti'yi Geçti, Wimbledon Finalinde Carlos Alcaraz'la Karşılaşacak

Leila

Global Mod
Global Mod

Modern çağın en başarılı erkek tenis oyuncusu Novak Djokovic, Cuma günü Wimbledon 2023'ün erkekler tekler yarı finalinde Lorenzo Musetti'ye karşı 3 setlik net bir galibiyet elde etti. Djokovic, ilk sete erken kırılmasıyla garip bir başlangıç yaptı ancak Sırp as, ilk üç sette İtalyan'ı yenerek ikna edici bir galibiyet elde ederek en iyi gösterisini yaptı. Djokovic şimdi Pazar günü finalde Carlos Alcaraz ile karşılaşacaktı. Alcaraz, 4 setlik bir mücadelede Rus Daniil Medvedev'i yenmişti.

Dizinden ameliyat olduktan sadece beş hafta sonra, yedi kez Wimbledon şampiyonu Djokovic, All England Club'daki 10. finaline, 25 numaralı seribaşı İtalyan rakibini 6-4, 7-6 (7/2), 6-4 yenerek ulaştı.

37 yaşındaki Djokovic, geçen yıl Alcaraz'a karşı aldığı beş setlik dramatik final yenilgisinin rövanşını alırsa, Roger Federer'in sekiz Wimbledon şampiyonluğu rekoruna eşitlenebilir ve modern dönemin turnuvanın en yaşlı şampiyonu olabilir.

Djokovic ile Musetti en son haziran ayında Fransa Açık'ta karşılaşmış, Sırp raket o zaman sabah 3:07'de sona eren üçüncü turda zafere ulaşmıştı.

Ancak Cuma günü Djokovic, 37. Grand Slam finaline doğru ilerlerken rahattı.

Açılış setinde 4-2 öne geçen ve dokuzuncu oyunda avantajını kaybetmesine ve iki set puanı kaybetmesine rağmen, onuncu sette bir kez daha servis kırarak seti kazanan taraf oldu.

İkinci sıradaki oyuncu 49. Grand Slam yarı finalinde oynarken, 22 yaşındaki Musetti ise ilkindeydi.

Djokovic'in ikinci setin açılış oyununda servis kaybetmesinin ardından altıncı sette durumu eşitlemesi ve ardından tie-break'e hakim olması için bu deneyim önemliydi.

Üçüncü setin açılış oyununda gelen bir mola, moral bozukluğu yaşayan Musetti karşısında zafere giden yolda onu öne geçirdi. Musetti, en azından üç maç puanı kurtararak teselliyi yakaladı ve Djokovic bir kez daha Wimbledon finaline yükseldi.

Dünya üçüncüsü Alcaraz, beşinci sıradaki rakibini 6-7 (1/7), 6-3, 6-4, 6-4'lük setlerle mağlup ettikten sonra, Pazar günü şampiyonluk için yedi kez şampiyon Novak Djokovic veya Lorenzo Musetti ile karşılaşacak.

Alcaraz, 2023 finalinde Djokovic'i beş setlik heyecanlı bir mücadelenin ardından mağlup etti.

“Açıkçası gerçekten zor bir maç olacak. Pazar günü kiminle oynayacağımı görelim,” dedi Medvedev'in 31 galibiyetine karşılık 55 galibiyet getiren Alcaraz.

“Artık yeni olmadığımı hissediyorum. Finalden önce nasıl hissedeceğimi biliyorum. Daha önce bu pozisyonda bulundum.”

“Bugün gerçekten gergin başladım. Daniil maça hakimdi, harika tenis oynuyordu. Benim için zordu.” diye ekledi.

Geçtiğimiz yıl aynı etapta İspanyol rakibine yenilen Twice Medvedev, ilk sette servis kırarak öne geçti ancak daha sonra geriye düştü.

Dokuzuncu oyunda iki kez sekmesi nedeniyle oyundan atılan bir topa küfürlü tepki vermesi nedeniyle hakem Eva Asderaki tarafından sportmenlik dışı davranış nedeniyle uyarı almasına neden olacak kadar sinirliydi.

Turnuvanın hakemi ve teknik direktörü Asderaki tarafından merkez korta çağrıldı ancak Medvedev bu olayı umursamayarak tie-break'e kaldı ve açılış setini kazandı; İspanyol'un 15 hatasına karşılık Medvedev sadece 8 basit hata yaptı.

Alcaraz, bu yıl Wimbledon'da üçüncü kez ilk seti kaybetti.

Alcaraz, önceki maçta 27 sayılık farkla üstünlük sağlamış olmasına rağmen, ikinci periyotta Medvedev'in golünü kırarak takımı adına 3-1'lik üstünlük sağladı.

21 yaşındaki oyuncu, üçüncü sette 14 galibiyet sayısı elde etti ve üçüncü oyunda tek farkı yakaladı.

Çeyrek finalde dünya bir numarası Jannik Sinner'ı nakavt eden Medvedev, dördüncü setin başlarında bir avantaj yakaladı.

Ancak Alcaraz ataklarını sürdürdü ve galibiyete doğru 4-3'lük bir skorla ilerledi.

AFP Girişleri ile

Bu makalede bahsi geçen konular