Orta Doğu’daki ilk kadın hava sporları pilotuyla tanışın

Leila

Global Mod
Global Mod
SCENES, tüm dünyada engelleri aşan ve değişim yaratan gençliğe ışık tutuyor. Bu genç değişim yaratıcıları olağanüstü hikayelerini anlatırken, karakter odaklı kısa filmler ilham verecek ve şaşırtacak.

Reem Al Kuthairi her zaman ekstrem sporlardan etkilenmiştir. Korkusuzluğu, onu her zaman korkularını kucaklamaya teşvik eden babasından geliyor. “Babam herhangi bir şeyden korktuğumu görseydi, korkacak ya da endişelenecek bir şey olmadığına beni ikna ederdi. O ilk dersler zihniyetimi değiştirdi, bu yüzden şimdi yaptığım şeyi yapıyorum” açıklar.

Reem Al Kuthairi, Katar’daki Al-Bayt FIFA Dünya Kupası Stadyumu üzerinde uçuyor

Reem, Orta Doğu’da microlight pilot lisansı alan ilk kadındır. Katar’da bir kadın adına kayıtlı ilk uçağa sahip ve bölgedeki birden fazla hava sporu lisansına sahip ilk kadın uçaktı.

‘Ailem çok şok oldu’

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’ne (IATA) göre, uçmak en güvenli uzun yol olarak kabul edilir. -mesafe taşımacılığı. Çoğu ülke, havacılık güvenliği standartlarını ve uygulamalarını belirleyen Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) üyesidir. Reem’in mikrolight’ı motor gücü olmadan süzülebiliyor ve uçağı düzenli olarak Katar Sivil Havacılık Otoritesi tarafından uçuşa elverişlilik açısından kontrol ediliyor. Bu güvenlik önlemlerine ve önlemlerine rağmen, Reem’in ailesi başlangıçta onun pilot olması konusunda endişeliydi.

Reem Al Kuthairi, Qatar Flying Club

“Pilot olmayı düşünmeye başladığımda ailem çok şaşırdı. Ekstrem sporları sevdiğimi biliyorlar ama ehliyet almak istediğimi söylediğimde onları şok ettim. ‘Ah, lütfen bunu yapma. Seni seviyoruz, seni kaybetmek istemiyoruz.’ Ancak ehliyetimi aldıktan sonra ailem bunun güvenli olduğunu fark etti ve benimle çok mutlu ve gurur duydular” diye açıklıyor.

‘Uçmak benim için özgürlüktür’

Bir mikro ışık, Reem’in ağırlığını değiştirerek uçuş yönünü kontrol ettiği motorlu bir kanatçıktır. Uçağı saatte 100-120 kilometre seyir hızına ve 800 mile kadar menzile sahip.

“Uçmak benim için özgürlük, özellikle hafif bir uçakta. Doğayla doğrudan temasın var ve bu benim gerçekten hoşuma gidiyor. Engel yok. Rüzgarı hissediyorsun. Dağları görüyorsun. karı görün. Her şey yukarıdan farklı görünüyor” diyor Reem.

Reem Al Kuthairi, Sealine Beach, Katar’daki kum tepelerinin üzerinde paramotor yapıyor

‘Kendinizi bir kuş gibi hissediyorsunuz.’

Reem haftada üç ila dört gün uçuyor ve en sevdiği duygunun uçağının havalandığı an olduğunu söylüyor. “Kalkış ve yerçekimine karşı gitme hissi çok özel bir şey. Kendinizi bir kuş gibi hissediyorsunuz. Bu inanılmaz bir şey” diye anlatıyor.

“Aldığınız ilk izlenim manzara. Gerçekten yüksektesiniz ve ayağa kalktığınızda kendinizi çok küçük hissediyorsunuz. Dünyayı farklı bir perspektiften görmek, Tanrı’nın yarattıklarını düşünmenizi sağlıyor” diyor Reem. Sahneler.

“Meditasyon gibi. Rahatlatıcı olabilir. Bu sadece özgürlük. Uçan kişinin ekipmanınız değil, kendiniz olduğunu hissediyorsunuz” diye devam etti.

Reem Al Kuthairi, Katar’daki Al Thakira Mangrov Ormanı üzerinde uçuyor.

Reem’in uçarken karşılaştığı en büyük zorluklardan biri hava durumudur. Aşırı hava koşulları havada türbülansa neden olarak pilotları rahatsız edebilir. Tüm uçuşlar sırasında farkında olması gereken bir diğer zorluk da motor arızası olasılığıdır.

“Pilot olarak bunun her an olmasını beklemelisiniz. Bunun için eğitildik. Tüm kontrollerinizi yapsanız da, uçağınızla ilgili mühlet de olsanız, her zaman hazır olmalısınız. ve acil iniş noktalarına dikkat edin” diyor Reem.

“Katar için bayrağı dalgalandırıyor”

Reem, dünyada yüksek irtifa uçuşu yapan birkaç kişiden biri. Reem, havacılığa girmeden önce 2001-2009 yılları arasında Katar Milli Takımı’nda seçkin bir hentbolcuydu. Emekli olmasına rağmen, Reem hala ülkesini temsil ediyor. Fransa’da 3.842 metre yükseklikten kalkış yaptı, Katar’dan herhangi birinin yaptığı en yüksek kalkış.

Reem Al Kuthairi, Alpler, Fransa’da yamaç paraşütü yapıyor.

“İnsanlar Katarlı ve kadın olduğumu gördüklerinde normalde şaşırırlar. Katar, buna izin var mı?’ Ben de ‘Evet, neden olmasın?’ diyorum. İnsanlar bazen yanlış bilgiye sahip oluyorlar. Dünyada bu zihniyeti değiştiren Katarlılardan biri olduğum için gerçekten mutluyum” dedi.

Reem dünyanın birçok ülkesinde uçak uçurdu, ancak uçmak için en sevdiği yer kendi ülkesi. “Katar’da neredeyse her yere uçtum. Geceleri uçmayı gerçekten çok seviyorum. Gece uçuşu Katar’da deneyebileceğiniz en iyi şeylerden biri, özellikle de gökdelenlerin üzerinden uçarken. Çok güzel” diyor.