Oscar ödüllü ‘Cuckoo’s Nest’ oyuncusu Louise Fletcher 88 yaşında öldü

taklaci09

Global Mod
Global Mod
“One Flew Over the Cuckoo’s Nest”teki acımasız ve hesaplı Nurse Ratched rolüyle perçinleme performansı, ekran kötüleri için yeni bir standart belirleyen ve kendisine Akademi Ödülü kazandıran geç çiçek açan bir yıldız olan Louise Fletcher, 88 yaşında öldü.

Menajeri, Fletcher’ın Fransa’nın Montdurausse kentindeki evinde ailesiyle çevrili uykusunda öldüğünü söyledi. Hiçbir sebep verilmedi.

Çocuklarını büyütmek için kariyerini yıllarca askıya alan Fletcher, bir yıl önce yönetmen Robert’teki çalışmalarına hayran olan yönetmen Milos Forman tarafından 1975 sinemasında Jack Nicholson’ın karşısındaki rolü için seçildiğinde 40’lı yaşlarının başındaydı ve çok az tanınıyordu. Altman’ın “Bizim Gibi Hırsızlar”. O sırada, Anne Bancroft, Ellen Burstyn ve Angela Lansbury dahil olmak üzere diğer birçok ünlü yıldızın onu geri çevirdiğini bilmiyordu.

2004’teki bir röportajda “Son oyuncu bendim” diye hatırladı. “Çekimlerin yarısına gelene kadar, rolün ekranda bu kadar korkunç görünmek istemeyen diğer aktrislere teklif edildiğini fark ettim.”

“Bir Uçtu Guguk Yuvası”, 1934’teki “Bir Gecede Oldu”ndan bu yana en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu ve en iyi senaryo ödüllerini alan ilk sinema oldu.

1976 töreninde Oscar’ını tutan Fletcher, seyircilere, “Sanki hepiniz benden nefret ediyormuşsunuz gibi görünüyor” dedi.

Daha sonra Alabama, Birmingham’daki sağır ebeveynlerine işaret dili kullanarak ve konuşarak seslendi: “Bana bir rüya görmeyi öğrettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Rüyamın gerçekleştiğini görüyorsun.”

Bir dakikalık saygı duruşunun ardından büyük bir alkış koptu.

Fletcher, Hollywood rollerini bulmakta yaş ve boy tarafından engellendi

Erkek yaşıtlarından çok daha fazla, Fletcher, Hollywood’da önemli roller bulması için yaşı tarafından engellendi. Yine de, hayatının geri kalanının çoğunda sürekli çalıştı. “Cuckoo’s Nest” sonrası filmleri arasında “Mama Dracula”, “Ölü Çocuklar” ve “Uçabilen Uzunluk” yer aldı.

“Joan of Arcadia” ve “Picket Fences” dizilerindeki konuk rolleriyle Emmy Ödülü’ne aday gösterildi ve “Star Trek: Deep Space Nine”da Bajorlu dini lider Kai Winn Adami olarak tekrar eden bir rolü vardı. 1989 yapımı “The Karen Carpenter Story”de müzikal ikili Carpenters’ın

Fletcher’ın kariyeri de yüksekliği yüzünden engellendi. 178 cm boyunda, başrol oyuncusundan daha uzun olduğu için çoğu zaman bir seçmelerden hemen atılırdı.

Fletcher, North Carolina Eyalet Üniversitesi’nden mezun olduktan hemen sonra oyunculuk kariyerine başlamak için Los Angeles’a taşınmıştı.

Gündüzleri doktor resepsiyonisti olarak çalışan ve geceleri ünlü aktör ve öğretmen Jeff Corey ile birlikte çalışarak “Wagon Train”, “77 Sunset Strip” ve “The Untouchables” gibi dizilerde bir günlük işler almaya başladı.

Fletcher, 1960’ların başında yapımcı Jerry Bick ile evlendi ve art arda iki erkek çocuk dünyaya getirdi. Evde kalan bir anne olmak için kariyerini beklemeye karar verdi ve 11 yıl boyunca çalışmadı.

2004 röportajında “Çalışmayı bırakma kararı aldım ama bunu bir seçim olarak görmedim” dedi. “Evde kalmaya mecbur hissettim.”

Bick’ten 1977’de boşandı ve Bick 2004’te öldü.

Erken yaşam ve Cuckoo’s Nest

Estelle Louise Fletcher, 22 Temmuz 1934’te Birmingham’da dört çocuğun ikincisi olarak doğdu. Annesi sağır doğdu ve babası dört yaşında yıldırım çarptığında işitme duyusunu kaybeden gezici bir Piskoposluk bakanıydı.

1982’de “Senin dilini konuşmayan göçmen ebeveynlere sahip olmak gibiydi” dedi.

Fletcher çocuklarına bir yıl boyunca Bryant, Texas’ta birlikte yaşadıkları teyzeleri yardım etti. Onlara okuma, yazma ve konuşmanın yanı sıra şarkı söylemeyi ve dans etmeyi öğretti.

Fletcher’ı oyunculuk yapmak istediğine ikna eden bu son çalışmalardı. Daha önce, Ginger Rogers’la birlikte “Lady in the Dark” filmini izlediğinde daha da ilham aldığını söyledi.

Fletcher, bu ve diğer filmlerin ona “yeterince istersen hayalinin gerçek hayata dönebileceğini” öğrettiğini söyledi.

“Filmlerden biliyordum” derdi, “Birmingham’da kalıp herkes gibi olmak zorunda kalmayacağımı.”

Ken Kesey’nin deneysel bir LSD programında yer alırken yazdığı romana dayanan “Cuckoo’s Nest”te, Nicholson’ın karakteri RP McMurphy, deli numarası yaparak hapishaneden akıl hastanesine nakledilmek için kendini beğenmiş, küçük çaplı bir suçludur. çok çalışmak zorunda kalmayacak.

Hastaneye yatırıldıktan sonra McMurphy, akıl hastanesinin Fletcher’ın soğuk algınlığı tarafından yönetildiğini keşfeder ve hastalarını sıkıca parmağının altında tutan Hemşire Mildred Ratched’ı heybetli hale getirir. İkisi çatışırken, McMurphy kabadayılığıyla koğuşu neredeyse tamamen ele geçirir ve Ratched’den ve düzeni yeniden sağladığı kurumdan sert bir ceza alır.

Karakter o kadar akılda kalıcıydı ki, 45 yıl sonra Netflix dizisi “Ratched”ın temeli olacaktı.

İki oğlu John ve Andrew Bick tarafından hayatta kaldı.