Polonya, Ukrayna’ya Piorun tipi taşınabilir hava savunma sistemleri tedarik edecek

Adanali

Member
Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağı teziyle bu ülkeye ve bölgedeki öteki ülkelere son aylarda yüklü ölçüde silah ve askeri teçhizat sevkiyatı gerçekleştiren ve gerçekleştireceğini duyuran Batılı ülkelere bir yenisi daha eklendi.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov’la görüştükten daha sonra Polonya hükümetinin aldığı sonucu duyurdu. Twitter hesabından açıklama yapan Blaszczak, “Haberler uygun. Benim talebim üzerine bakanlar heyeti, Ukrayna’ya yardım etme sonucu aldı. Polonya’nın en çağdaş silahı olan Piorun tipi taşınabilir hava savunma sistemlerini ve mühimmatlarını tedarik edeceğiz” tabirlerini kullandı.

Reznikov, Blaszczak ile ülkenin savunma muhtaçlıklarını görüştüğünü ve Polonyalı dostlardan değişik ‘hediyeler’ beklediklerini söylemişti. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de, Ukrayna’ya hava savunma sistemleri ile insansız hava araçlarını tedarik edeceklerini açıklamıştı.

Daha evvel ortalarında ABD, İngiltere ve Kanada’nın da bulunduğu bir dizi ülke, Rus ordusunun mümkün işgali argümanıyla Ukrayna’ya yardım edeceğini duyurmuştu. Ukrayna’ya askeri kargo uçaklarıyla büyük ölçüde silah sevkiyatı gerçekleştiren NATO, Doğu Avrupa’da varlık gösterdiği bölgelere ek kuvvetler göndermeyi de planlıyor. Rusya idaresi ise, Batı’nın ‘saldırı’ tezlerini reddederek muhataplarını müzakerelere ve karşılıklı güvenlik garantileri vermeye davet ediyor.