Prekazi’den itiraf: “Fenerbahçe ve tarihi Monaco golü…”

bencede

New member
1985-1991 yılları içinde Galatasaray forması giyen Cevad Prekazi gösterdiği performans, kazandığı kupalar ve zaferlerle ismini tarihe yazdırdı. Monaco maçında attığı mükemmel golü yıllardır lisanlardan düşmeyen Efsane oyuncu Fanatik’e özel röportaj verdi. Tarihi golü bir kere daha anlatan Prekazi Fenerbahçe ile ilgili yıllar daha sonra bir itirafta da bulundu.

İşte Galatasaray efsanesi Cevad Prekazi ile yaptığımız röportaj…

GALATASARAY’A GELİŞ HİKAYESİ!

“Simoviç aradı “Galatasaray’a gelir misin” diye ben de dedim tamam gelirim o kadar bitti. daha sonra merhum Selçuk Uygur aradı ve işte konuştuk bu biçimde birkaç gün daha sonra Türkiye’ye gelmeliydim zira kamp başlıyordu. Konuşmalarımız başladı natürel ki Türkiye’ye gelen en büyük antrenör futbolun babası sayın Jupp Derwall bu biçimde Galatasaray’daydı. Gittik tesislerde birinci vakit içinderda Jupp’ı gördüm dedim Açılış dönemi Florya tesislerinde oldu.”

“İLK GÜNÜ UNUTAMAM”

O gün hiç unutamam Kaç bin kişi geldi tesislere inanılmaz. Hiç unutulmayacak bir şey değil ki. O kadar hayran kaldım anlamadım zira bizde açılış döneminde kimse gelmezdi ki. Çıkarken toprak alana omuzlara alındık bir de kurban kesilmiş. Tabiki ben kurban bilmiyorum sordum “Bu ne, bu ne?” diye, burada bu biçimde dediler tamam dedim. Çift kale maç yaptık doğal ki Derwall beni birinci kere canlı gördü. Bana hayran kaldı ve beni istiyordu diğer kimseyi istemiyordu. Birkaç sefer gittim konuşmalarda bir türlü olmadı. En son karar verdim. söylemiş oldum ki beni istiyorsanız sizin kampa geleceğim her şeyi kendim karşılayacağım bu biçimde dedim bu fiyat olmayacak üç, dört yahut beş misli daha büyük olacak. Derwall bana dedi sen hiç merak etme ben lidere gideceğim konuşacağım ve en son kaldık.

“DERWAAL OLMASA KALMAZDIM”

Evet o en önemlisiydi o olmasaydı ben Galatasaray’da kalmazdım.

Cevad Prekazi arkadaşımız Yakup Çınar’ın sorularına samimi yanıtlar verdi.

“AŞK, SEVGİ HÜRMET VARDI”

Nasıl açıklayayım hayli sıradan. Ben buraya geldim futbol oynamaya. Karakterimi, hepsini Cevad Prekazi olarak kendimi gösterdim. Ortamızda iki tarafta aşk, hürmet, sevgi hepsi vardı. O devam etti işte tabi ki Galatasaray 13 sene şampiyon olamamış şampiyon da olduk iki defa üst üste. Bir sene kaçırdık. Birinci sene gol averajıyla kaçırdık. Hak ettiğimiz bir şampiyonluktu lakin olmadı. Beşiktaş gol averaj ile şampiyon oldu. Tabi ikinci sene daha sonra Tanju geldi hatırlamıyorum bir kişi daha geldi biz ikimiz. 55 gol attık tarihe geçti aslına bakarsan. Ben golcü değildim lakin işim diğerdi. Lakin işte oldu futbol her şey olabilir. Ve alışılmış ki o aşk hala bitmedi o hürmet hala bitmedi iki tarafta da. Alışılmış ki ben hiç bir vakit unutamam bu kadar sevgi hürmet, bilmeyen çocuklar yanıma geliyorlar, tanıyorlar. doğal ki ruhum ve kalbim için fevkalade bir olay. demek ki bir iz bırakmıştık. Her bakımdan beni epey memnun ediyordu.

AYRILMAYI HİÇ DÜŞÜNDÜN MÜ?

Transfer söylentileri çıktığı periyotta eşim stada maç izlemeye gelmişti. Benim Fenerbahçe’ye gideceğime dair haberler vardı. Taraftarın kulağına gitmiş. “Kulübü yakacağız, tribünleri yıkacağız” halinde tezahüratlar yapılıyordu. Maçtan daha sonra meskene gelince eşim ağlıyordu sordum niye. Biz dedi buradan hiç gitmeyelim. Taraftarı o denli gördün mü? Tamam tamam gitmeyeceğiz. birlikte karar verirdik. Eşim dediki “Eğer Galatasaray hiç bir şey vermezse sadece taraftarlar için oynamalısın.” Tamam dedim. esasen tekliflere bakılırsa ücretsiz oynadım.

“FENERBAHÇE AÇIK ÇEK VERDİ”

Fenerbahçe’den verdiler çekleri istediğin sayısı sen yaz dediler. Açık çek tabi. Pesiç getirdi. Ben sinirlendim esasen az daha hengame ediyorduk. Dedim nasıl getirdin meskenime Fenerbahçe’yi. Bir de Fenerbahçe dedim. Ne yapayım bunlar bu biçimde dedi. Tudor Veselinovic bu biçimde Fenerbahçe’nin hocası o beni fazlaca istiyordu. daha sonra Fransa’dan teklif geldi. örneğin Galatasaray bu biçimde 500 bin teklif yapmıştı. Fransa’dan 750 bin verdiler gitmedim. Bana “You are crazy man?” dediler. “Yes i am” dedim.

“HER ŞEY PARA DEĞİL”

Her şey para değil. Hatta o periyot kimi gazateler Prekazi para almasa oynamazdı yazıyordu. Ben hayatımda para hiç düşünmedim. Lakin iş yaparken tabiki olağan. Herkes işinde çalışırken sorar “maaşım ne kadar olacak?”. Ben de işimi yapıyordum. O paraların yüzde 20’sini bile almadım. Benim için farketmez hayatta benim ruhum, kalbim dolu olmalı ben o denli biriyim.

“OKAN HOCAYA SAKİN KALMASINI SÖYLEDİM”

Ben ağustos ayında buradaydım. Okan ile buluştum sohbet ettik. Fevkalade muvaffakiyetler yakaladığını söylemiş oldum. Başakşehir’i şampiyon yaptın. Galatasaray’da üstün oynadın şampiyonluk gördün futbolcu olarak. İtalya’ya gittin hepsi hoş tamam fakat Galatasaray fazlaca büyük ve başarılı olmak güç. Ve natürel ki senin yanındaki arkandaki bütün antrenörlere güvenmelisin onlar sana güvenmeli her vakit birebir lisanı bulmalısınız. Zira hepimiz iki gözle her şeyi goremeyiz. En mühimi atmosferdir, soyunma odası ve antrenmanlar. Bakarsınız ne işimler gelmiş Galatasaray’a başarısız olmuşlar. Okan hepsini yavaş yavaş bir günde bir gecede olmaz yavaş yavaş bu iş masraf. Her gün daha kolay olabilir. Bu hafta bir daha Florya’ya gittim. Maçtan daha sonra konuştuk. Sonraki gün tesislerde genç kadro Fenerbahçe Galatasaray derbisi vardı. Orada odasında oturduk. Dedim o kadar sonlu olma antrenör olarak. Zira burada görüyorum ben. Maçları izliyorum hakemler neler yapıyorlar. Futbolu öldürecekler. Fevkalade bir aileden geldi kardeşi de ikisi birebir sessiz sakin hoş gidiyor.

“DERBİDE FEVKALADE OYNADIK”

Ben Antalya’daydım. Birinci golü niye iptal etti anlamadım. Birinci gol ofsaytsa ikinci gol daha ofsayt lakin verildi. Ben anlamıyorum golleri sinirlendim çıktım dışarı sigara içmeye. daha sonra döndüm. Birinci devreyi büsbütün seyrettim biz dayanılmaz oynadık. İkinci devreyi izlemek istemedim zira korkuyordum hakem o golü iptal ederken dedim arkadaşıma bu biçimde olmaz. Çıktım dolaştım son 15 dk ve uzatmaları seyrettim.

“ICARDI BANA NAZARAN EN DÜZGÜN SANTRAFOR”

daha sonra sahneye Icardi çıktı. Ona biraz müddet lazım. Son dört maçta gol atmadı ancak ne vakit gol lazımsa goller atıyor. daha sonra ben orada fazlaca bağırdım Fenerbahçeliler vardı hepsi bakıyor bana dedim biz Galatasaraylıyız biz her vakit bu biçimde yaparız size. Icardi kâfi. Bana nazaran en güzel santrafor lakin gitmedi Arjantin ile turnuvaya dayanılmaz bir santrafor.

Kimleri beğeniyorsunuz bu dönem takımda?

“RASHICA EKSİKSİZ FUTBOLCU

Takım olarak ruhu beğeniyorum. Lakin Rashica inanılmaz. Tam her şey, her şey var. Bir de hayli akıllı bakıyor, görüyor kime nerede pas atacağını. Tam komple bir futbolcu. Milot Rashica benim için fevkalade oynuyor tabiki. Gomis’i de farklı bir yere koyuyorum. Gomis’in yerinde olsanız ne düşünürsünüz? Icardi geliyor, Seferovic geliyor ve Gomis 38 yaşında gollerini atmaya devam ediyor. inanılmaz. Tam bir profesyonel bir de geçen tesislerde yanıma geldi. Nereden tanıyor bilmiyorum. “Keşke yanımızda olsanız, kalsaydınız burada fazlaca şey öğrenirdik sizden.” Dedim ben istiyorum ancak hocaya sormalısınız(gülerek). Bana bunları Gomis söylüyor. Fransa ulusal grubunda oynadı benim için harika bir olay.

“FENERBAHÇE’DEN BEDAVAYA OYUNCU ALMAM”

Fenerbahçe her sene iddalı giriyor ancak hiç bir şey yapamıyor. Kaç yıl şampiyon olamadı 12-13 sene mi? Ben Galatasaraylıyım lakin fanatik değilim. Ben görürüm, lakin Fenerbahçe’de hiç bir şey görmedim. Ne Fenerbahçe ne Beşiktaş ne Trabzonspor’da. Trabzonspor geçen sene şampiyon oldu, ne büyük baht zira ne Galatasaray vardı ne Fenerbahçe ne Beşiktaş. Ve onlar 1-0 2-1 kazanarak şampiyon oldular. Bu sene birinci dörde girerse harika ki inanmam. Ancak bakacağız ne olacak. Jesus fazlaca büyük antrenör. Neler yaptı Brezilya’da lakin oynamak için futbolcu lazım. Ben antrenör olsam kulüp kıymetli değil Fenerbahçe’den parasız verseler futbolcu almam hiç birini. Batshuayi Beşiktaş’ta oynadı hiç bir şey göstermedi. Belçika’da oynadı niye zira diğer santrafor yok. Batshuayi üzere Türkiye’de epeyce futbolcu var, inanın bana.

“ARDA GÜLER’İ DUYDUM FAKAT SEYRETMEDİM”

Duydum lakin seyretmedim konuşamam görmeden bir şey söyleyemem. Galatasaray’da Barış yetenekli ancak çalışması lazım. Fevkalade şeyler yapmalıdır. Ancak çalışmak lazım fazlaca epey. Türk futbolcular fazlaca az baht buluyorlar büyük kulüplerde niye bilmiyorum talih vermiyorlar. Yetenekli futbolculara talih vermelisin.

“KEREM ÇOK ÇALIŞMALI”

Galatasaray stoperi Konya’dan getirdi epey âlâ stoper orta alanda var Berkan. Tesislerde o da yanıma geldi Kerem de harikulade futbolcu olabilir durduramazsınız lakin hayli çalışmak lazım. Kerem’de her şey var harikulade topçu olmak için lakin epey çalışması lazım.

“BAŞAKŞEHİR MAÇI 17 OLABİLİRDİ”

Evet onu da söylemek istiyordum lakin alanda gösterirsin her şeyi. Tamam Galatasaray harikulade bir hava buldu bakın Dünya Kupasından evvel Galatasaray kime 7 attı Başakşehir’e 17 de olabilirdi. Tam havayı buldu turnuva geldi. Ankaragücü karşısında zorlandılar, Ankaragücü fevkalade oynuyor fakat kazandılar 3 puan düzgündür bu yarışta. kimi vakit oynayamazsın yeterli kazanırsın. Birtakım maçlarda bu biçimde inanamazsın kolay kazanacağına kazanırsın. Futbol bu biçimdedir.

“GALATASARAY’A EN YAKIN FUTBOLU BAŞAKŞEHİR OYNUYOR”

Ama Galatasaray havayı buldu bence Galatasaray’ı kimse tutamaz. Dün akşam kupa maçı Alanyaspor. Galatasaray kimle çıktı alana ancak kazandı. Ligdeki Alanya maçında neler yaptı hakem. Birinci devre 5-6 olacaktı fakat hakem neler yaptı 2-2 oldu. Kırmızı kart değil penaltı vermedi. Başakşehir üzere olabilirdi. Kim inanabilir Başakşehir’e 7 gol. Başakşehir yeterli kadro kimi vakit gol atamazsın. Bence Başakşehir Galatasaray’a yakın güzel oynuyor. İşte o Galatasaray 7 attı. Hayalde bile bakılırsamezsin lakin oluyor futbolda bu biçimdedir.

KISA KISA

En sevdiğiniz Galatasaray marşı

Seni sevmeyen ölsun.

En sevdiğiniz stat?

Ali Sami Yen

En sevdiğiniz Türk yemeği?

Çok var. Türk mutfağına bayılırım. İskender örneğin İnegöl köfte, Adana artık saymayayım hepsi harika.

En sevdiğiniz kent?

Buenos Aries

Messi mi Maradona mı?

Her vakit tabiki konuşulur.

Ben artık Pele diyorum. Pele üzere gelmez futbolcu. Ve Pele 3 kez dünya şampiyonu oldu. Maradona’yı seyrettiniz mi bilmiyorum Messi Maradona vaktinde oynasaydı ömründe bir şey yapamazdı. Maradona vaktinde ben de bu biçimde oynardım benden 3 yaş küçük defanslar nasıl dövüyorlardı Maradona’yı şimdj futbol basket üzere biraz dokunuyorsun faul. Eski futbol üzere bu biçimde epey daha futbolcu vardı bu biçimde futboldu. Dünya kupasını izledim kaç tane futbolcu harika ekstra klas.

“MBAPPE NE YAPTI Kİ?”

Ben daima görüyorsum seyrediyorum okuyorum Mbappe Mbappe ne yaptı ki. Üç gol attı finalde iki tane penaltıdan attı. bu biçimde niye konuşuyorsunuz niye Fransa’yı şampiyon yapmadı. 80 dakika hiç bir yerde Mbappe yok. 10 dakika bile oynamadı. hiç bir şey yapmadı ki. Otamendi yapmasaydı o yanılgıyı Fransa gol atamazdı. Arjantin’in takımından 3 tane 11 yaparsın. Arjantin’de hepsi birebir ki Di Maria çıkmasaydı 5-0 olurdu.

Messi mi Ronaldo mu?

Hangi Ronaldo? Cristiano. Yok ben onu sevmem hayatımda o fabrika futbolcu benim için.

Eski Ronaldo?

müthiş ikisinden de 100 misli daha yeterli. Fakat işte onun mesleği sakatlık yüzünden bitti. Brezilya’yı o şampiyon yaptı tek başına. Messi çocuklarla oynadı. Ben büyük topçular izledim oynadım. örneğin var Fransa’da Platini, Zidane ömrümde neler neler var.

birlikte oynadığınız en yetenekli futbolcu?

Galatasaray’da en yetenekli Tugay. Galatasaray’da hala o denli futbolcu görmedim. Yusuf var. Yusuf’u nereye koyarsan köy oynar. Tugay 17-16 yasında oynadı. Bülent Korkmaz yetenek bana bakılırsa sıfır lakin hırslı her şeyini koyan futbolcuydu.

“SİMOVİÇ EN İYİSİ”

Simoviç mi Muslera mı?

“Simoviç Türkiye’nin gelmiş geçmiş güzel kalecisi. Bunu unutmayın. Fevkalade bir kaleci. Simoviç altı sene oynadı ve 20 metre uzaktan tek bir gol yedi. Artık olsa Simoviç’e gol atamazdınız. O da yetenek olarak yüzde 10 lakin epeyce çalıştı.

YILLAR daha sonra GELEN İTİRAF! MONACO GOLÜ

Şans, ben daima diyorum baht. O vuruşu ömrümde milyonlarca defa denedim tekrar vuramadım. Yüzde bir, milyarda bir baht. İstediğim vuruşu yapamadım. Ben dış vuracaktım. Gol olacağını hissetmedim bile. Ben bütün frikik gollerimde hissederim. Girmeden vurduğum anda gol olacak. Büyük talih. İyiki şansmış ve yarı finale çıktık. O vuruşu epey denedim. Futbolcuyken denedim, antrenörken denedim daima deniyorum, olmuyor imkansız.

“ÖNEMLİ OLAN MAKUS GÜNDE DESTEKLEMEK”

Galatasaray taraftarı desteklemeye devam etsin. Zira daima diyorum âlâ günlerde arkadaş ve taraftar olmak kolay ancak makus günlerde? Şu an güzel günler var tabiki her maçta hoş olaylar olsun karşı tarafa hiç bir şey yapmasınlar ne küfürler vs. Bize yakışmaz o denli. Pislik yapmasınlar ne statta ne dışarda. Centilmence kazanan kazansın. Berbat gün de gelebilir Giresun’a nasıl mağlup oldun 1-0 bir geri pas yanılgısı ve gol. Futbolda bu biçimdedir o yüzden Galatasaray’ın yeterli ve makûs günde futbolcuların ve toplulukların yanında olmalıyız. Pisliklik yapmasınlar hiç bir vakit.

Yakup Çınar