‘Proud play’: Europe’ seçkine gey atletler make come out to çıkışları

Leila

Global Mod
Global Mod
Jake Daniels bu yılın başlarında çıktığında, Blackpool FC oyuncusu otuz yıl sonra İngiltere’deki ilk açık eşcinsel üst düzey futbolcu oldu.

Daniels, 17 yaşındaydı. takım arkadaşları tarafından desteklenen, sponsorlar, kulüp yönetimi ve sahipleri Avrupa’da bir dönüm noktası olabilecek bir hamlede.

Kıtadaki birçok ülkede LGBT+ konularına yönelik liberal sosyal tutumlara rağmen, takım sporlarında cinsel kimlikleri konusunda tamamen açık olabileceklerini hisseden çok az sayıda profesyonel erkek sporcu var.

Son zamanlarda Avrupa’da futbol, ragbi ve buz hokeyi ile ilgili bir avuç yüksek profilli örnek, tutumların değiştiğine dair biraz umut veriyor.

“Bence bir gencin ortaya çıkması harika. 20’li yaşlarında arkadaşlarım var ve onlar benim o yaşta olma deneyimimden tamamen farklılar” diye açıklıyor. Jim Dolan, kurucusu Aslanların GururuPremier Leagues West Ham United’daki resmi LGBT+ destekçileri grubu.

“Sadece kendilerini biliyorlar. Kim olduklarını biliyorlar, dünyadaki yerlerini biliyorlar.”

“Bunun bir parçası, eğer bir eşcinsel futbolcuysanız, muhtemelen ortaya çıkmaya hazırlanmak için araştırma açısından ne yapacaksınız? Justin Fashanu’nun hikayesine, farkında olmasanız bile aşina olacaksınız. Dolan, Euronews’e verdiği demeçte, daha önce ve bu tür şeylerin benim ömrümde etkisi olacak” dedi.

Blackpool FC oyuncusu Jake Daniels

Justin Fashanu, 1990 yılında futbol kariyerinin sonuna doğru çıkan son ve tek yüksek profilli İngiliz futbolcuydu.

Magazinlere kendi seks hayatı hakkında sattığı bir dizi müstehcen hikaye, hayranlarının ve yöneticilerin gözünden düştüğünü gördü. Kardeşi tarafından dışlanmış olarak damgalandı ve oynamak ve koçluk yapmak için yurtdışına taşınmadan önce İngiltere ve İskoçya’da alt lig takımlarında oynadı.

Amerika’da reşit olmayan biriyle cinsel ilişkiye girdiği iddiası üzerine Fashanu, cinselliği nedeniyle ABD’de adil yargılanmayacağına inanarak 1998’de intihar ettiği İngiltere’ye kaçarak kaçtı.

Jim Dolan, artık çıkmayı düşünen herhangi bir oyuncunun Jake Daniels’ın olumlu deneyimine kendi çıkış yolculuklarını nasıl idare edeceklerinin bir göstergesi olarak bakabileceklerini söylüyor.

“Kapıyı kesinlikle açtı, çünkü birçok oyuncunun sahip olmadığı şey, daha sonra ne olacağına dair bir görüş. Ve bence bu ‘eğer’lerin çoğu şimdi onlar için cevaplanacak.”

“Sayılarda güvenlik var. Birinciysen, ikinci, üçüncü veya dördüncü olmandan daha zor olacak.

“Jake Daniels’ın dışarı çıkıp potansiyel olarak düşündüklerinden daha kolay olduğunu görmek isteyen insanlara ilham verebileceğini umuyorsunuz.”

Leinster, Nick McCarthy’nin yarısına saldırıyor

Profesyonel ragbide değişen tutumlar

Ragbi birliği dünyasında, dışarı çıkmanın bir kariyerin sonu veya taraftarlar ve takım arkadaşları tarafından dışlanmak anlamına gelmediğine dair cesaret verici işaretler var.

Bu hafta, İrlanda’da Leinster için profesyonel olarak oynayan yarı hüsran Nick McCarthy, yılın başlarında takım arkadaşlarına ve koçlarına söylediğinde eşcinsel olarak çıktı.

Tüm deneyimi omuzlarından bir yük olarak tanımlıyor.

McCarthy, “Bunu yaptığım için gerçekten mutluyum” dedi. kulübünün web sitesinde röportaj.

“Bir süre dışarı çıkmakta zorlandım, beni ve mutluluğumu etkilemeye başladı, bu yüzden doğru karardı” diyen Mühlet olmadığı için oyunu tamamen bırakmayı düşündüğünü de sözlerine ekledi. profesyonel bir sporcu olarak.

“Profesyonel ragbi bir yana, bir erkek sporcunun spora katılması yaygın bir durum değil ve muhtemelen benim de inanmak ya da kabul etmek istemediğim bir şey.” .

McCarthy de Leinster’da yalnız değildi. Takım arkadaşı J ack Dunneolarak çıkmıştı hala okuldayken biseksüelve profesyonelleştiğinde, cinselliği eski haberlerdi.

Dunne, önümüzdeki sezon için Exeter Chiefs’e taşınacak ve bu da onu İngiltere Premiership’teki ilk dış oyuncu yapacak.

Berlin Bruisers rugby oyuncuları antrenmanda, Temmuz 2021

Avrupa çapında eşcinsel ragbi kulüpleri

Avrupa’da gey takım sporlarına yönelik değişen tutumların bir işareti, son yıllarda amatör oyuncuları ağırlamak için başlatılan kapsamlı ragbi kulüpleridir. Stockholm Vahşileri, Madrid Titanlarıve Kings Cross SteelersLondrada.

Bunların çoğu yepyeni organizasyonlardır, ancak İskoçya’da 1893’te kurulmuş eski bir kulüp, Dunfermline Ragbi, Avrupa’da mevcut kulüp organizasyonları içinde gey ve biseksüel erkekler için kapsayıcı bir ekip kuran ilk şirketlerden biri oldu.

Almanya’nın ilk eşcinsel ragbi kulübü Berlin Bruisers neredeyse on yıldır oynuyor ve yerel takımlara karşı hazırlık maçları düzenlemeye başladı. Bölgesel lige resmi olarak katılma talebinde bulunmaları iki yıl sürdü.

Berlin Bruisers kulüp organizatörlerinden Alex Arc, “Berlin bölgesindeki mevcut en düşük lige katılmak istedik ve ilk toplantıya kayıt olmak için, karşılaşabileceğimiz tutumlar hakkında hiçbir fikrim olmadan gittim” dedi.

“Biraz endişeyle gittik ve Bruiser’ları açıklamak için konuşmama başladığımda biraz şaşkınlık olduğunu fark ettim.”

“Bütün konuşmayı neden yaptığımı anlamadılar. Bir noktada birisi ‘bizimle rugby oynamak istiyor musun, istemiyor musun?’ diye sordu. Ve Euronews’e eşcinsel bir takım olmamız hiç de sorun değildi” dedi.

Takım ilk maçlarının çoğunu büyük farklarla kaybetti, ancak azim – ve sahadaki kanlı burunlar – diğer takımlardan mazlumların saygısını kazandı.

Arc, “Bireysel oyunculardan bile yorum almadık. İşler kızışmaya başladığında, bu LGBT karşıtı bir duygu değildi, bunun nedeni daha rekabetçi bir rakip olmamızdı,” dedi.

Fin eski profesyonel buz hokeyi oyuncusu Janne Puhakka, Aralık 2021

buz üzerinde

Fin buz hokeyi oyuncusu Janne Puhakka2019 sonbaharında çıktı, oyundan profesyonel olarak emekli oldu.

Avrupa’da kariyerleri boyunca ortaya çıkan seçkin hokey oyuncularının neredeyse hiç örneği yok — Danimarkalı kaleci Jon Lee-Olsenender istisnalardan biridir.

Bu yüzden buz hokeyi yıldızlarının bir kaide üzerine konulduğu bir ülkede – Finliler şu anda Dünya ve Olimpiyat şampiyonu – ülkenin en büyük gazetesinin Instagram’da Puhakka’nın ilişki durumu hakkında yazdığı bir gönderiyi alması medyayı çılgına çevirdi.

Euronews’e konuşan Puhakka, “Aslında beklediğimden çok daha büyük bir şey oldu çünkü oynamayı çoktan bitirdiğimi düşündüğüm için bu kadar ilgi beklemiyordum.”

Bu ay Finlandiya’da Yılın Queer Ödülleri’nde savunuculuğuyla tanınan 27 yaşındaki oyuncu, herkesin oyunculuk kariyeri boyunca dışarı çıkmamak için kendi nedenleri olduğunu, ancak onun durumunda bir takım faktörlerin olduğunu söyledi. dahil olmuş.

“Çok gençtim ve hala kariyerime odaklandım ve kariyerimde ilerlemek için herhangi bir engel istemedim” dedi.

“Hâlâ oynarken ortaya çıkarsanız, hokeyin oldukça büyük olduğu ve bazı kapıları kapatabileceği bazı ülkeler var. Bu kesinlikle bir nedendi.

Puhakka, “Bunu yapan ve kariyerlerini nasıl etkilediğine dair çok az örnek var” diye ekliyor.

Şimdi, farklı, daha genç, daha açık fikirli bir oyuncu ve koç neslinin profesyonel sporcuların ortaya çıkmasını kolaylaştıracağını umuyor.

“Açığa çıkma korkusunun daha çok bireylerin kafasında olduğuna inanıyorum. Eşcinselsen dışarı çıkmak zorunda değilsin gibi bir şey değil. Bu, takım arkadaşlarına kim olduğunu söyleyebilmen ve bunu yapabilmenle ilgili. kendin ol,” dedi Puhakka.

“Ancak, kariyerinize zarar vermeyeceğini göstermek için birkaç örneğe daha ihtiyacımız olduğu noktaya geldik.”