Rahul Gandhi Manipur'da Şiddetin Etkilediği Eyalete Üçüncü Ziyaretini Gerçekleştiriyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Rahul Gandhi, Manipur'un Jiribam bölgesinde şiddet mağduru insanlarla bir araya geldi.

Kongre lideri Rahul Gandhi bugün kuzeydoğu eyaletindeki etnik şiddet nedeniyle yerinden edilen insanlar için Manipur'daki bir yardım kampını ziyaret etti. Lok Sabha'daki Muhalefet Lideri'nin Churachandpur bölgesindeki Tuibong köyündeki kamptaki insanlarla etkileşimini gösteren birkaç Haber ve fotoğraf var.

Ayrıca kampın dışında yerel liderleri, işçileri ve gönüllüleri selamladığı görüldü.

LoP Sayın @RahulGandhi Manipur'un Churachandpur bölgesinde binlerce şiddet mağdurunun sığındığı bir yardım kampını ziyaret etti. resim.twitter.com/iBMWFrmL3S

— Kongre (@INCIndia) 8 Temmuz 2024
LoP Sayın @RahulGandhi Manipur'un Tuibong köyündeki bir yardım kampını ziyaret ediyor ve şiddetten etkilenen yerinden edilmiş ailelerle etkileşim kuruyor.

📍
Churachandpur, Manipur resim.twitter.com/W97Efl5Q8M

— Kongre (@INCIndia) 8 Temmuz 2024
Bugün öğleden sonra Imphal havaalanına gelen Rahul Gandhi, bugün erken saatlerde Jiribam Lisesi yardım kampını ziyaret ederek oradaki şiddet mağdurlarına destek sundu.

Ziyaretten birkaç saat önce, şüpheli isyancılar bu sabah Jiribam'da güvenlik güçlerine ait zırhlı bir araca ateş açtı.

“LoP Rahul Gandhi, Jiribam Lisesi yardım kampını ziyaret ediyor, şiddet mağdurlarıyla görüşüyor ve en karanlık anlarında onlara destek sunuyor. Şiddet sonrası Manipur'a yaptığı üçüncü ziyaret, halkın davasına olan sarsılmaz bağlılığını gösteriyor,” dedi Kongre, X.'te yayınlanan bir gönderide.

Bay Gandhi'nin saat 17.30'da Vali Anusuiya Uikey'i ziyaret etmesi ve ardından saat 18.15'te Manipur Kongre ofisinde bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Kongre yasama partisi lideri O Ibobi Singh, “Bay Gandhi, geçen yıl 3 Mayıs'ta şiddetin patlak vermesinden bu yana iki kez eyaleti ziyaret etti. İnsanların acılarını ve üzüntülerini öğrenmek için yardım kamplarını ziyaret etti.” dedi.

Bu, Bay Gandhi'nin eyalete üçüncü ziyareti ve Kongre'nin etnik şiddetin yaşandığı eyaletteki her iki bölgeyi de kazandığı Lok Sabha seçimlerinden bu yana ilk ziyareti.

Dağlık eyaletteki durumu değerlendirmek için yaptığı ilk ziyaret, şiddet olaylarından yaklaşık iki ay sonra Manipur'daki etnik çatışmaların en kötü etkilediği bölgelerden biri olan Çuraçandpur'u ziyaret ettiğinde gerçekleşti.

Bay Gandhi'nin bir sonraki ziyareti Bharat Jodo Yatra'sının ikinci ayağı sırasında gerçekleşti. Kongre, etnik şiddetin vurduğu eyalete “barış ve uyum getirme” vaadiyle Manipur'dan Bharat Jodo Nyay Yatra'yı başlattı.

Geçtiğimiz yıl 3 Mayıs'ta Meitei topluluğunun Planlanmış Kabile (ST) statüsü talebine karşı protesto amacıyla dağlık bölgelerde bir 'Kabile Dayanışma Yürüyüşü' düzenlendikten sonra Manipur'da çatışmalar çıktı. Şiddet 180'den fazla can aldı ve binlerce kişiyi evsiz bıraktı.