Raspberry Pi Pico’ya Başlarken – Thonny IDE

semaver

New member


  1. Raspberry Pi Pico’ya Başlarken – Thonny IDE

Son makale, yeni Raspberry Pi Pico kartını sundu. Bu ve sonraki bölümlerde tahtanın hayata geçirilebileceği çeşitli yolları tartışacağız. Yolculuk, ücretsiz Thonny Python IDE ile başlar.


Thonny IDE, basit ve orta düzey gereksinimler için en uygun Python kabuğunu sunar. Ancak, yaratıcıları onları daha yüksek gereksinimler için geliştirmedi. Python ile programlamaya kolay bir giriş sağlamak için Estonya’daki Tartu Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir.

Bu, pico board programlamayı göstermek için fazlasıyla yeterli. Profesyoneller için gelişmiş IDE’lerden bahseden makale dizisinden önce, Thonny-IDE, Raspberry Pi Pico ile ilk deneyimi kazanmanıza yardımcı olur. Ayrıca, ücretsiz IDE zaten Raspberry Pi işletim sistemine önceden yüklenmiştir, böylece Raspi kullanıcılarının yapacak başka bir şeyleri kalmaz ve artık arkalarına yaslanıp rahatlayabilirler. Son olarak, programlama ortamının tam bir Python 3.7 uygulamasıyla birlikte geldiğine dikkat edilmelidir, bu nedenle başka kurulum gruplarına gerek yoktur.

Windows, macOS veya Linux dağıtımları için sürümler Thonny’nin web sitesinden indirilebilir:
Python IDE web sitesi thonny.orgPython IDE web sitesi thonny.orgIDE’yi yükleme


Windows veya macOS’ta indirmeyi tamamladıktan sonra, kullanıcılar kurulum paketini çalıştırarak kurulumu başlatır. Linux kullanıcıları kurulum için ilgili paket yöneticilerini veya diğer seçenekleri kullanır (GitHub’da Thonny’ye bakın).


Windows PC’ler için olan resim bir örnektir. Kuruluma başladıktan sonra karşımıza aşağıdaki görüntü çıkıyor:
Thonny IDE'yi Windows'a KurmaThonny IDE’yi Windows’a KurmaProgram daha sonra hedef sistemde bulunabilir. Tamamen kurulu IDE’yi başlattığınızda, üst yarısında bir düzenleyici ve alt yarısında bir REPL (Read Eval Print Loop) kabuğu içeren Thonny’nin basit IDE penceresi açılır. Kabuk, etkileşimli deneyler için ideal bir oyun alanı sağlar.
Tonny açılış ekranıTonny açılış ekranıPencerenin sağ alt kısmında, Thonny o anda kullanılan Python yorumlayıcısını metin biçiminde gösterir, bu örnekte Python 3.7.9. Bununla birlikte, entegre kartların çoğu yalnızca CircuitPython veya MicroPython gibi sadeleştirilmiş Python türevlerini çalıştırır ve Pico varsayılan olarak ikincisini destekler.

Uygun değişkeni elde etmek için “Python 3.7.9” metin alanına tıklayın. Thonny daha sonra “MicroPython (Raspberry Pi Pico)” dahil olmak üzere desteklenen tüm tercümanları içeren bir seçim menüsü sunar:
Thonny IDE'de Python yorumlayıcılarının seçimiThonny IDE’de Python yorumlayıcılarının seçimiGeliştiriciler, MicroPython’u seçmeden önce Raspberry Pi Pico sekmesini basılı tutmalıdır. TEKNE uzantısıdüğmesini ana bilgisayardaki bir USB bağlantı noktasına takın. Bu, ana bilgisayara kartı hafıza çubuğu gibi bir depolama aygıtı olarak tanımlar. Yukarıda bahsedildiği gibi, geliştiriciler daha sonra yüklenecek tercüman olarak Thonny’de “MicroPython (Raspberry Pi Pico)” seçeneğini seçin ve ardından aşağıdaki iletişim kutusu görünür:
MicroPython üretici yazılımını bir Pico kartına yüklemeMicroPython üretici yazılımını bir Pico kartına yüklemeKullanıcılar Yüklemekdüğmesi, MicroPython üretici yazılımını yüklemeye başlar. Üretici yazılımı kurulumunu tamamladıktan sonra, kullanıcıların iletişim kutusunu kapatması yeterlidir:
MicroPython üretici yazılımını yükledikten sonra iletişim kutusuMicroPython üretici yazılımını yükledikten sonra iletişim kutusuÜrün yazılımı, uzantıya sahip yürütülebilir bir programdan oluşur .UF2. Manuel olarak da Pico’ya aktarılabilir.

Tüm suçlara hazır


Artık ana bilgisayar ve pico birbirine bağlıdır ve geliştiriciler, REPL kabuğu aracılığıyla doğrudan MicroPython yorumlayıcısıyla çalışabilir veya alternatif olarak düzenleyicide bir program yazabilir. Bu noktada önemli olan bir MicroPython programını karta aktardıktan sonra (uzantı: .py) önce kartı kapatır ve ardından yeniden başlatır, ardından çalışma zamanı sistemi Python programını otomatik olarak yürütür.

Ancak, kartta birkaç program dosyası varsa, Pico başlangıçta hangisini çalıştıracağını bilemez. Bu durumda, adında bir dosya arıyor. main.pyçalıştırmak için veya o dosyayı bulamazsa boşta oturmak için.

MicroPython SDK ile Programlama


Şimdi, kartın I/O sistemine erişimi test etmek için basit bir MicroPython programı yazmanın zamanı geldi. Geleneğe göre, ilk program, sonraki bölümlerde Pico’nun yetenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmeden önce, Pico’nun dahili LED’ini yakmak için tasarlanmıştır:
pico versiyonunda olağan Blink programıpico versiyonunda olağan Blink programıŞimdi programı adım adım inceleyelim:

from machine import Pin, Timer

the importdeyim kullanımları beri machine-Bileşenleri kütüphane Pin Ve Timer. İlki, Pico’nun G/Ç bağlantı noktalarına erişim sağlar, ikincisi, eylemlerin zamanlamasını kontrol etmek için işlevler sağlar. Genel olarak şunları içerir – nomen est omen – machine Pico donanımına erişim için çeşitli bileşenler.

onboardLED = Pin(25, Pin.OUT)

Değişkenler şimdi başlatıldı onboardLED. Yerleşik LED’in bulunduğu GPIO bağlantı noktası 25’i temsil etmelidir. Önemli: Rakamlar fiziksel pin 25’i değil, fiziksel bir pin bile olmayan GPIO port 25’i ifade eder.
Raspberry Pi Pico pin düzeni: fiziksel ve mantıksal pinlerRaspberry Pi Pico pin düzeni: fiziksel ve mantıksal pinlerAdlandırılmış yapıcıdaki ikinci parametre Pin yorumlayıcıya G/Ç bağlantı noktasının bu durumda bir çıkış bağlantı noktası olarak nasıl kullanılması gerektiğini söyler. Bu nedenle ile yapılandırma Pin.OUT.

timer = Timer()

Burada program değişkeni başlatır timer. Birazdan bunun hakkında konuşacağız.

def blinker(timer):

onboardLED.toggle()

yöntem blinker bağımsız değişken olarak başlatıldı timer-Nesne. ne zaman timer Bu anlamda bir girişim var, başvuru yapılıyor. toggle-Yöntem. Mevcut durumuna bağlı olarak çıkıştan çıkışını ayarlayın 0 üzerinde 1 veya dan 1 üzerinde 0bu da sonuç olarak LED’in yanıp sönmesine neden olur.

timer.init(freq = 2.5, mode = Timer.PERIODIC, callback = blinker)

Başlatma yönteminde init program periyodik bir açma zamanlayıcısı tanımlar (Timer.PERIODIC) 2.5 sıklıkta. Bu, 400 milisaniyelik bir süre ile sonuçlanır. timer bu amaçla her 400 milisaniyede bir geri arama işlevi çağırın (callback = blinker). Bizim durumumuzda bu blinkerLED için çıkış sinyalini buna göre her 400 milisaniyede ters çeviren yöntem.

iyi sigortalı


İş bittikten sonra geliştiriciler, karşılık gelen yeşil simgeye veya menü öğesine tıklayarak programın doğrudan Pico üzerinde çalışmasını sağlayabilir. Veya programı Pico karta kaydediyorlar, bundan sonra kart kendini sıfırlıyor ve ardından programı çalıştırmaya başlıyor. Elbette, program dosyası ana bilgisayara da kaydedilebilir:
Program dosyasının kaydedilmesi ana bilgisayarda veya pico'da yapılabilir.Program dosyasının kaydedilmesi ana bilgisayarda veya pico’da yapılabilir.Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, şimdi aşağıdakiler gerçekleşmelidir:
Pico Flaşör iş başındaPico Flaşör iş başındaBu, Raspberry Pi Pico için ilk MicroPython olacaktır. Önemsiz bir örnek ama öğretici bir ilk adım.

Çözüm


Bu nesne sığ suda hareket etti. Thonny IDE, Pico’yu etkileşimli bir şekilde tanımak için ideal bir oyun alanıdır. Ancak profesyonel gelişim ortamı olarak işlev göremez. Ancak, başlamak çok kolay, bu da nihayetinde bu makalenin amacıydı. Umarım şimdi deneylerinizde çok eğlenirsiniz. İlerleyen bölümlerde çim yol biraz daha zorlu ama aynı zamanda daha eğlenceli hale geliyor.

Yararlı referanslar()Haberin Sonu
 
Üst