Rekabet gücü. İş stratejisinde insan ve teknolojik faktörler

Leila

Global Mod
Global Mod
Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ana şirketi tarafından desteklenen tüketici sektöründeki şirket, işletme yönetiminde temel bir çalışma olarak kabul edilen “Mükemmelliğin Arayışı” (1982) kitabının yayınlanmasından sonra mükemmellik konusuna girişmişti. Diğeri, diğerlerinin yanı sıra William Deming, Armand Freigenbaum ve Kaoru Ishikawa tarafından incelenen ve geliştirilen bir kavram olan Toplam Kalite modelini üstlendi.

Bazı yazarlara göre mükemmellik, kalitenin ötesine geçer çünkü sürekli iyileştirmeye, yeniliğe ve standartların sürekli iyileştirilmesine yönelik sarsılmaz bir bağlılığı ifade eder; Diğerleri için kalite, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için mevcut gereklilikleri ve standartları karşılayarak bir şirketi mükemmelliğe götürebilecek şeydir. Bazıları için kalite, uyumluluk ve iyileştirme kültürünü teşvik ederken, diğerleri için mükemmellik daha iyidir çünkü şirketin her düzeyinde yenilik ve sürekli iyileştirme kültürünü teşvik eder.

Bir organizasyonu yönlendirmek ve kontrol etmek için kullanılan stratejiler, uygulamalar ve araçlar bütünü olarak anlaşılan işletme yönetimi, iş dünyasında karmaşık ve temel bir disiplin haline gelecek şekilde gelişmiştir. Başlangıçta, yönetim ilkeleri verimlilik ve mevcut kaynakların maksimuma çıkarılması üzerine odaklandı, ancak zaman geçtikçe panoramayı genişleten yeni teoriler ve yaklaşımlar geliştirildi: Sonuçlara göre yönetim, Demokratik Yönetim, Süreç Tabanlı Yönetim, Merkezi Yönetim, veya Değere Dayalı Yönetim.

Benimsenen yönetim modeli ne olursa olsun, küreselleşme, teknolojik yenilik ve sürdürülebilirliğin önemi nedeniyle bu konu günümüzde daha karmaşık ve dinamik bir hale gelmiştir. Ancak bana öyle geliyor ki şu anda özellikle önemli olan iki faktör var: insani ve teknolojik.

Özel sektöre adım attığımda Personel Daire Başkanlığı tarafından değil, modern yönetimde bilinen adıyla “İnsan Kaynakları” olarak tanımlanan bir alan tarafından işe alınmam dikkatimi çekti. Sorun şu ki, bir şirket çalışanlarını ve işbirlikçilerini kendi değerlerinden biri olarak kabul ettiğinde, bu değer bir “kaynak” olarak etiketlenerek değersizleştirilir.

İnsanoğlu, yalnızca varolma olgusundan kaynaklanan bir onura sahiptir ve Katolik Kilisesi'ne göre “asla ortadan kaldırılamaz ve bireylerin içinde bulunabileceği tüm koşulların ötesinde geçerliliğini korur.” Bu haysiyetinden dolayı insan, ne kadar meşru olursa olsun, bir ihtiyaç doğrultusunda elden çıkarılabilecek veya atılabilecek bir kaynak, bir nesne eşdeğeri olarak değil, gerekli akıl ve beceriye sahip bir kişi olarak değerlendirilmelidir. belirli bir işi yürütmek.

Çalışanların değeri, yalnızca onların organizasyon içindeki gelişim ve büyümelerine değil, aynı zamanda çalışma koşullarına ve tabii ki yaşam kalitelerine de önem verilmesini ifade etmektedir. Uzmanlar, işçilerin koşullarından sorumlu örgütlerin daha verimli olduğunu söylüyor.

Teknolojik faktör, görevlerin gerçekleştirilme ve kararların alınma şeklini sürekli olarak değiştirmektedir. Özellikle Yapay Zeka (AI), verimliliği ve kanıta dayalı stratejik karar almayı geliştirmek için önemli bir araç haline geldi ve kişiselleştirme ve pazar bölümlendirme için yeni fırsatlar açtı.