Rusya ordusu, Putin idaresinde ‘nükleer üçleme’ tatbikatı yapacak

Adanali

Member
Bakanlıktan yapılan açıklamada, “19 Şubat’ta Rusya Silahlı Kuvvetleri Baş Kumandanı Vladimir Putin’in idaresinde, stratejik çevreleme güçlerinin planlı tatbikatı yapılacak, tatbikat sırasında balistik ve kruz füzeleriyle atışlar gerçekleştirilecek” dendi.

Bakanlık, tatbikata Hava-Uzay Kuvvetleri, Güney Askeri Bölgesi, Stratejik Füze Kuvvetleri, Kuzey ve Karadeniz filolarının katılacağını belirtti.

Bakanlık, “Stratejik çevreleme kuvvetlerinin tatbikatı, askeri komuta-kontrol ünitelerinin, füze fırlatma birliklerinin, savaş gemileri mürettebatının ve stratejik füze bombardıman uçaklarının misyonlarını yerine getirmeye hazır olup olmadığının yanı sıra stratejik nükleer ve nükleer dışı kuvvetlerin güvenilirliğini denetlemek için önce planlanmıştır” sözlerini kullandı.

Nükleer üçleme’, bir ordunun havadan, karadan ve denizden nükleer füze fırlatma imkanlarını tabir ediyor. ‘Nükleer üçleme’ kapsamında stratejik savaş uçakları, kıtalararası balistik füzeler ile füze denizaltıları yer alıyor.

Peskov: Putin durum izleme merkezinde olacak

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin’in tatbikat sırasında durum izleme merkezinde bulunacağını belirterek “Bu cins eğitim fırlatmaları bile devlet liderinin iştiraki olmadan imkansız. Meşhur ‘kara çantayı’ ve ‘kırmızı butonu’ biliyorsunuz” dedi.

‘Diğer ülkelerde hiç bir telaş yaratmıyor’

Bu ortada Peskov, kelam konusu tatbikatın öbür ülkelerde hiç bir telaş yaratmadığını, çünkü bu çeşit faaliyetler hakkında öncesinden ihtar yapıldığını anlattı. Peskov, “Tatbikatlar ve eğitim maksatlı balistik füze atışları, sistemli bir eğitim süreci. Bunun öncesinde çeşitli ülkelere çeşitli kanallar üzerinden bir dizi bildirim gönderiliyor. Tüm bunlar net bir biçimde düzenleniyor ve hiç kimsede soru işareti ve telaş yaratmıyor” sözlerini kullandı.

‘Uzmanlar için şeffaf ve anlaşılır eylemler’

Peskov, mevcut memleketler arası tansiyon dikkate alındığında tatbikatın ertelenmesinin gerekip gerekmediğiyle ilgili sorular karşısında, “Mesele şu ki, şu anda tüm tatbikatlar yapılıyor ve bunlar, başka ülkelerin uzmanları için katiyetle şeffaf ve anlaşılır hareketler. Bu niçinle, hiç kimseyi endişelendirmemeli” karşılığını verdi.

Yarınki geniş kapsamlı nükleer tatbikat, Batı’nın Kiev’e ‘Rus tehdidi’ mazeretiyle askeri ve ekonomik yardımı artırarak tansiyonu tırmandırdığı bir periyoda denk geliyor. Batılı ülkeler, 2021 sonbaharından bu yana Rus ordusuna Ukrayna sonuna asker yığma suçlamaları yönelterek Rusya’nın Ukrayna’yı istila edeceğini argüman ediyor. Batı, bunu münasebet göstererek son devirde Kiev’e hayli önemli ölçüde mali ve askeri yardım sağlıyor.

Rusya, bu argümanları kesin bir lisanla ve defaatle reddederken ABD ve NATO’dan güvenlik garantileri sunmalarını talep ediyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, Kiev’in son periyotta Batılı partnerlerinden 1.5 milyar dolar para ve bin tonu aşkın silah yardımı aldığını, rekor seviyedeki dayanağın siyasi bir mana taşıdığını ve Batılı ülkelerin bu biçimdece Ukrayna’nın müzakere masasındaki pozisyonunu sağlamlaştırdığıni savunmuştu.