Rusya: Türkiye’nin Su-35’le ilgilenmesini bekliyoruz

Adanali

Member
Şugayev, Dubai Airshow 2021 kapsamında Rossiya-24’e verdiği demeçte Türkiye’yi fazlaca umut vaat eden bir partner olarak değerlendirdiklerini söylemiş oldu.

Şugayev, “Türkiye’ye ABD’den F-35 ve F-16 sevkiyatı konusunda yaşanan problemler malum. Bu da Türkiye’nin ilgisini büyük olasılıkla bizim askeri havacılık sistemlerimize yönelteceğini gösteriyor” dedi.

“Su-35 uçağıyla muhakkak ilgileneceklerini düşünüyorum” diyen Şugayev, beşinci jenerasyon Su-57 uçağının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gösterildiğini hatırlattı. Şugayev, “Devlet Lideri bu uçağa büyük ilgi gösterdi. Bakacağız. Su-57 her halükarda Rusya Silahlı Kuvvetleri için öncelikli bir uçak. Lakin Su-57’nin ihracat potansiyeli de çok yüksek” açıklaması yaptı.

‘Türkiye’ye uçak motoru konusunda yardıma hazırız’

Şugayev, Rusya’nın Türkiye’ye geliştirmekte olduğu beşinci kuşak savaş uçağının motorunun imalini konusunda yardım etmeye hazır olduğunu söz etti. Şugayev, “TFX savaş uçağı geliştirmeye yönelik bir programları var. Bildiğim kadarıyla motor konusunda her şey yolunda gitmiyor. Talepte bulunurlarsa yardım ederiz” dedi.

Su-35 ve Su-57 uçakları MAKS 2019 havacılık fuarı kapsamında Erdoğan’a tanıtılmıştı. Türkiye daha evvel, bir NATO ülkesi bulunmasına rağmen Rusya’dan S-400 savunma sistemleri aldığı öne sürülen nedeni ile F-35 programından çıkarılmıştı. ABD ile bu uçakların ortak üretimini içeren programdan çıkarılması akabinde Ankara, ‘kendi savaş uçağını yapma’ sonucu almıştı.