Sivasspor’un iptal edilen golüne eski hakemlerden büyük reaksiyon: ‘İnanamıyorum, skandal bir hata!’

bencede

New member
Süper Lig’in 16. haftasında Galatasaray , Sivasspor deplasmanına çıktı. Çabayı Galatasaray, 2-1 kazanırken maçta büyük tartışmalara niye olan hakem kararları yaşandı.

Sivasspor’un iptal edilen golü büyük tartışma yarattı

Özellikle Sivasspor’un 50. dakikada Ulvestad’la bulduğu gol, VAR müdahalesiyle durumu izleyen Erkan Özdamar tarafınca izlenip iptal edildi. Kimse golün hangi karar nedeni öne sürülerek iptal edildiğini anlayamazken büyük tartışmaları da birlikteinde getirdi.

Kafa karışıklığı: Gol niye iptal edildi?

Yiğidolar, 49’da Fredrik Ulvestad’ın golüyle birlikteliği yakaladı fakat VAR uğraşın hakemi Erkan Özdamar’ı uyardı. Özdamar durumu uzun mühlet inceledikten daha sonra golü iptal etti. Bu konum daha sonrasında golün niye iptal edildiği tartışılırken, Özdamar’ın bu sonucu ofsayt olarak yorumlandı. Özdamar’ın hem de Ulvestad’ın tabanıyla yaptığı gol vuruşunu tehlikeli hareket olarak nitelendirmiş olabileceği de öngörüldü.

Okan Buruk: Bize bilgi geldi, ofsaytmış

Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk ise iptal edilen golle alakalı şu açıklamayı yaptı, ‘Hakemin ofsayt sonucu olduğunu düşünüyoruz. O denli bir bilgi bize geldi. Yerde yatan oyuncumuz varken hakem oyunu durdurmadı. Sergio, oyunu durdurmak için faul yapıp cezalı duruma düştü. Enteresandı. Durumu seyredemedik fakat ofsayt olduğunu söylemiş olduler.’

ESKİ HAKEMLER ÇOK TARTIŞILAN KARARLARI YORUMLADI

Bu epeyce tartışılan hakem kararlarını beIN Trio programında, ortalarında Fanatik müellifi Deniz Çoban’ın da bulunduğu eski hakemler kıymetlendirdi. İşte o fazlaca konuşulacak yorumlar…

23. dakikada Goutas’ın, Nelsson’a müdahalesi var mı, penaltı gerekir mi?:

Deniz Çoban:
Kırmızı oyuncu rakibiyle ilgilenmiyor, rakibi gitsin istemiyor. Tutmanın ötesinde, koşu yoluna da vücudunu koyuyor. Bence orta hakem görmüyor. Penaltı verilse, fazlaca daha hakikat olurdu. Kriterim şu, kırmızılı oyunun gayesinde rakibi nasıl durdururum niyeti var.

Bülent Yıldırım: Orta hakem bakıyor lakin uyarmıyor başta. Goutas’ın düzgün niyetli olmadığına katılıyorum lakin bence Nelsson da güzel niyetli değil. Nelsson evvel sol koluyla rakibinin kolunu yakalıyor ve onu da indiriyor. Karşılıklı ikili çaba. Hakem penaltı verse de bir şey diyemeyiz. Hakeme hürmet duymalıyız.

Lale Orta: Tartışmaya açık, VAR karışmaz. Ben de hakem üzere düşünüyorum, devam daha hakikat.

42. dakikada Mertens’in Keita’ya müdahalesi var mı, kart gerekir mi?

Deniz Çoban:
Bu kazayla basma değil, rakibin ayağını arıyor ve basıyor. Sarı kartın daha hakikat olacağını düşünüyorum.

Bülent Yıldırım: Mertens rakibine bilerek basıyor. Bu da kart gerektirir.

Lale Orta: Sarı kart olması gerekiyordu.

44. dakikada Boey’a gösterilen sarı kart hakikat mu?:

Deniz Çoban:
Top baş düzeyinde, oyuncu da topa baş sokuyor. Topla oynamayı başarsa da Galatasaraylı oyuncu kramponuyla rakibe darbesi var ve bu darbe yaralayıcı bir darbe. Hakem burada ‘Benim açımdan yaralayıcı değil, oyuncunun geldiğini görmüyor’ derse sarı karta itiraz etmem ancak benim imgelerden gördüğüm Boey’un, rakibinin geldiğini görüyor. Kırmızı kart daha yanlışsız olurdu. Bu dakikadan başlayarak alanda 22, tribünlerde binlerce kişi hakemin otoritesini kaybediyor. FIFA olan bir hakem en azından 5-6 maç art geriye ‘Ne maç yönetti’ dedirtmesi lazım. Ben Erkan Özdamar’ın kritik konum yaşanıp da hakikat kararlarla tamamladığı maçı hatırlamıyorum diyerek epey üzmeyeyim lakin epeyce az hatırlıyorum. Erkan Özdamar FIFA oldu, 18.2 koşması lazım lakin Erkan Özdamar 17.4 koştu, geçer kabul ettiler. bu biçimde olur mu? Olmaz!

Bülent Yıldırım: Diz kırık, kasıt yok. Bence sarı yorumunu hakem hakikat yaptı.

Lale Orta: Top tam ortada, orada ayağını topa kaldırdı ve müdahale etmek istedi. Futbol ortasında doğal bir aksiyon. Şanssızlık başına temas etmesi, sarı gerçek.

45+2. dakikada Oliveira’nın, Yatabare’ye yaptığı faulde sarı kart gerekir mi?

Deniz Çoban:
Erkan Özdamar temel hakem prensibini atlıyor. Durumda havadaki topa bakıyor, aşağıdaki ihlale bakman lazım. Yanılgıyı görmüyor, net bir kart gerekir.

Bülent Yıldırım: Hakem gördü ancak kart vermedi.

Lale Orta: Faul ve sarı olmalıydı.

BÜYÜK TARTIŞMALARA niye OLAN 50. DAKİKADAKİ SİVASSPOR’UN İPTAL EDİLEN GOLÜ

Deniz Çoban:
Gol ofsayttan dolayı iptal edildi. Muhabirlerimizden gelen karşılık bu. Evvel anlayamadık niye iptal edildi diye. Robin Yalçın’ın sağ ayağının iz düşümü olarak Nelsson’un omzundan daha ilerde olduğu söyleniyor. Lakin hiç değeri yok. Muslera burada en berbat hizada. VAR bize bunu ispatlayabiliyor mu? Robin Yalçın’ın ayağının önde olduğunu VAR ispatlayamaz. Burada skandal bir kusur var. O kusur VAR’a ilişkin. Devre içinde 3 yardımcı hakemimiz hakemliği bıraktı, gözlemciliğe geçti. Alparslan Dedeş, Erdinç Sezertam ve İsmail Şencan. Bu üç hakemimiz hakemliği bırakmamış olsaydı ve biri bugün VAR’da olsaydı bu karar çıkmazdı. İnsan kaynağımızı bu kadar kolay harcamamalıyız. Bir tane hakeme bu VAR odasına girmesi için para ödeyemiyor muyuz?

Bülent Yıldırım: VAR’da imajlar hakemin sonucunın yanlış olduğunu göstermedikçe, VAR konuma dahil olamaz. Bu bir VAR protokolu. İspat yoksa, hakemin sonucuna karışamazsınız. Bence VAR, kalecinin nerede olduğunu unuttu ve yanlış yaptı. Robin Yalçın’ın sağ ayağının, kaleye daha yakın olduğunu düşünmüş olabilirler. Nelsson kale direğinde ve geride Sacha Boey de var. O da hizada olabilir. Burada ofsayt var ise, VAR çizgi çeker. Kuşku var ise, monitörde izletir. VAR, Robin Yalçın’ın ofsayt olduğunu düşünüyor ancak yanlış. Burada ofsayt yok. Baştan sona yanlış bir uygulama. sıradışı bir kusur. Olmayan bir ofsayt verildi, inanamıyorum. Bence hakem de çözemedi ancak iptal etti.

Lale Orta: VAR çağırıyorsa, delil lazım. Biz bunu goremedik. Kanıtlamadan neyi iptal ediyorsunuz? Taradım ancak ofsayt nazaranmedim. Karar yanlış. VAR hakeminin yanlışı kadar, orta hakemin sonucu da yanlış.

İptal edilen golle alakalı Trio haricindeki yorumlar;

Fırat Aydınus:
Bu konumda ofsayt yok.

Ahmet Çakar: G.Antep’te Atilla Karaoğlan’dan daha sonra Sivas’ta Ekrem Özdamar ağır tetikçilik yaparak aldıkları FIFA kokartlarının diyetlerini rezilce ödüyorlar. Ey Özdamar askerlik yapmadın ancak dayanılmaz tetikçilik yapıyorsun.

Bünyamin Gezer: “İzliyorum izliyorum, gol niye iptal edildi, bir şey diyemiyorum.”

Erman Toroğlu: “Bunun neresi ofsayt? Diyelim ki ofsayt, VAR çizgisi nerede? Nereye çizdiniz abi? Bu konum unutulmazlar ortasına girecek, Galatasaray fazlaca yara alacak.”

Güntekin Onay: “Burada 40 bireyiz, Sivasspor’un golünün niye iptal edildiğini hiç birimiz anlamadık.”

Feyyaz Uçar: “Sivasspor’un golünü niye iptal ettiğini anlayamadık. Anlayan var ise anlatsın.”

İlker Yağcıoğlu: “VAR hakemi Özgüç Türkalp niye çağırdı, kimse anlamadı. 6 dakika izledi. Anlamadıysan, sonucunın gerisinde duracaksın.”

Mertens’in sarı kartı gerçek mu?

Deniz Çoban:
İtirazında şiddet yok. Lakin tahminen kelamlı bir yanılgısı vardır. Onu bilemiyoruz. Hakem bunu vücut lisanıyla bizlere de anlatmalıydı.

Bülent Yıldırım: Sözlü itiraz, yanlışsız.

Lale Orta: Bence itirazdan kart yanlışsız.

Erdoğan’ın gördüğü birinci sarı kart gerçek mu?

Bülent Yıldırım:
El yüze gidiyor ve daha sonrasında topa vuruyor.

Deniz Çoban: Doğru.

Lale Orta: Sarı kart gerçek.

Erdoğan’a gösterilen ikinci sarı kart sonucu:

Deniz Çoban:
Önü açık biçimde ceza alanına giriyor oyuncu. Umut vaat eden bir atağı kesiyor. Sarı kart yanlışsız bu biçimdece kırmızı da hakikat.

Bülent Yıldırım: Yanlışsız.

Lale Orta: Kart gerçek.

Goutas’ın penaltı beklentisindeki ofsayt sonucu

Deniz Çoban:
Pas atıldığında kanattaki oyuncu ofsayt. Hamle aksiyonu, atak bütünlüğü devam ediyor. Sivasspor’un atak başlangıç fazında bir ofsayt var. daha sonrasında bir penaltı var. Nelsson’un yaptığı penaltı. Lakin 4 dakika VAR’da bekledi. Hakem kararı bilinen bir inceleme yapmak yerine kaptanları çağırıp, burada penaltı beklentiniz var fakat öncesinde de ofsayt var. VAR’a giderek vakit kaybetmek istemiyoruz” dese daha hakikat olurdu.

Bülent Yıldırım: Gereksiz bir beklentiye gidildi, izlemeye gerek yoktu.

Lale Orta: Gereksiz bir inceleme oldu.

Deniz Çoban’ın Beşiktaş -Adana Demirspor maçındaki durumlara yorumu

9. dakikada Welinton’un, Rodrigues’in eline basması:
Kazara bir basma, bir ihlal yok.

13. dakikada Ndiaye’nin, Weghorst’a faulü: Tartışılacak bir şey yok, fazlaca net faul ve sarı kart gerçek.

27’de Adana Demirspor’un penaltı beklediği konum: Penaltıdan kelam edilemez, devam sonucu gerçek.

37’de Welinton’un, Onyekuru’ya müdahalesi: Ndiaye’nin, Weghorst’a yaptığındaki ne kadar sarı kartsa bu da o kadar sarı kart. 24 dakika ortayla iki farklı karar. Faul ve sarı kart çıkmalıydı.

45’te Josef’in, Ndiaye’ye faulü: Oyuncu sonuçlarını düşünerek hareket etmeli. Denetimsiz davranıyor, dikkatsiz hareket ediyor. Ayağını topa savurmuş olsa da rakibe vuruyor, net bir sarı kart. Gerçek karar.

51’de Emre Akbaba penaltı bekliyor: Emre Akbaba penaltı almak için eli kullanıyor. Devam sonucu gerçek.

Josef’in, Belhanda’ya faulü: Benim açımdan bu net bir ikinci sarı kart. Josef geriden Belhanda’nın ayağını sıkıştırıyor, ikinci sarıdan kırmızı kartla Josef atılmalıydı. Yeri de epeyce uygun aslında. Değerlendirmesi gerekirdi.

Rosier’in, Akintola’ya faulü: Gecikmiş bir müdahale var. Oyuncu topu ortaladıktan daha sonra yeniden o topa sahip olup tekrar bir atak talihi olmadan bununla karşılıyor. Adana Demirsporlu oyuncunun da penaltı beklentisi yok. Bu bize referans olmaz lakin görüşümü kuvvetlendirir. Devam sonucu hakikat gözüküyor.

90+4’te Atiba’nın topa elle müdahalesi var mı?: Penaltı olmadığını fikrindeyim. Top eline temas ediyor lakin kendi vurduğu top. Oyuncunun kendi oynadığı top eline gelirse penaltı sonucu olmaz. Durumu doğal olmasa bile…