Soruşturmanın “Yanlışlıkla Kovulduğunu” Anlaması üzerine Sam Altman OpenAI Yönetim Kuruluna Geri Döndü

Leila

Global Mod
Global Mod
Şirket Cuma günü yaptığı açıklamada, CEO Sam Altman'ın OpenAI yönetim kuruluna geri döneceğini söyledi.

San Francisco:

Şirketin Cuma günü yaptığı açıklamada, CEO Sam Altman'ın, ChatGPT'nin arkasındaki şirket tarafından kovulduğunu ve yeniden işe alındığını gören yönetim kurulu odasındaki kargaşadan sadece aylar sonra OpenAI yönetim kuruluna geri döneceğini söyledi.

Şirket, Altman'ın geçen yıl kaotik bir şekilde görevden alınmasından sonraki günlerde başlatılan bir iç soruşturmada da haksız yere kovulduğunun tespit edildiğini söyledi.

Altman yönetim kuruluna üç yeni yöneticiyle birlikte katılacak: Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın eski CEO'su Sue Desmond-Hellmann; Sony Entertainment'ın eski başkanı Nicole Seligman; ve Instacart'ın CEO'su Fidji Simo.

Onlar, Kasım 2023'teki kargaşanın hemen ardından katılan Eski Salesforce eş CEO'su Bret Taylor ve eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers'a katılacak.

Microsoft aynı zamanda OpenAI'nin yönetim kurulunda bir gözlemci koltuğu da kazandı; bu hareket, projeden ayrılmadan önce 2015 yılında OpenAI'nin kurulmasına yardımcı olan Elon Musk'un bu hafta başlarında eleştirilerine ve dava açmasına neden oldu.

OpenAI yönetim kurulu başkanı Bret Taylor, “Sue, Nicole ve Fidji'yi OpenAI Yönetim Kuruluna davet etmekten heyecan duyuyorum” dedi.

“Onların deneyimi ve liderliği, OpenAI'nin yapay genel zekanın tüm insanlığa fayda sağlamasını sağlama misyonunu sürdürmemizi sağlayacaktır” diye ekledi.

Quora CEO'su Adam D'Angelo, Altman'ı kovma kararını alan eski yönetim kurulunun elinde kalan tek isim.

Altman, ChatGPT'yi Kasım 2022'de yayınlama kararıyla son dönemde ortaya çıkan yapay zeka patlamasının yüzü oldu.

Ancak şok edici bir hareketle şirketin yönetim kurulu, Altman'ı herhangi bir açık neden göstermeksizin özetle kovdu; bu, yıldız CEO'larına sadık kalan şirketin 700 güçlü çalışanının kitlesel bir göç tehdidini ateşledi.

OpenAI'ye büyük yatırımları olan teknoloji devi Microsoft, AI şirketinden ayrılanları işe almayı teklif ederek yönetim kurulunun fikrini değiştirmesine neden oldu ve birkaç gün süren kaosun ardından Altman yeniden göreve getirildi.

Altman'ın kısa süreli görevden alınmasının ardındaki yönetim kurulu üyeleri görevlerinden ayrıldı.

– 'Doğru liderler' –

Olayların ardından yeni fangle yönetim kurulu, bir hukuk firmasında yaşananlar hakkında dahili bir soruşturma başlattı.

Taylor daha sonraki bir açıklamada, bu soruşturmanın sonuçlarının “oy birliğiyle Altman ve başkan Greg Brockman'ın “OpenAI için doğru liderler olduğu sonucuna vardığını” söyledi.

Şirket, dış firma WilmerHale tarafından yürütülen soruşturmanın “30.000'den fazla belgeyi incelediğini; OpenAI'nin önceki Yönetim Kurulu üyeleri, OpenAI yöneticileri, önceki Kurulun danışmanları ve diğer ilgili tanıklar dahil olmak üzere düzinelerce görüşme gerçekleştirdiğini” söyledi.

OpenAI, saniyeler içinde insan düzeyinde metinler ve görüntüler oluşturabilen teknoloji olan üretken yapay zekanın standart taşıyıcısı olmaya devam ediyor.

Ancak Google, Meta ve Anthropic, Musk'un xAI ve Fransız şirketi Mistral dahil olmak üzere diğer girişimlerle artan rekabetle karşı karşıya.

OpenAI şimdi, Altman'ı ve üst düzey yöneticileri şirketin orijinal kar amacı gütmeyen statüsüne ihanet etmekle suçlayan Musk'la hukuki bir mücadeleye girdi.

Musk'un davasında OpenAI'nin artık fiilen Microsoft'un bir yan kuruluşu olduğu ve bunun sözleşmenin ihlali olduğu iddia ediliyor.

Microsoft'un yapay zekayı ve özellikle OpenAI teknolojisini benimsemesi, onu piyasa değeri açısından dünyanın en büyük şirketi haline getirdi.

OpenAI aynı zamanda The New York Times tarafından makalelerini ChatGPT ve diğer uygulamalara güç veren modelleri eğitmek için yasa dışı olarak kullandığı iddiasıyla dava ediliyor.

The Times, ChatGPT'nin gazeteciliğinin yerini alabileceğine ve içeriğini internetten herhangi bir ödeme veya izin olmaksızın kazıyarak oluşturulduğuna inanıyor.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)