Sosyal yatırımın iş dünyasına etkisi

Leila

Global Mod
Global Mod
Her ne kadar toplum, geleneksel hayırseverliğin ekseni olarak bu kavramı hâlâ özümseme sürecinde olsa da, sivil toplum kuruluşları bünyesinde harekete geçirilen kaynakların stratejik planlamasına doğru ilerliyoruz. Çağdaş hayırseverliğin temeli; prosedürler, yerleşik ölçümler, iletişim, şeffaf mali yapı ve kaynakların sonuçlarını, kaynağını ve varış noktasını gösteren kamuya açık raporların paylaşılması üzerine kuruludur.

Sosyal yatırım ile hayırseverlik arasındaki farkı anlamanın önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü hayırseverlik esas olarak duygusal bir kavramla, sosyal nedenlerle empati yaratan eylemlerle ilişkilendirilir. İşletmeler için bu uygulama izole edilmiş ve bazen kaybedilen bir çaba olarak algılanmaktadır, çünkü hem kuruluşlar hem de şirketler her zaman kaynakların harekete geçirilmesini takip etmemektedir, ancak bugün bu konuda zaten ilerleme kaydedilmektedir.

Günümüzde sosyal yatırım, şirketler için değer üretmeyi, somut sonuçlar sağlamayı, yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmayı ve bu kaynağın şeffaf bir şekilde işletilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Proje döngüsü boyunca kaynakların nereye gittiğinin izlenebilirliğini sağlayacak mekanizmalar vardır ve bu da bağış değil toplumsal yatırım haline gelir. Benim açımdan şirketler sosyal yatırım stratejilerini işlerinin temel bir parçası olarak benimsediklerinde büyük faydalar sağlıyor: vergi avantajları, vergi yükünün azalması, daha fazla likiditeye sahip olarak kaynak kullanılabilirliğinin artması, finansal durumlarının iyileşmesi, motivasyon Çalışanların sosyal sorumluluk uygulamalarını tanımlamış şirketlerle özdeşleştiklerini hissettikleri için bağlılık ve aidiyet duygusu.

Geleneksel olarak sosyal yatırımın sadece orta ve büyük şirketlere yönelik bir uygulama olduğunun düşünüldüğüne, ancak KOBİ'lerin büyüme beklentisi olduğunda, sosyal yatırım tarihi oluşturmalarına olanak tanıyan stratejilerin uygulanmasını dikkate almalarının çok önemli olduğuna şahit oldum.

Yavaş yavaş bu konuya doğru daha hızlı bir şekilde evriliyoruz ama bu sadece sosyal yatırım kavramını çalışma kültürünün bir parçası olarak ele almakla ilgili değil, çünkü bu atıl bir kavram haline geliyor, senaryo önerebilecek tüm mekanizmalara sahip olmakla ilgili. İşletmelerin, etki projelerine yeniden yatırım yapmalarına, bir tür sosyal girişimciliği teşvik etmelerine ve ekosistem temsilcileri arasında daha fazla ortak sorumluluğu teşvik etmelerine olanak tanıyan bir mali getiri elde etmelerini sağlamak.

Yeni nesiller, özellikle de Y kuşağı ve Z kuşağı, sosyal nedenlere karşı daha fazla duyarlılığa sahip, artık kuruluşlar içindeki liderlerin kendileriyle daha fazla açıklık ve bağlantı kurması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin, tarafından yürütülen 2021 Y Kuşağı ve Z Kuşağı Araştırmasına göre Deloitte Meksika'da bu nesiller, kendileri için önemli olan sosyal konularda değişimi teşvik etmek amacıyla enerjilerini kendi değerleriyle uyumlu anlamlı eylemlere kanalize ediyor. Bu kuşakların sahip olduğu duyarlılığın farkına varıp dönüştürüp onlarla diyalog kuracak alanlar yaratmalıyız.

Sıradaki ne? Meksika'da sosyal yatırım kültürünü teşvik eden bir gündem üzerinde çalışmaya ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Bugün bunu yapan büyük kuruluşlar var ama bunların sivil toplumdan başlaması ve toplumsal yatırım kültürüyle çalıştığımız iş dünyası odalarının da hep birlikte ele alınması gerekiyor.