T-MEC ve geçiş; savaş davulları çalıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Böyle bir kararlılığa ulaşmak için sihirli bir topa ihtiyacınız yok. Beyaz Saray'daki veraset yarışı, Meksika ile ilişkilerin daha fazla çatışma dönemiyle birlikte sert olacağını gösteriyor. ABD'de başkanlık seçimini kimin kazandığının bir önemi yok, çünkü Joe Biden ile Donald Trump arasında örtüşen bir anlatı var: T-MEC ilkelerinin ihlaline izin vermemek ve yer olduğuna dair tüm tartışmaları başlatmak. Çünkü kendi verilerine göre iş ortaklarının uyumsuzluğunu kanıtlıyorlar. Bir adayla diğeri arasındaki fark biçimlerdedir ama özü aynıdır: Meksika'yı kutuya koyun, ona boyun eğdirin ve kendini empoze edin.

Henüz inşaat halinde olan ve sonuçları saklı kalacak bir stratejinin hikayesi:

Birkaç aydır, enerji, tarım, otomotiv, çelik ve otomobil parçaları sektörlerinde Meksika'nın T-MEC'yi ihlal ettiği iddiasıyla ABD'den gelen saldırılara ilişkin endişeler var. Bu senaryoya göre, Dördüncü Dönüşüm olarak adlandırılan hükümet alışılmadık bir uygulamaya başvurdu: iş adamlarını ortak bir cephe oluşturmaya çağırmak.

Ekonomi Bakanlığı'nın teşvik ettiği toplantılar Nisan ayında başladı. İlk olarak Raquel Buenrostro, ABD ve Kanada ile üçlü gündemin geliştirilmesinde hükümete eşlik etmek üzere 90'lı yıllardan bu yana oluşturulan özel sektör mekanizması olan 'Cuarto de Junto'nun üyelerini bir araya getirdi; daha sonraki toplantıya ise çeşitli ihracat sektörlerinden şirketlerin CEO'ları katıldı.

O zamandan bu yana resmi tutum vasatlığa yol açmadı, bu da ABD ile diyalog derecelerinin çatışmacı bir ton almaya başlayacağının zaten akılda tutulduğu anlamına geliyordu ve bu bağlamda yetkililer, ABD'nin geleceğinin değişeceğini sosyalleştirdiler. ikili ilişki karmaşık hale gelecekti ve bu nedenle mümkün olan en kısa sürede bir stratejinin başlatılması gerekiyordu. Böylece dikkatler kampanyalara yoğunlaşırken, kamu ve özel sektör arasındaki görüşmeler de sorunsuz bir şekilde gerçekleşti.

Haftalar geçtikçe ve hâlâ kampanya zamanlarındayken başka bir heyet ortaya çıktı. Ekonomi Bakanlığı yetkilileriyle daha önce görüşmüş olan aynı özel sektör üyeleri, Claudia Sheinbaum'un ekibiyle, özellikle de Juan Ramón de la Fuente, Marcelo Ebrard, Altagracia Gómez, Jorge Islas ve Julio Berdegue ile kapalı kapılar ardında bir araya geldi.

O zamanlar Raquel Buenrostro, iş adamlarına, 2 Haziran'da kim kazanırsa kazansın, Ekonomi Bakanlığı'nın toplantıların gidişatını geçiş sırasında müstakbel hükümetin üyelerine ileteceğini, böylece onların da geçiş süreciyle ilgili ilerleme kaydedebileceklerini bildirecekti. İzlenecek strateji önerildi, ancak iş adamlarının Claudia Sheinbaum'un ekibiyle yaptığı ilk toplantının bıraktığı duygu, Juan Ramón de la Fuente ve şirketin daha önce ele alınan konuları büyük ölçüde ele aldığından beri her iki ekibin 'bağlantılı' olduğu algısını körükledi. Mevcut yetkililerle görüşüldü.

Toplanan ifadelere göre, işadamları ile partinin o zamanki hükümet adayının kampanya ekibi arasındaki ilk toplantıda, T-MEC'nin gelecekteki yönetim için en önemli ve karmaşık konu olacağı konusunda tam bir farkındalık vardı. öngörülebilirlerin en küçüğü; Sheinbaum'un ekibi, olası zayıf bir ticaret anlaşması inceleme sürecinin karmaşıklıkları konusunda netti.

Çin'in anlaşmazlıkların kaynağı olduğu ve olacağı zaten biliniyor. O ilk toplantıda ormanda kaybolmaya yer yoktu ve Meksika'daki Çin yatırımlarının miktarının, özellikle USMCA'nın faydalarından yararlanıp ABD'ye girmek isteyenlerin ABD'de endişe yarattığı açıkça ortaya konuldu. ABD pazarına elektrikli bir bileşen, bir araba parçası veya bir televizyon ekranı aracılığıyla ulaşılabilmektedir.

Bununla karşı karşıya kaldığımızda ilk adımlarımızdan biri, Çin'in Kuzey Amerika'daki tüm yatırımlarının sadece Meksika'da değil, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'daki katılımını da tespit etmemizi sağlayacak mümkün olan tüm bilgileri elde etmektir. Bu şekilde, takip edilecek anlatının amacı, Çin'in katılımının tüm bölgede sahip olduğu etkiyi ama her şeyden önce stratejik rolü vurgulamak olacaktır. Başka bir deyişle, bahis yalnızca Meksika'nın Çin yatırımı almaktan elde ettiği faydaları toplumsallaştırmaya yönelik değil; ayrıca, ABD'nin kilit ekonomik sektörlerinde, bugün çok fazla sorguladığı yatırımların kökenine sağladığı uygunluğu ortaya koymak.

Öte yandan işadamları ile Claudia Sheinbaum'un o zamanki kampanya ekibi arasında yapılan ilk toplantıda, sınır ticaretini kolaylaştıracak iyileştirmelerin uygulanmasından gümrüklerdeki süreç ve prosedürlerin kolaylaştırılmasına, sınır geçişlerine kadar birçok konu masaya yatırıldı. ve limanlar, yakın kıyıya ulaşımın gelişmesine olanak tanıyan altyapı projelerinin desteklenmesine kadar.

Bu panorama altında, geleceğin hükümetiyle diyalogun derecesinin artarak iş adamlarıyla ortak bir cepheye yerleşerek ABD ile bundan sonraki görüşmelerde daha iyi bir plan yapılmasına ve böylece deneyimlerden kopulacağına inanılıyor. mevcut hükümet yetkilileriyle birlikte yaşadı. Bugün özel sektör, o dönemde Andrés Manuel López Obrador'un temsilcisi olan Jesús Seade'in NAFTA'nın yeniden müzakere edilmesi sırasında üstlendiği rolü unutmuyor ancak Meksika'nın bu konudaki pozisyonunu akılda tutarak farklı bir işbirliği ruhu algılıyor. İkili gündem İyi temeller ve çok fazla fikir birliği gerektirir.
 
Üst