Türkiye ve Suriye depreminde ölü sayısı 5.000’i geçerken kış havası kurtarma çabalarını engelliyor

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Önceki gün Türkiye ve Suriye’yi vuran yıkıcı depremde ölenlerin sayısı 5.000’e ulaşırken, Salı günü daha fazla sağ kalan bulmak ve yaralılara yardım etmek için çılgın bir yarış sürüyordu.

Dondurucu hava ve birden fazla artçı şok uluslararası yardıma rağmen kurtarma çabalarına zarar verdiği için ölü sayısının artması muhtemel.

Türkiye’nin afet yönetim dairesine göre Türkiye, deprem bölgesine 24.400’den fazla arama ve kurtarma personeli konuşlandırdı ve bu sayının, kış koşullarının görevlendirmelerini engellemesine rağmen, ek personelin gelişiyle artması bekleniyor.

Depremin vurduğu Gaziantep’te gece boyunca sıcaklıklar -5C’ye kadar düştü.

Yaralıları hastanelere götürmek ve yiyecek tedarik etmek için gemiler, helikopterler ve kamyonlar konuşlandırıldı.

Türkiye’deki yetkililer, yıkılan binalara ilişkin 11.342 rapor aldıklarını ve bu raporların yaklaşık yarısının doğrulandığını söylüyorlar.

Aşağıdaki canlı blogumuzdaki son gelişmeleri takip edin:

10:23

İşte Salı gününün şimdiye kadarki ana noktaları:

• Soğuk ve karlı koşullar hayat kurtarmak için gereken süreyi kısalttığı için kurtarma ekipleri enkazdan daha fazla hayatta kalan kişiyi çıkarmak için çalıştı.
  • Deprem, yıllarca süren çatışma ve bombardımandan sonra Suriye’nin isyancıların elindeki son yerleşim bölgesinde yeni hasarlara ve acılara yol açtı.
  • Düzinelerce ülke, kurtarma çabalarına yardımcı olmak için uzmanlar ve yardımlar gönderiyor.
  • Dünya Sağlık Örgütü başkanı, BM sağlık kuruluşunun Dubai’deki lojistik merkezinden hem Türkiye’ye hem de Suriye’ye cerrahi travma kitleri de dahil olmak üzere üç charter tıbbi malzeme uçuşu gönderdiğini söyledi.
10:29

Depremzedelere en kısa sürede nasıl yardım ulaştırılır?

Hızlı, acil afet yardımı söz konusu olduğunda, yardım kuruluşları çok önemli, hayat kurtarıcı bir rol oynar. Ancak sahada nasıl seferber oluyorlar ve hayati yardımı olabildiğince hızlı ve etkili bir şekilde ulaştırıyorlar? Ve yardıma en acil ihtiyaç duyulan yeri nasıl belirliyorlar?

Hikayemizde daha fazlasını okuyun:

Türkiye ve Suriye’ye hızlı bir şekilde yardım ulaştırmanın zorlukları nelerdir?

10:26

Türkiye binlerce kurtarma görevlisini görevlendirdi

Türkiye, deprem bölgesine 24.400’den fazla arama kurtarma personeli konuşlandırdı.

Afet yönetim dairesi yetkilisi Orhan Tatar, kış koşullarının görevlendirmelerini engellemesine rağmen, ek personelin gelişiyle sayının artmasının beklendiğini söyledi.

“Bölgede olumsuz hava koşulları devam ediyor. Dolayısıyla bu arama kurtarma ekiplerini bölgeye ulaştırmak zaman zaman zor olabiliyor” dedi.

Depremin vurduğu Gaziantep’te gece saatlerinde sıcaklık -5 dereceye kadar düştü.

(AP)