Türkiye ve Suriye: Depremzedelere en kısa sürede nasıl yardım ulaştırılır?

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Hızlı, acil afet yardımı söz konusu olduğunda, yardım kuruluşları çok önemli, hayat kurtarıcı bir rol oynar. Ancak sahada nasıl seferber oluyorlar ve hayati yardımı olabildiğince hızlı ve etkili bir şekilde ulaştırıyorlar? Ve yardıma en acil ihtiyaç duyulan yeri nasıl belirliyorlar?

Norveç Mülteci Konseyi (NRC) için çalışan ve Eylül ayından beri Şam’da bulunan Emma Forster için NRC’nin güvenlik ekibinden ilk uyarı geldi. İlk önceliği – personel sayısı. Euronews’e verdiği demeçte, “Personel üyeleriyle herkesin güvende olup olmadığını öğrenmek için temasa geçiliyor. Kuruluşun stoklarının güvende olup olmadığını görmek için de bir kontrol yapılıyor” dedi.

Daha sonra sahadaki durum değerlendirilerek, yardıma nerede acil ihtiyaç duyulduğu ve nasıl dağıtılacağı konusunda önemli kararlar alınır. Forster, “Bütün süreç birkaç saat sürüyor” diye açıklıyor.

Forster ve ekibinin yanında, yakın iletişim halinde olan ve “en acil ihtiyaçların anlaşılması için” personeli çoktan yere gönderen çeşitli ofisler (Forster bunlara merkezler diyor) var.

Türkiye ve Suriye – aynı ihtiyaçlar, farklı tepkiler

Türkiye ve Suriye’nin kuzeyinde deprem olması durumunda öncelik arama ekiplerinin gönderilmesiydi. “İnsanlara yiyecek, su ve bir tür barınak sağlamak en önemli öncelik. Ve şu anda ülkenin bir fırtınayla karşı karşıya olduğu ve yağmur yağdığı düşünülürse bu özellikle zor.”

Bunun gibi bir doğal afetten kısa bir süre sonra, yerdeki çeşitli kuruluşlar farklı kanallar aracılığıyla bilgi alışverişinde bulunmaya başlayacak. Ancak nihayetinde koordinasyondan sorumlu olan BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA).

OCHA Sözcü Yardımcısı Jens Laerke, Birleşmiş Milletler’in Suriye’ye insani temelde müdahil olmasının diğer ülkelerden farklı olduğunu, bunun hükümet tarafından talep edilmesinden çok kabul edildiğini söylüyor.

Türkiye, genellikle dünya çapındaki doğal afetlerde yardıma gönderilen güçlü ve yetenekli bir doğal afet müdahale otoritesine zaten sahipken, sınırın ötesindeki durum çok daha zor. Devam eden bir silahlı çatışmanın olduğu bir ülkedeki “gümüş astar”, bölgede halihazırda NRC gibi güçlü bir BM-insani yardım ağının bulunmasıdır.

NRC ve diğer yardım kuruluşları, şimdi ve önümüzdeki haftalarda ihtiyacı olan insanları desteklemek için daha fazla insani yardım ve daha fazla fon çağrısında bulunuyor. Forster, yardımı esnek hale getirmenin, yani fonları belirli bir sektörle sınırlamadan tahsis etmenin önemli olduğunu, böylece yardım kuruluşlarının ihtiyaçlara uygun şekilde cevap verebilmesini söyledi.

Bir doğal afet durumunda AB ne kadar çabuk yardım eder?

Türkiye, OCHA’dan yardım istemenin yanı sıra AB Sivil Koruma mekanizması çerçevesinde AB’den de yardım istemiştir. İlk depremden sadece birkaç saat sonra 13 ülkeden 15 arama ekibi sevk edildi. AB Komisyonu, Türk hükümeti ile temas halinde olup, ihtiyaç ve talepleri üye ülkelere iletmekte ve ne tür yardımların mevcut olduğunu Türkiye’ye geri bildirecektir.

OCHA-Sözcü Yardımcısı Laerke, Türkiye’ye gönderilen arama kurtarma ekiplerinin koordinasyonunun şu anda en büyük zorluklardan biri olduğunu açıklıyor. Ofisi, Türkiye’nin dışişleri ofisi ile yakın istişare içinde çalışıyor: “Doğru insanlar doğru yerde mühlet yapmalıyız”.

Hemen ihtiyaç duyulmayan yardım, iniş alanını kaplayacak veya stoklanması gerekecek ve aslında başlayan saate karşı koşuyu yavaşlatabilir. Laerke’nin açıkladığı gibi, arama ve kurtarma ekipleri enkaz altında hayatta kalanları bulmak için yedi gün süre bekliyor.

Avrupa Komisyonu İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi Sözcüsü Balazs Ujvari Euronews’e “Suriye AB Sivil Koruma mekanizmasını tetiklemedi” dedi.

Bu nedenle şu ana kadar Suriye’ye herhangi bir acil yardım gönderilmedi. Ortak kuruluşlar aracılığıyla, Komisyon sahadaki durum hakkında bilgilendirilmektedir. Ancak Suriye’ye ek insani yardım fonu sağlama olasılığı inceleniyor.

İlk yardımı kim ödüyor?

Bu ilk müdahale sürecinde, AB komisyonu bu operasyonlardan kaynaklanan işletme maliyetlerinin yüzde 75’ini karşılamaktadır. Bu, özellikle iyi donanımlı kurtarma ekiplerinin Türkiye’ye konuşlandırılmasına izin verdi.

Türk hükümetine daha fazla yardım sağlamak ve depremin etkisini daha iyi anlamak için AB, Kopernik sisteminden görüntüler sağlıyor.

Laerke, uluslararası toplumun yakında Forsters NRC gibi kuruluşların yardımını sağlamak için Suriye ve Türkiye’ye fon sağlamak zorunda kalacağını tahmin ederek “Bütün bunlar maliyetli olacak” diyor.