“Tutuklamanın Tek Amacı Beni Aşağılamak”: Arvind Kejriwal'ın Kefalet Duruşması

Leila

Global Mod
Global Mod
Yeni Delhi:

İçki politikası dolandırıcılığı iddiasıyla geçen ay tutuklanan Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal, Çarşamba öğleden sonra soruşturma teşkilatına sert sert çıkıştı ve “tutuklamanın tek amacının beni küçük düşürmek… beni etkisiz hale getirmek olduğunu” ilan etti. Delhi Yüksek Mahkemesi önünde kefaletle serbest bırakılmasını savunan Bay Kejriwal, acil servisin kendisini “tutuklamanın temeli olabilecek herhangi bir soruşturma, ifade veya materyal olmadan” tutukladığını söyledi.

Lok Sabha seçiminden haftalar önce tutuklanması öfkeli protestolara yol açan ve iktidardaki BJP'nin büyük bir zafer sağlamak için rakip partileri kapatmaya çalıştığını iddia eden AAP patronu, kurumu kendisinin seçimlere katılmasını engellemekle suçladı. “AAP'yi kırmak için çaba gösteriliyor” dedi.

Bay Kejriwal şu anda Delhi'deki Tihar Hapishanesinde bulunuyor. 15 Nisan'a kadar tutuklu kaldı.

Başbakan adına hazır bulunan kıdemli avukat Abhishek Manu Singhvi, acil servisin “Bay Kejriwal aleyhine herhangi bir delili olmadığını” savundu. Bay Singhvi, “Bay Kejriwal tutuklanırken evde ifadesinin alınmasına yönelik herhangi bir girişimde bulunulmadı… ED bunu onu tutuklamadan önce yapmalıydı” dedi.

“Arvind Kejriwal'in kaçma ihtimali var mıydı? Bir buçuk yıl içinde herhangi bir tanığı etkilemeye çalıştı mı? Sorgulanmayı reddetti mi?” O sordu.