Ukrayna Savunma Bakanı: Ülkenin güney sonlarına ‘Neptün’ gemisavar füze sistemi yerleştireceğiz

Adanali

Member
Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, ülkenin güney sonlarına ‘Neptün’ gemi savar füze sistemlerinin konuşlandırılmasını planladıklarını söylemiş oldu.

Ülkenin güneyindeki Berdyansk bölgesine ziyareti sırasında açıklamada bulunan Reznikov, “Bugün, ‘Neptün’ gemi savar füze sistemlerinin Ukrayna Donanmasının hizmetinde olduğunu söylemenin kıymetli olduğunu düşünüyorum. Yakın gelecekte bu sistemlerin ülkenin güney hudutlarını korumak üzere nazaranvlendirilmesi için şahsen elimden gelen her şeyi yapacağım” dedi.

Kiev’in Ukrayna Donanmasının genel potansiyelini güçlendirmeyi amaçladığına vurgu yapan Reznikov, bölgeye ziyaretinin akabinde kentteki deniz üssü inşasının hızlandırılması talimatı vereceğini belirtti.

‘Türkiye ile işbirliğimize dikkat çekmek istiyorum’

Reznikov, şöyleki devam etti: “Bu emelle, başta stratejik müttefikimiz ABD olmak üzere Batılı ortaklarla verimli bir biçimde çalışıyoruz. Şu an ‘Island’ tipi 2 korvet, deniz yoluyla Ukrayna’ya hareket ediyor. 2 Island korvetinin de halihazırda donanmanın hizmetinde olduğunu belirtmek istiyorum. Karadeniz’de stratejik bir ortak olan Türkiye ile işbirliğimize de dikkat çekmek istiyorum. bir süre evvel birinci parti Bayraktar silahlı insansız hava aracı donanmamızın hizmetine girdi. Ayrıyeten, filomuzun muhtaçlık duyduğu ADA tipi korvetin üretimi da Türk tersanelerinde devam ediyor.”