Yoksulluk ve eşitsizlikle mücadele, ertelenemeyecek bir zorluk

Leila

Global Mod
Global Mod
Son 200 yılda bilim ve teknolojinin insanlık üzerinde olumlu etkileri olduğu doğru olsa da eşitsizliğin 21. yüzyıl toplumlarına zarar vermeye devam eden bir sorun olduğu da doğrudur.

Kapitalizm ve küreselleşme, ekonomik büyüme ve sanayileşmeyle el ele vererek insanların yaşam kalitesini artırma yönünde önemli ilerlemeler kaydetti. Bu inkar edilemez.

Ancak gezegende 700 milyonun biraz üzerinde insan hâlâ günde 2 ABD dolarından az bir gelirle (yaklaşık 36 Meksika pesosu) yaşıyor. Meksika'da şu anki rakam 46 milyon yoksul; Ulusal nüfusun neredeyse üçte biri güvencesiz koşullarda yaşıyor.

Yoksulluk insan doğasının doğasında var mı? Zenginlerle dezavantajlıların arasında bu kadar derin bir uçurum olması kabul edilebilir mi? Muhammed Yunus gibi ben de şahsen her iki sorunun cevabının da evet olduğuna inanmayı reddediyorum.

Teknoloji, insanların refahını artırmak için uygulanan bilimdir; Eğer mevcut kapitalist üretim modelinin anlamı bu değilse, insan kısmını bir kenara bırakıyoruz.

Bununla birlikte, bizzat Muhammed Yunus'un önerdiği gibi bir sürdürülebilirlik planına doğru bir yansıma egzersizi yapmak ve rotayı değiştirmek mümkün ve gereklidir: sıfır yoksulluk, sıfır işsizlik ve sıfır aşırı kirletici emisyon gerçeği.

Yeni bir gerçekliğe doğru ilerlemenin anahtarı, mevcut durumun optimal olmadığını tespit etmektir: Eğer dünya nüfusunun %10'u, Dünya'nın ekonomik ve finansal kaynaklarının yaklaşık %50'sine sahipse, hatalı olan sistemdir. .

Bazı hizipçi ideolojik konumların söylediğinin aksine iş dünyası suçlanamaz; İş yaratmaya ve ekonomik büyümeyi tetiklemeye yatırım yapan yetenekli insanlar her toplumda bir değerdir.

Elbette, insanı ön planda tutan, daha iyi maaşlar ve çalışma koşulları taahhüt eden, çalışan insanların ve ailelerinin yaşam kalitesinin artmasıyla birlikte ekonomik büyümenin gerçekleşmesini taahhüt eden daha insancıl işverenlere ihtiyacımız var.

Ancak en önemli şey, her düzeyde hükümetlerin teşvik ettiği kamu politikalarına dayalı sistemin paradigmasını değiştirmektir. Gelirin adil ve duyarlı bir şekilde yeniden dağıtılmasını vurgulayan mali, sosyal ve çalışma stratejilerinin teşvik edilmesi gerekmektedir.