Yunanistan Başbakanı muhalif politikacının telefon dinlemesini ‘bilmiyor’

Leila

Global Mod
Global Mod
Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Pazartesi günü muhalif bir politikacının telefonunun dinlenmesini “siyasi olarak kabul edilemez” olarak nitelendirdi ve hükümetini sarsan bir telefon dinleme skandalı sırasında bunu bilmediğini vurguladı.

Mitsotakis Pazartesi günü televizyonda yayınlanan bir konuşmada, “Olanlar yasanın mektubuna uygun olabilirdi, ancak yanlıştı” dedi.

“Bunu bilmiyordum ve açıkçası, buna asla izin vermezdim.”

Kısa adı EYP olan Milli İstihbarat Teşkilatı, Miçotakis’in 2019 seçimlerini kazanmasının ardından yaptığı bir değişiklikle doğrudan başbakanlığa cevap veriyor.

Skandal, cumhurbaşkanının istifasına yol açtı. Ulusal İstihbarat Teşkilatı, Panagiotis Kontoleon . Başbakanlık ofisinin genel sekreteri Grigoris Dimitriadis de Cuma günü istifa etti, ancak bunun nedenine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Miçotakis Pazartesi günü yaptığı bir konuşmada, o sırada sosyalist muhalefet partisinin liderliği için yarışan Nikos Androulakis’in telefonunun Eylül 2021’den itibaren “yasal gözetim” altına alındığına dair birkaç gün önce kendisine bilgi verildiğini söyledi. üç ay için.

Androulakis parti liderliği yarışını kazandıktan birkaç gün sonra telefon dinlemelerinin “otomatik olarak” durdurulduğunu söyledi, ancak muhalefet politikacısının neden hedef alındığını açıklamadı.

Mitsotakis, “Her şey yasal olarak gerçekleşmesine rağmen, Ulusal İstihbarat Teşkilatı belirli bir eylemin siyasi boyutunu hafife aldı” dedi.

“Resmi olarak yeterliydi, ancak siyasi olarak kabul edilemezdi. Vatandaşların ulusal güvenlik servislerine olan güveninde zedelenmelere yol açmamalıydı.”

Androulakis, Pazartesi günü Mitsotakis’in yorumlarını zaman kazanmak için bir teklif olarak reddetti ve başbakanın “metodik olarak açıklama yapmaktan kaçındığını” söyledi.

Sayın Miçotakis, EYP tarafından izlenme sebebimin açık açık açıklanmasını talep ediyorum” dedi. “Herhangi bir örtbası kabul etmeyeceğim.”

Androulakis, 26 Temmuz’da Yunanistan Yüksek Mahkemesi’ne cep telefonunu Predator adlı casus yazılımla hackleme girişimi olduğunu söyleyerek savcılara şikayette bulundu.

Aynı zamanda Avrupa Parlamentosu üyesi olan muhalif politikacı, birkaç gün önce Avrupa Parlamentosu’nun siber güvenlik servisi tarafından bilgilendirildikten sonra Predator dinleme girişiminden haberdar olduğunu söyledi.

Androulakis Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Avrupa Parlamentosu özel servisinin resmi raporu olmasaydı, bu karanlık uygulamalar hakkında hiçbir şey öğrenemezdik” dedi.

Nisan ayında Yunan finans gazetecisi Thanassis Koukakis, dijital haklar grubu Citizen Lab tarafından telefonunun Temmuz-Eylül 2021 arasında Predator yazılımı tarafından gözetlenme hedefi olduğu konusunda bilgilendirildiğini söyledi. soruşturma … (bu izlemeyi kimin düzenlediğini belirlemek ve onlardan hesap sormak için).”

Hükümet Predator yazılımını kullandığını reddetti ve Mitsotakis Pazartesi günü yaptığı konuşmada gazeteciden bahsetmedi.

Yukarıdaki oynatıcıda görüntü raporunu izleyin.