Zelenskiy nükleer silahları yasaklayan Budapeşte Memorandumu’nu niye tartışmaya açtı?

Adanali

Member
Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Ukrayna önderi Zelenskiy, Budapeşte Memorandumu iştirakçileri içinde güvenliğin sağlanmasına ait istişareleri başlatmaya hazırlandığına ve dışişleri bakanlığına iştirakçi ülkelere bu tarafta davet yapılması talimatı verdiğini söylemiş oldu. Zelenskiy açıklamasında şunları kaydetti:

Budapeşte Memorandumuçerçevesinde istişareler başlatmaya hazırlanıyorum. Dışişleri Bakanı’na bu istikamette davet yapılması talimatı verildi. yine gerçekleşmemesi yahut sonuçlarının ülkemiz için güvenlik garantisi sağlamaması halinde, Ukrayna Budapeşte Memorandumu’nunçalışmadığına ve 1994 yılındaki tüm toplu kararların sorgulanacağına dair her türlü hakka sahip olacaktır.

Budapeşte Memorandumu nedir?

SSCB’den
daha sonra Kiev değerli bir nükleer cephane miras aldı. Bu cephane binlerce nükleer savaş başlığı, 176 kıtalararası füze ve 44 stratejik bombardıman uçağından oluşuyordu. Fakat 5 Aralık 1994’te Rusya, Ukrayna ve İngiltere önderleri, Budapeşte Memorandumu’nu imzalayarak Kiev’in nükleer silaha sahip olmasını yasaklamıştı. ondan sonrasında Ukrayna, Nükleer Silahların Yayılmasını Tedbire Mutabakatı’na katılma sürecini başlatmıştı. Muahede kapsamında, Ukrayna topraklarındaki nükleer cephane yok edildi ve nükleer güçler Kiev’in güvenliğini sağlama garantisi verdi.

‘Ukrayna’nın nükleer bir güç olma ihtimali yok’

CET (Asya-Türkiye-Avrupa) Platform Yöneticisi Dr. Volkan Özdemir, Zelenskiy’in ABD’nin
direktifleri doğrultusunda bu biçimde bir açıklama yaptığını öne sürerek “Kriz ortasında yapılan bir açıklama ve taraflardan birinin onayı olmadan da bu tıp adımların atılması tansiyonu arttırıcı olur. Bu açıklamanın da ABD’nin provokasyon ve tansiyonu yükseltme stratejisinde bir kesim olduğunu düşünüyorum” diye ekledi. Özdemir, şöyleki devam etti:

Ukrayna 30 yıl evvel nükleer cephanesini kesimi olduğu Sovyetler Birliği’nin ailesi olan Rusya Federasyonu’na devretmişti. Ukrayna üzere şu anda büsbütün Batı güdümünde olan bir ülkenin bunu kendi başına yapacak olmasını da düşünmek de hayalcilik olur. Lakin aslına bakarsanız Ukrayna’nın nükleer seçeneğine dönme ihtimali olduğunu düşünmüyorum. Bu yalnızca tansiyon anında el yükseltme ve yeni bir cephe açma açıklaması. Cephe niye açılıyor? Sorun şu anda büsbütün bir propaganda ve enformasyon savaşı haline geldi. Ukrayna da burada ister istemez ABD’nin oyun planında hareket ediyor ve ona yönelik olarak bir enformasyon savaşlarında bir cephe açıyor, ‘bu kartı da ben oynarım’ diyor. Lakin Ukrayna’nın nükleer bir güç olma ihtimali yok.

‘Zelenskiy kendi ferdî hırsları ismine ülkesini sürüklüyor’

Kırım Kalkınma Vakfı Genel Sekreteri Vasfi Sel
de “Zelenskiy komedyen imajı ile cumhurbaşkanlığına gelmişti, bir daha cumhurbaşkanı seçilmek için de bu imajına geri döndü” yorumunda bulunarak şunları söylemiş oldu:

Ukrayna’nın Soyvetler Birliği periyodunda kazandığı nükleer silah üretme tecrübesine sahip olması sebebiyle Zelenskiy’in açıklaması fazlaca tehlikeli. Batı medyası her gün savaşı kışkırttığı biçimde ne NATO ne Pentagon ne de İngilizler bunu lisana getirmedi. Lakin Zelenskiy bunu gündeme getirdi. Zelenskiy kendi ferdî hırsları ismine ülkesini olmadık yerlere sürüklüyor. bu biçimde bir riski göze alabileceklerini düşünmüyorum o yüzden bu açıklamayı pek siyasi buluyorum. Ukrayna mahallî seçimlerinde Zelenskiy’nin partisinin pek oy kaybettiği görüldü. Eski cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun partisinin oyları yükselişe geçti. Şu anda Zelenskiy’nin iktidar hırsları ismine bu tıp açıklamaları yaptığını düşünüyorum.