21. yüzyılın zorluklarıyla yüzleşmek için dört ders

Leila

Global Mod
Global Mod
1980 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) çiçek hastalığının tüm gezegenden kaybolduğunu ilan etti. Birkaç yıl önce böyle bir olay, en önde gelen uzmanların görüşüne göre bile hayal bile edilemez görünüyordu.

İnsanlarda çiçek hastalığının ortadan kaldırılmasıyla sonuçlanan halk sağlığı stratejisinden sorumlu asıl kişi, neyse ki bu zorlu süreçten alınan derslerin bazılarını yazılı olarak kaydeden William Foege'di.

Aşağıda bu yaklaşımları, 21. yüzyılda önümüzde duran büyük zorluklara uygulanmalarını önermek için kullanacağım:

Bir


Küresel çabalar mümkündür. Küresel ısınma ve sosyal eşitsizlik gibi bekleyen sorunlar, hepsi olmasa da çoğu ulusa zarar veriyor. Sorunun siyasi sınırların ötesinde paylaşıldığını varsaydığımızda, bugünün ve geleceğin sorunlarına ortak çözümler bulmak mümkün hale geliyor.

Bu anlamda işbirliği, dünya çapında toplumları etkileyen kötülüklerle mücadele amacıyla etkili eylemler gerçekleştirmenin anahtarıdır. Yalnızca örgütlenme ve işbirliği yoluyla acil ve yeterli değişim önerileri bulabiliriz.

İki


Olaylar tesadüfen olmuyor. Aradığımız cevaplara ulaşabilmek için doğru teşhis koymak çok önemlidir. Uygulanabilir ve başarılı herhangi bir strateji, yalnızca doğaçlamanın değil, ciddi çalışmanın ürünüdür. Sorunları çözmek için düşünmeniz, analiz etmeniz ve sonuçlara ulaşmanız gerekir. Aksi takdirde, enerjimizi ve çabamızı uygulanamaz çözümlere harcamış oluruz.

Kendinizi her şeyin aynı kalmasına teslim etmek bir seçenek değil; İyimser bir bakış önemlidir, ancak bu kararlılık ve azim gerektirir. Bin kilometrelik yolculuk, Çinli düşünür Lao-Tzu'nun dediği gibi ilk adımla başlar.

Üç


İttifaklar şarttır. 21. yüzyılın zorluklarına yanıt vermenin tek formülü hükümetlerin, özel girişimlerin, sivil toplumun ve vatandaşların katılımıdır; Tüm güç aktörleri tüm nüfusu etkileyen sorunlara çözüm bulabilecektir.

Tek başına çabalar genellikle meyve vermez. Öte yandan, iki örnek vermek gerekirse, çok sayıda fikir ve küçük eylemlerin toplamının, insanoğlunun Ay'a götürülmesinde ve Kovid-19'a karşı aşının rekor sürede bulunmasında etkili olduğu kanıtlandı.
 
Üst