ABD Hava Kuvvetleri Uçağı NASA-ISRO Uydusunu Getirdi

Leila

Global Mod
Global Mod
Ayrıca depremler ve volkanik patlamalar gibi doğal afetlerin uyarı işaretlerini de tespit edecek.


Bangalore:

Sivil uzay işbirliğinde ABD-Hindistan bağlarını güçlendirmeye yönelik büyük bir adım olarak, ABD hava kuvvetlerine ait bir NASA – ISRO uydusu taşıyan bir nakliye uçağı bugün Bengaluru’ya indi.

C-17 nakliye uçağı, NASA-ISRO Sentetik Apertür (NISAR) uydusu ile birlikte Dünya’nın kabuğundaki ve kara buzu yüzeylerindeki değişiklikleri küresel olarak ölçmek için ortak bir görev için Kaliforniya açıklarından havalandı.

Bangalore’da gol! @ISRO NİSAR alır (@NASA-ISRO Sentetik Açıklıklı Radar) @Amerikan Hava Kuvvetleri C-17’den @NASAJPL Kaliforniya’da, gerçek bir sembol olan Dünya gözlem uydusunun nihai entegrasyonu için sahneyi hazırlıyor. #ABDHindistan sivil uzay işbirliği #USIndiaTogetherpic.twitter.com/l0a5pa1uxV

— ABD Başkonsolosluğu Chennai (@USandChennai) 8 Mart 2023
NISAR uydusu, Dünya’nın ekosistemlerindeki değişiklikleri ölçerek araştırmacıların kara yüzeyi değişikliklerinin sonuçlarını anlamalarına yardımcı olacak ve ayrıca depremler, volkanik patlamalar, deniz seviyesinin yükselmesi vb. gibi doğal afetlerin uyarı işaretlerini tespit edecek.

Hindistan’ın uzay ajansı ISRO, uyduyu Himalayalar’daki ve heyelan eğilimli bölgelerdeki buzulları izlemek için kullanacak.

SUV boyutundaki uydu, yaklaşık 2.800 kg ağırlığında ve hem L hem de S-bandı Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) cihazlarından oluşuyor.

NISAR uydusu, bulutların arasından geçebilmekte ve hava koşullarından bağımsız olarak yüksek çözünürlüklü görüntüler üretebilmektedir.

NASA’ya göre, L-bandı SAR, 24 cm’lik bir dalga boyunda çalışır ve radar sinyali ile büyük dallar ve ağaç gövdeleri arasında daha fazla etkileşim için ormanlara daha fazla nüfuz etmeyi sağlar.

S-bandı SAR, 12 cm’lik daha kısa bir dalga boyunda çalışır ve bulutlar ve farklı türdeki aletleri engelleyen bir orman örtüsünün yaprakları gibi nesnelerin arkasını görebilir.

Uydu muhtemelen 2024 yılında Andra Pradeş’teki Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden kutup yakını yörüngesine fırlatılacak.


Günün Öne Çıkan VideosuSona Mohapatra-Shehnaz Gill Tartışması Açıklandı
 
Üst