ABD istihbaratı: Çin, BAE’de bâtın askeri tesis inşa ediyor

Adanali

New member
The Wall Street Journal yayımladığı haberde, “ABD istihbarat teşkilatları bu sonbahar, Çin’in, ABD’nin en yakın Ortadoğu müttefiklerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bir limanda askeri emelli olduğundan şüphelendikleri bir tesis gizlice inşa ettiğini öğrendi” sözüne yer verildi.


Çin’in, Abu Dabi yakınlarındaki kuşkulu aktivitesiyle ilgili birinci bilgi yaklaşık bir yıl evvel geldi. Uzmanlar, bu dataların inandırıcı olmadığını söylese de 2021 ilkbaharında yapılan uydu manzaraları, ABD idaresini, Çin’in sahiden de BAE’de askeri tesis inşa ettiğine ikna etti.


Beyaz Saray, BAE’yi Çin askeri varlığının iki ülke içindeki bağlara tehdit olduğu konusunda uyardı. Gazeteye konuşan kaynaklar, ABD yetkililerin bir dizi Abu Dabi ziyaretinin akabinde inşaatın durduğunu söylemiş oldu. Kaynakların görüşüne bakılırsa, ABD’nin çağdaş savaş uçaklarına ve insansız hava araçlarına ilgi duyan BAE hükümeti, Çin’in ülkedeki faaliyetinin askeri niteliğine sahip olduğundan habersizdi.


BAE, ABD’nin Ortadoğu’daki anahtar partnerlerinden biri. Lakin Çin, son vakit içinderda BAE ile ekonomik bağlarını güçlendirdi ve halihazırda en büyük ticaret ortaklarından biri ve Körfez bölgesinde üretilen petrolün en büyük tüketicisi halinde. Haberde, tüm bu faktörlerin, Çin’in BAE’deki varlığını ABD çıkarları için potansiyel olarak daha da tehlikeli hale getirdiği kaydedildi. Pekin ve Abu Dabi içindeki güvenlik işbirliğinin doğduğu istikametindeki telaşlar, ABD ile BAE içinde 50 adet F-35 avcı uçağı, 18 adet Reaper insansız hava aracı ve başka gelişmiş mühimmat satışıyla ilgili muahedeleri potansiyel olarak tehlikeye sokuyor.
 
Üst