‘ABD yaptırımları, Türkiye’nin bağımsız bir güç merkezi olma isteğini güçlendiriyor’

Adanali

New member
Rusya Bilimler Akademisi Dünya İktisadı ve Milletlerarası İlgiler Enstitüsü (İMEMO RAN) kıdemli araştırma bakılırsavlisi ve Rusya Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Diplomasi Akademisi öğretim nazaranvlisi Doç. Dr. Vladimir Avatkov, Washington’un artan baskısının Ankara’nın milletlerarası alakalarda bağımsızlığının giderek büyümesinden kaynaklandığını lisana getirdi.


Sputnik’e konuşan Avatkov, Türkiye’nin hayli merkezli memleketler arası alakalar sisteminde giderek daha bağımsız bir aktör haline geldiğini söyleyerek, şu sözleri kullandı:


“Türkiye, bölgedeki kilit güç merkezlerinden biri olarak doğu, batı, kuzey ve güney olsun, tüm taraflarda faal siyaset izliyor. Bu da, Ankara’yı Avrupa-Atlantik güvenlik sistemi ortasında küçük ve ikincil bir ortak olarak görmeye alışan Washington’u endişelendiriyor. olağan olarak onlar, yaptırımlar dahil alışık oldukları sistemleri kullanmaya çalışıyorlar. Türkiye, ABD tarafınca yaptırım uygulanan tek NATO ülkesi. Yani ABD, ekonomik baskı da dahil yaptırım düzenekleri, baskı sistemleri aracılığıyla Ankara’ya karşı hareket etmeye çalışıyor.”


“ABD’nin hücumları bir yandan Türkiye ortasında ekonomik durumu bozuyor, öteki yandan da Türk halkını bu hücumlar karşısında iktidar etrafında birleşme potansiyelini yaratıyor”
diyen Avatkov, “Aslında bu olup bitenler, Türkiye’nin bağımsız bir güç merkezi olma ve milletlerarası bağlarda Çin ve Rusya üzere aktörleriyle işbirliği yapma isteğini daha da güçlendirecek” değerlendirmesinde bulundu.
 
Üst