ABD’li Milletvekili Ro Khanna Rahul Gandhi Sırasında

Leila

Global Mod
Global Mod
Diskalifiye, Rahul Gandhi’nin sekiz yıl boyunca seçimlere katılmasını engelleyecek.


Washington:

Hindistan kökenli etkili bir Kongre üyesi Cuma günü yaptığı açıklamada, kıdemli Kongre lideri Rahul Gandhi’nin Lok Sabha’dan diskalifiye edilmesinin Gandhi felsefesine “derin bir ihanet” olduğunu söyledi.

Eski Kongre başkanı Bay Gandhi, Surat’taki bir mahkemenin onu bir iftira davasında mahkum etmesinden yaklaşık 24 saat sonra Cuma günü Lok Sabha’dan diskalifiye edildi.

Hintli-Amerikalı Kongre Üyesi Ro Khanna bir tweet’te “Raul Gandhi’nin parlamentodan ihraç edilmesi Gandhi felsefesine ve Hindistan’ın en derin değerlerine derin bir ihanettir” dedi.

Rahul Gandhi’nin parlamentodan ihraç edilmesi Gandhi felsefesine ve Hindistan’ın en derin değerlerine derin bir ihanettir. Bu, büyükbabamın hapiste yıllarını feda ettiği şey değil. @narendramodi Hint demokrasisi adına bu kararı tersine çevirme gücünüz var. https://t.co/h85qlYMn1J

— Ro Khanna (@RoKhanna) 24 Mart 2023
Khanna, “Büyükbabamın yıllarca hapiste yattığı şey bu değil” dedi. Khanna, ABD Temsilciler Meclisi’nde Silikon Vadisi’ni temsil ediyor.

Hindistan ve Kızılderili Amerikalılar Kongre Grubunun Eş Başkanı olan Bay Khanna, Başbakan Narendra Modi’nin bu konuya müdahale etmesini istedi.

Khanna başka bir tweet’te “Hindistan demokrasisi adına bu kararı geri alma gücünüz var” dedi.

Diskalifiye, dört kez milletvekili olan 52 yaşındaki Bay Gandhi’nin, bir yüksek mahkeme mahkumiyetini ve cezasını durdurmadığı takdirde sekiz yıl boyunca seçimlere katılmasını engelleyecek.

Bu arada ABD Denizaşırı Hindistan Kongresi’nin başkan yardımcısı George Abraham, Gandhi’nin diskalifiye edilmesini Hindistan’da demokrasi için üzücü bir gün olarak nitelendirdi.

Abraham, “Hindistan’da demokrasi için üzücü bir gün. Modi sarkar, Rahul Gandhi’yi diskalifiye ederek, her yerde Hintlilerin ifade özgürlüğü ve özgürlüğü için ölüm çanlarını çalıyor” dedi.

“Siyasi bir kampanyanın hararetinde bir söze karşı anlamsız bir dava açmak utanç vericidir ve ifade özgürlüğüne ilişkin Anayasa’nın ruhuyla bağdaşmaz.”

()
 
Üst