Açıklama: Rus gazına AB ambargosu neden çok uzakta olabilir?

Leila

Global Mod
Global Mod
Avrupa Birliği, Moskova’yı Ukrayna’daki savaşını sürdürmek için önemli bir gelir kaynağından mahrum etmek amacıyla Rus kömürünü ve haftalarca süren zorlu müzakerelerin ardından petrolü de yasakladı.

Sıradaki teorik olarak bir gaz ambargosu olmalı, ancak bu liderler arasında daha da tartışmalı hale geliyor.

Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer, Salı öğleden sonra sona eren iki günlük AB liderleri zirvesinin ardından gazetecilere verdiği demeçte, “Gaz konusunda hiçbir ambargo uygulanamaz.”

Zirvenin en büyük başarısı, liderlerin altıncı yaptırım turunun bir parçası olarak yıl sonuna kadar Rus petrol ithalatının yüzde 90’ını yasaklamak için yaptıkları anlaşma oldu.

Paket, büyük ölçüde Rus petrol ithalatına bağımlı olan, denize kıyısı olmayan birkaç üye devletin, önemli tavizler sağlamazlarsa veto etme tehdidinde bulunmalarının ardından dört hafta süreyle ertelendi. Yaptılar ve en az 18 ay boyunca boru hattıyla Rus petrolünü almaya devam etmelerine izin verildi.

Portekiz ve Belçika liderlerinin yanı sıra Macar hükümeti de gaz ambargosunu desteklemeyeceklerini söylediler. Ama herkes onların duruşuna katılmadı.

Letonya Başbakanı Krisjanis Karins Salı günü yaptığı açıklamada, “Ayrıca gaza da yaptırım uygulamamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Estonyalı mevkidaşı Kaja Kallas aynı fikirdeydi, ancak bunun çok daha zor olacağını kabul etti: “Bence gaz yedinci pakette olmalı. Ama ben de gerçekçiyim; sanmıyorum Orada olacak.”

Özellikle bu iki Baltık ülkesi için cesur bir tavırdı. Avrupa Birliği Enerji Düzenleyicileri İşbirliği Ajansı’na
göre Letonya ithal ettiği doğal gazın yüzde 93’ünü Rusya’dan alıyor. Estonya için bu pay yüzde 79’dur.
Rus gazına tehlikeli biçimde bağımlı olan diğer ülkeler arasında Finlandiya (yüzde 100), Bulgaristan (yüzde 79), Macaristan (yüzde 61), Avusturya (yüzde 64) ve Almanya (yüzde 49) yer alıyor. ).

Aslında, Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in Salı akşamı belirttiği gibi, karar AB liderlerinin elinden alınabilir.

“Rusya şimdiye kadar beş üye ülkeye (gaz) tedarikini kesintiye uğrattı” dedi. “Finlandiya, Bulgaristan ve Polonya [hakkında] biliyorsunuz ama şimdi Hollanda’daki bir şirkete ve Danimarka’daki bir şirkete.”