Arvind Kejriwal, Başbakan Narendra Modi'nin 75 Yaşında Ayrılacağını Söyledi. Amit Shah: BJP Anayasasında Böyle Bir Kural Yok

Leila

Global Mod
Global Mod
İçişleri Bakanı Amit Shah Cumartesi günü Vikarabad'da düzenlenen mitingde konuştu


Yeni Delhi:

İçişleri Bakanı Amit Shah bugün, Aam Aadmi Partisi (AAP) şefinin Başbakan Narendra Modi'ye yönelik saldırısı üzerine Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal'e ateşle karşılık verdi.

Bay Kejriwal, hapisten çıktıktan bir gün sonra yaptığı ilk basın toplantısında, BJP'nin 'tek ulus, tek seçim' sistemi baskısını ima ederek Başbakan Modi'ye “tek ulus, tek lider” isteyen biri olarak saldırdı.

“Bu insanlar HİNDİSTAN bloğuna başbakanlık yüzünü soruyor. Ben BJP'ye soruyorum onların başbakanı kim olacak? Modi ji gelecek yıl 17 Eylül'de 75 yaşına girecek. 2014'te 75 yaşındakilerin emekliye ayrılması kuralını kendisi koydu. LK Advani'yi emekli ettiler. , Murli Manohar Joshi, Sumitra Mahajan,” dedi Bay Kejriwal.

“Gelecek yıl emekli olacak. Amit Shah'ı Başbakan yapmak için oy istiyor. Amit Shah, Modi ji'nin garantisini yerine getirecek mi?” Lok Sabha seçimleri kampanyası için 1 Haziran'a kadar geçici kefaletle serbest bırakılan AAP şefi, yedi aşamadan üçünün zaten tamamlandığını söyledi.

Bay Kejriwal'e yanıt veren İçişleri Bakanı gazetecilere, Delhi Başbakanının Başbakan Modi'nin 75'e ulaştığında kenara çekileceği konusunda büyük ölçüde yanıldığını söyledi.

“Arvind Kejriwal'e, şirkete ve HİNDİSTAN bloğuna, BJP'nin tüzüğünde böyle bir şeyden (75 yıllık sınır kuralı) bahsedilmediğini söylemek istiyorum. Başbakan Modi yalnızca bu görev süresini tamamlayacak ve Başbakan Modi liderliğini sürdürecek. BJP'de herhangi bir kafa karışıklığı yok” dedi Bay Shah.

#KOL SAATİ | Delhi CM Arvind Kejriwal'in 'BJP kazanırsa Amit Shah Başbakan olacak' sözü üzerine Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah şunları söylüyor: “Bunu Arvind Kejriwal'e, şirkete ve INDI ittifakına, BJP'nin anayasasında böyle bir şeyden bahsedilmediğini söylemek istiyorum. Başbakan Modi sadece… https://t.co/eJgCHox2Q7pic.twitter.com/bKJQ4OtMhe

— ANI (@ANI) 11 Mayıs 2024
İçişleri Bakanı ayrıca Bay Kejriwal'in “yersiz güvenini” sorguladı ve geçici kefaletin geçici bir çözüm olduğunu belirtti ancak bu, Delhi Başbakanı'nı, eski Delhi Başbakan Yardımcısı Manish Sisodia'nın da hapse atıldığı içki politikası davasından kurtaracak bir şey değil. .

“Arvind Kejriwal'e seçim kampanyaları yürütmesi nedeniyle geçici kefalet verildi. Tutuklanmasının yanlış olduğu konusunda Yüksek Mahkeme önünde dua etti ancak Yüksek Mahkeme bunu kabul etmedi. Geçici kefalet yalnızca 1 Haziran'a ve Haziran'a kadar verildi. 2, teşkilatların önünde teslim olmak zorunda” dedi Bay Shah.

“Eğer Arvind Kejriwal bunu temiz bir hile olarak görüyorsa, o zaman kanun anlayışı zayıftır” diye ekledi.

Geçici kefalet kapsamında Bay Kejriwal ofisine gidemeyecek, resmi belgeleri imzalayamayacak veya Delhi sekreterliğini ziyaret edemeyecek. İmzalanması gereken acil belgeler için Vali Yardımcısından izin alması gerekiyor.

Yüksek Mahkeme, Lok Sabha seçimlerinin geçici kefaletin değerlendirilmesine yol açtığını, bu aşamada mahkemenin iddiaları sonuçlandırmasının veya İcra Müdürlüğü (ED) tarafından tutuklanmasına itiraz eden dilekçesi hakkında karar vermesinin mümkün olmadığını söyledi.
 
Üst