Arvind Kejriwal, Lok Sabha 2024 Seçimleri Hakkında Ne Tahmin Ediyor?

Leila

Global Mod
Global Mod
Arvind Kejriwal, Aam Aadmi Partisinin Delhi'deki genel merkezinde konuşuyordu

Yeni Delhi:

Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal Cumartesi günü Bharatiya Janata Partisi'ne (BJP) sert bir saldırı başlattı ve iktidar partisinin devam eden Lok Sabha seçimlerinde 230'dan fazla sandalye alamayacağını söyledi.

Geçici kefaletle serbest bırakıldıktan bir gün sonra Aam Aadmi Partisinin Delhi'deki genel merkezinde konuşan Bay Kejriwal, muhalefetteki HİNDİSTAN bloğunun seçimleri kazanacağını ve AAP'nin Merkezdeki bir sonraki hükümetin parçası olacağını da iddia etti.

“Hapisten çıktıktan sonraki son 20 saat içinde anket uzmanları ve insanlarla konuştum ve BJP'nin hükümeti kurmayacağını öğrendim” dedi.

Arvind Kejriwal, BJP'nin Lok Sabha koltuklarının Haryana, Rajasthan, Karnataka, Delhi, Bihar, Maharashtra, Batı Bengal, Jharkhand ve Uttar Pradesh'te azalacağını söyledi. “Koltukları hiçbir eyalette artmayacak” dedi.

Bay Kejriwal, “Bu benim analizim ve siyasi analistler bile BJP'nin 220-230'dan fazla sandalye alamayacağını söylüyor. Modi hükümeti 4 Haziran'da kurulmuyor” diye ekledi.

#Haberler İle Seçimler | Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal “BJP 220-230 sandalyeyi geçmeyecek”#LokSabhaSeçimleri2024pic.twitter.com/r9dRe95uOI

— Haberler (@ndtv) 11 Mayıs 2024
#Haberler İle Seçimler | “HİNDİSTAN İttifak Hükümeti Merkezde Kurulacak”: Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal#LokSabhaSeçimleri2024pic.twitter.com/lNVHb5Kq11

— Haberler (@ndtv) 11 Mayıs 2024
Ayrıca HİNDİSTAN blok hükümeti kurulduğunda Delhi'ye tam devlet sağlanacağına söz verdi.

Bay Kejriwal'in sözlerine yanıt veren BJP sözcüsü Sudhanshu Trivedi şunları söyledi: “AAP lideri partisine bu kadar nefretle dolu olmasına rağmen bu kadar çok sandalye verdiğinde, bu, iktidardaki ittifakın onun tahmin ettiği rakamın iki katı civarında bir rakama ulaşabileceği anlamına geliyor.”

“Başbakan Modi Gelecek Yıl Emekli Olacak”

Arvind Kejriwal, Başbakan Narendra Modi'nin Amit Shah için oy istediğini ve 75 yaşına geldiğinde “emekli olduktan” sonra Birlik İçişleri Bakanı'nın onun halefi olacağını iddia ettiğini söyledi.

“Bu insanlar (BJP liderleri) HİNDİSTAN bloğuna (Başbakan) yüzlerini soruyorlar. Ben de BJP'ye onların başbakanlarının kim olacağını soruyorum. Modi Ji gelecek yıl 17 Eylül'de 75 yaşına girecek. 75 yaşındaki kişilerin başbakan olması kuralını koymuştu. AAP destekçilerine “LK Advani, Murli Manohar Joshi ve Sumitra Mahajan'ı emekliye ayırdılar” dedi.

“Modi gelecek yıl emekli olacak. Amit Shah'ı başbakan yapmak için oy arıyor. Şah, Modiji'nin garantisini yerine getirecek mi?” O sordu.

Bu bir sorun değil. işte bu Bu, The The'in bir parçasıydı. fiyat 140'tır. https://t.co/QbUWA5dBHF

— Arvind Kejriwal (@ArvindKejriwal) 11 Mayıs 2024
Bay Kejriwal ayrıca BJP'nin 2024 Lok Sabha seçimlerini kazanması durumunda Mamata Banerjee, Tejashvi Yadav, MK Stalin, Pinarayi Vijayan ve Uddhav Thackeray dahil olmak üzere tüm muhalefet liderlerinin hapse atılacağını iddia etti.

Cuma günü Yüksek Mahkeme, Bay Kejriwal'in Lok Sabha seçimlerinde kampanya yapmasını sağlamak amacıyla Delhi tüketim vergisi politikası dolandırıcılığı iddiasıyla bağlantılı bir kara para aklama davasında geçici kefalet kararı verdi. Yüksek Mahkeme, yedi aşamalı anketin son aşamasının tamamlanmasının planlanmasından bir gün sonra, 2 Haziran'da ondan teslim olmasını istedi.

(Ajans girdileri ile)