Avrupa haftası: Macaristan ve Türkiye, Batı’nın Rusya’ya karşı çabalarını engelledi

Leila

Global Mod
Global Mod
Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, Avrupa Birliği ve NATO’da olağanüstü Batı birliğini tetikledi.

Ancak Macaristan Başbakanı Viktor Orbán ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta Batı’nın Vladimir Putin’e karşı koyma çabalarını zorlaştırmaya devam etti.

Orbán, AB’nin Rus petrolüne ambargosunu engellemeye devam ederken, Erdoğan İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasına karşı çıkıyor ve ikiliyi Kürt aktivistler için güvenli bir sığınak olmakla suçluyor.

“Bizim hassasiyetlerimize saygı gösterdikleri sürece NATO’nun genişlemesi bizim için anlamlıdır” dedi. “PKK ve YPG terör örgütüne her türlü desteği vermek, en azından NATO üyeliği için bizden destek istemek, en azından bir tutarsızlıktır.”

Ancak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bir çözüm bulma konusunda iyimser.

“Bütün müttefikler NATO genişlemesinin önemi konusunda hemfikir” dedi. “Hepimiz birlikte durmamız gerektiği konusunda hemfikiriz ve bunun, yakalamamız gereken tarihi bir an olduğu konusunda hemfikiriz.”

Kiev için daha fazla mali yardım

Bu hafta Brüksel’deki tek endişe ortak güvenlik değildi.

Ukrayna’nın acil mali yardım ihtiyacı da vardı, ki AB politika yapıcıları bunu çok iyi biliyorlar.

“Ukrayna’ya şimdiye kadar sağlanan önemli kısa vadeli rahatlamayı 2022’de Ukrayna’ya 9 milyar Euro’ya varan yeni bir istisnai makro-finansal yardımla tamamlamasını öneriyoruz,” Ursula von der Leyen Avrupa Komisyonu Başkanı, dedi.

Uzmanlar, bunun yalnızca okyanusta bir damla olacağını ve Ukrayna’ya bu kadar yüksek oranda yardım parası ve ordu için fon pompalamanın sonsuza kadar sürdürülemeyeceğini söylüyor.

Avrupa’da ekonomi şimdiden zorlanma belirtileri görmeye başladı. Savaşın etkileri, enflasyonla mücadele için küresel bir kredi sıkılaştırması ve Çin’deki ekonomik yavaşlama tehlikeli bir karışım olabilir.

Bunun üzerine, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de savaştan zarar gören ülkenin yeni bir Marshall Planına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Salı günü Brüksel Ekonomik Forumu’nda konuşan Yellen, Batılı müttefiklerin finansman çabalarına rağmen çatışmanın maliyetlerinin artmaya devam etmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Yellen, Almanya’nın önde gelen 7 ekonomi grubunun (G7) maliye bakanları toplantısı öncesinde Belçika başkentindeydi.

“Açık olan şu ki, şimdiye kadar açıklanan ikili ve çok taraflı desteğin kısa vadede bile Ukrayna’nın ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyeceği” dedi Yellen.

“Ve tüm ortaklarımızdan Ukrayna’ya mali desteklerini artırmada bize katılmalarını içtenlikle rica ediyorum.”

Schröder atış hattında

Milletvekilleri de meşguldü ve eski Alman Şansölyesi Gerhard Schröder’in uzun süredir kara listeye alınan kişiler listesine eklenmesini isteyen bir kararı onayladılar. Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı.

Sosyalist bir politikacı olan Schröder, 1998’den 2005’e kadar federal şansölye olarak görev yaptıktan sonra Rusya’nın devlete ait enerji şirketleriyle derinden bağlantılı hale geldi.

Nord Stream, Rosneft ve Gazprom ile de ilişkileri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın ilişkisi, yıllardır bir tartışma kaynağı ve göz kamaştırıcı bir döner kapı örneği olduğu için.

Ancak Kremlin Ukrayna’yı bombalamaya ve bombalamaya başlayınca, eski şansölyenin irtibatları ön plana çıktı ve Almanya’nın iktidardaki sosyalist partisini son derece rahatsız bir duruma soktu.

New York Times ile yakın zamanda yapılan ve Schröder’in meydan okurcasına ve özür dilemeden durduğu bir röportaj, onun ticari bağları etrafındaki uluslararası öfkeyi daha da alevlendirdi.

Eski başbakan, “Ben culpa yapmıyorum,” dedi. “Benim işim değil.”

Avrupa Parlamentosu’nun Perşembe günü 575 lehte oyla kabul ettiği karar bağlayıcı değildir ve sembolik bir eylem çağrısı olarak görülmektedir.

Yarı döngüdeki ana siyasi gruplar tarafından imzalandı: merkez sağ Avrupa Halk Partisi (EPP), liberal Yenileme Avrupa, Yeşiller, Sol ve özellikle Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) .