Bank of America, Citigroup, 9 Diğer Kuruluş SVB Benzeri Bir Çöküşü Önlemek İçin 30 Milyar Dolar Yatıracak

Leila

Global Mod
Global Mod
Geçen Cuma günkü SVB arızası, bulaşıcı bir etkiyle ilgili endişelere yol açtı.


New York:

Amerika’nın en büyük bankaları, First Republic’i desteklemek için Perşembe günü harekete geçerek, bölgesel borç verenin Silicon Valley Bank da dahil olmak üzere çöküşlerden sonra düşecek bir sonraki domino taşı olabileceğine dair korkuları hafifletti.

Bank of America, Citigroup ve JPMorgan Chase’in de aralarında bulunduğu 11 ABD özel bankasından oluşan bir konsorsiyum, First Republic’e 30 milyar dolar yatıracaklarını açıkladı.

Hareket, kredi verenlerin geçen hafta üç orta ölçekli borç verenin başarısız olmasının ardından sistemi desteklemek için dramatik bir girişimini işaret ediyor.

Grup ortak bir bildiride, “Amerika’nın en büyük bankalarının bu eylemi, First Republic’e ve her büyüklükteki bankaya duydukları güveni yansıtıyor” dedi.

Bankalar, “Birlikte, mali gücümüzü ve likiditemizi daha büyük sisteme, en çok ihtiyaç duyulan yere aktarıyoruz” dedi.

First Republic’in hisseleri, Perşembe günü Wall Street’te yüzde 10 daha yüksek kapatmak için önceki kayıplarını tersine çevirdi.

Hazine Bakanlığı, ABD Merkez Bankası, Federal Mevduat Sigorta Kurumu ve Döviz Denetleme Kurumu’nun liderleri, “Bir grup büyük bankanın gösterdiği bu destek memnuniyetle karşılanıyor ve bankacılık sisteminin dayanıklılığını gösteriyor” dedi. ortak açıklama

‘Güven oyu’

Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase ve Wells Fargo, First Republic’te sigortasız 5’er milyar dolar yatırırken, Goldman ve Morgan Stanley 2,5 milyar dolar yatıracak.

PNC Bank ve US Bank dahil olmak üzere beş kredi verenden oluşan bir grup, her biri 1 milyar dolar tahsis ediyor.

First Republic’in kurucusu Jim Herbert ve CEO’su Mike Roffler yaptıkları açıklamada, “toplu desteğin likidite pozisyonumuzu güçlendirdiğini… ve First Republic ile tüm ABD bankacılık sistemi için bir güvenoyu olduğunu” söyledi.

Eylem, iflas eden iki bankanın, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın tüm mevduat sahiplerine güvence vermek için Federal Rezerv ve diğer ABD düzenleyicileri tarafından Pazar günü geç saatlerde alınan acil durum önlemlerinin hemen ardından geldi.

Perşembe günü Fed, yetkililerin finansal sistem üzerindeki stresi azaltmak için harekete geçmesiyle Pazar günü açıklanan yeni bir yıllık borç verme programı kapsamında ABD bankalarına 12 milyar dolara yakın borç verdiğini söyledi.

Merkez bankası, Banka Vadeli Finansman Programı kapsamındaki tüm avansların toplam ödenmemiş miktarının Çarşamba günü 11.9 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Daha önceki açıklamasında Fed, “bankaların tüm mudilerinin ihtiyaçlarını karşılama yeteneğine sahip olmalarını sağlamak için” ek fon sağladığını söyledi.

Perşembe günü açıklanan veriler, Fed’in bir önceki haftaya göre kabaca 5 milyar dolara kıyasla çarpıcı bir artışla, bekleyen kredi penceresinden bankalar için ek 152 milyar dolarlık kısa vadeli borçlanma çekmesiyle acil durum yardımının ne kadar büyük olduğunu gösterdi.

SVB ve Signature’ın ele geçirilmesiyle, düzenleyiciler tarafından çöken iki banka için oluşturulan köprü bankalara 142,8 milyar dolar daha aktı ve Fed’in bilançosu geçen hafta yaklaşık 300 milyar dolar arttı.

Geçen Cuma günkü SVB başarısızlığı, özellikle daha fazla bankanın mudiler tarafından yönetilebileceği yönündeki ciddi endişelerle birlikte, bulaşıcı bir etkiyle ilgili endişeleri ateşledi.

Kriz, İsviçre merkez bankasının baskı altına girdikten sonra Credit Suisse’i desteklemek için müdahale etmesiyle Avrupa’ya da sıçradı.

‘Yükseltilmiş’ çıkış riski

1985’te kurulan First Republic, 2022’nin sonunda 212 milyar dolarla aktif olarak ABD’nin en büyük 14. bankasıdır.

Merkezi San Francisco’da bulunan borç veren, New York ve Florida dahil olmak üzere Doğu Kıyısında ve Washington gibi batı eyaletlerinde de mevcuttur.

Ancak Morningstar analisti Eric Compton, yakın zamanda müşterilere yazdığı bir notta, bankanın “varlıklı” müşteri tabanının çoğunluğunun kıyıdaki kentsel alanlarda yoğunlaştığını yazdı.

Banka, özel bankacılık ve servet yönetimi ile tanınır. Müşterilerinin bir sonucu olarak, SVB ve Signature’ın başarısızlıklarından sonra onu inceleme altında tutan büyük bir sigortasız mevduat yüzdesine sahiptir.

Geçen hafta ayrıca, kripto bankacılığı titanı Silvergate’in piyasa kargaşası ve düzenleyici baskı karşısında kapatıldığı görüldü.

First Republic’in müşterileri çok çeşitli sektörlerden gelse de, birçoğunun finansal piyasalarda süregelen çalkantı ışığında büyük, iyi sermayeli Wall Street bankalarının görece güvenliğine kaçmak isteyebileceğine dair endişeler var.

S&P Global Ratings’e göre, bankanın hesaplarının yüzde 68’i, ABD düzenleyicileri tarafından otomatik olarak garanti edilen seviye olan 250.000 dolardan fazla mevduata sahip.

Wall Street hisse senetleri, 11 bankanın açıklamasının ardından sağlam bir şekilde yükseldi.

()
 
Üst