Beşiktaş’ın eski futbolcusu Ali Tandoğan’dan flaş kelamlar: Fatih Terim’i kullandılar, Sergen Yalçın’a tutum aldılar

bencede

New member
Teknik yönetici Ali Tandoğan, Skorer’den Nergis Aşkın’a açıklamalarda bulundu. Eski futbolcu, genç teknik adam olan Ali Tandoğan, Beşiktaş , Fenerbahçe , Galatasaray ve Trabzonspor’da yaşanan gelişmeleri de değerkendirdi. Yeni kuşak teknik yönetici teriminden Harika Lig’e birfazlaca hususa değinen Tandoğan son olarak Şanlıurfaspor’u çalıştırmıştı.

İşte Ali Tandoğan’ın öne çıkan açıklamaları:

“BENİM YAPTIĞIM EN BÜYÜK HATAYDI”

Ayrılık sürecinden bahseden genç teknik adam kelamlarına şu biçimde başladı; Aslında Urfa’ya 3. gidişim. Çok büyük bir kent. Bugün bana bakılırsa Üstün Lig’de olması gerekiyor hem potansiyel hem seyirci açısından. En az 15 bin bireye oynanan maçlar var. Kıramadığımız bireyler vardı orada. Aslında olmaması için epey uğraştım lakin kendi kendime düşündüğümde oraya bir vefa borcumun olduğunu hissetim ve gittim. Lakin gittiğimizde oranın iç yapısını pek konuşmamıştık. Oyuncu kümesi ne durumda üzere. Maddi durumda bu sene daha düzgünler ancak diğer problemler olup olmadığını hiç araştırmadım. Bu da benim yaptığım en büyük küsurdu. Bana göre orada epeyce düzgün işler yaptık aslında. Bizim asıl hedefimiz 2.yarıya hazırlanmaktı. Son maçı kaybedince liderle görüşme yaptık. Fakat o da anladığım kadarıyla panik içerisindeydi. Birinci kere bu biçimde bir paranın ve beklentinin devasa yükseklikte olduğu durumdalardı. Şampiyonluk derken alt sıraları görür görmez kadroda doğal olarak idare tarafında yansılar arttı. Ben de onu rahatlatmak açısından olayın bizden kaynaklandığını ki aslında biz her şeyi gerçek yaptık fakat idare badire yaşayacaktı bu biçimde bir karar aldım bu sebeple. Oraya gittiğim için hayli memnunum fakat artık hedeflerim daha üstlerde. Teknik yöneticilikte 6.senem. Bu da benim için bir deneyimdi. Bundan daha sonraki süreçte uzun vadede bir mutabakat yapmak istiyorum. Önüme gelen yere gitmek değil hakikat yer yanlışsız vakit diye düşünüyorum.”

“BU SENE TRABZON’UN SENESİ”

Teknik yönetici Ali Tandoğan, Muhteşem Lig ile alakalı biroldukça açıklamada bulundu. Bu dönem Anadolu ekiplerinin ligi domine etmesini yorumladı.

“Trabzon’un bu sene grup olma yolunda fazlaca güzel ilerlediğini söylemiştim. söylemiş olduklerim çıktı bu hocalık görüşüdür. Anadolu ekiplerinde istikrar kelam konusu. Bugün Konya, Hatay üzere kadroların düzgün gitmelerinin sebepleri hem disiplinli oynayışları birebir vakitte öbür grupların performanslarının düşüklüğü. Galatasaray Avrupa’da uygun giderken ligde birebir performansı gösteremedi. Hem takım yetersizliği hem kalitenin isteyen düzeyde olmayışından dolayı. Bana nazaran baktığımızda geçmişindeki takım yapılanmasına bakın bir de şimdikine. Bu uzun müddette Galatasaray’ın işine yarayacak bir yapılanma fakat şu an için inişli çıkışlı periyotlar yaşıyorlar. Bizim ülkemizde sabır yok. Çabucak istenen şeyler var. Şu an ayakta duran Trabzonspor var. Âlâ futbol oynadılar, kaliteli futbolculara sahipler fakat talihleri da yaver gitti. Kimi maçlar hatırlıyorum fazlaca net kaybedecekleri maçları kazandılar. Bu sene Trabzon’un yılı. Lakin bu futbol 2-3 maç mağlup olup gerilime girdiğinizde sonunu getiremeyebilirsiniz. Biz o gerilimi Bursaspor’da hayatıştık, daha sonrası sıkıntı olmuştu.”

“FUTBOLCULAR BANA NAZARAN HOCAYA KARŞI TUTUM ALDILAR”

Beşiktaş’ta bir devir forma giyen Ali Tandoğan, siyah beyazlıların durumunu kıymetlendirdi ve Başkan Karaveli hakkında yorumlarda bulundu.

Geçen sene oyuncu kalitesi istenilen düzeyde olmamasına karşın, o kadar eksiğe karşın bir şampiyonluk yaşandı. Burada olağan Sergen hocanın bir başarısı var. Bu kadrosu ayakta tutabilmek ve bu süreci uygun yönetim edebilmek üzere. Gerisinden bana göre o süreç içerisinde yalnızca futbolla alakalı değil çalışma ile ilgili bir aksaklıklar oldu ve bunlar sakatlıklara yansıdı. Bu yansıyan sakatlıklardan daha sonra alana sürdüğünüz oyuncular farklı oluyor. Skora yansıyor. Sergen hocanın gerisinde olan bir taraftar kitlesi var fakat ister istemez içeride bir karışıklık başladı. Futbolcular bana göre hocaya karşı hal aldılar. İstenilen performansı vermediler yani. Zira Sergen hoca onlara karşı konuştuktan daha sonra futbolcular muhtemelen bunları dinledi. Dinleyince de futbolcular kendi ortalarında konuşmuş olabilir. Bunlar epey kolaydır, bilhassa yabancı futbolcular birbirlerini epeyce fiyatlar. Kendi ortalarında konuşmuşlardır. Şöyle konuştu, bu biçimde konuştu, bizi sahneye attı üzere. Artık ne mi değişti ? Alt yapıdan bir hoca geldi. Oyuncu kümesi istedikleri üzere yönlendirebiliyorlar. Sergen hocanın bir dik duruşu vardı. Asarım keserim durumu vardı. Lakin alttan gelen bir hocaya artık bunu yaptıramazsınız. O yüzden futbolcular istenilen düzeyde. Bir de herbiçimde keyifli bir ortam yaratıldı. Daha huzurlu bir ortam yaratıldı. Hoca da futbolcuların sevdiği bir hal sergileyince doğal olarak birkaç maçtır bu işler kazanılınca hava değişti. Lakin yarın öbür gün kaybedince neler olacağını bilemezsiniz. daha sonra ne konuşulacak size söyleyeyim. aslına bakarsanız altyapıdan gelen hocanın yetersizliği vardı, siz bu hocayla niye devam ettiniz diyecekler. Burası Türkiye. Çok sıradan, çabucak hazır.

“LÖW FENERBAHÇE’DEN KOVULDU ADANA’DAN KOVULDU daha sonra…”

Ali Tandoğan Fenerbahçe’de İsmail Kartal ve Löw ile ilgili kanılarını şöyle deklare etti ;

Bizim ülkemizde hoca olmak fazlaca sıkıntı bir şeymiş ben onu anladım. Bakın Löw söylemiş olduğiniz hoca dünya şampiyonu oldu fakat dünya şampiyonu olmadan evvel Fenerbahçe’den kovuldu. Adana’dan kovuldu. Dünya şampiyonu olan bir adamdan bahsediyoruz. Sizin bu adamı buraya getirme ihtimaliniz yok olağanda. Bu kadar büyük bir başarıyı elde etmiş insanları harcayacak kadar üst düzeyde olamayız yani. Bugün bir sürü hocalar gönderildi. Sergen Yalçın, Fatih Terim. Bu işler fazlaca kolay. Şunu diyebilirsiniz hocam aşikâr bir yaşa geldiniz, daha dinamik hocalarda çalışmak istiyoruz. Bu olabilir. Lakin bakıyorsunuz yerine deneyimli bir hoca geliyor. Artık burada da İsmail Kartal’ı çağırıyorsunuz, grubun başına getiriyorsunuz. O da Fenerbahçeli olduğu için doğal olarak bu biçimde bir sureci hiç kimse kaçırmak istemez. Daha evvel İsmail hoca burada çalıştı. Bu kadar küçük görülebilecek bir hoca değil. Artık İsmail hocanın dönem sonuna kadar maçları üst üste kazandığını. Löw geldi. Başarısızlık oldu. Niçin gönderdin diyecekler. Birebirini Emre Belözoğlu için söylüyorlar. bu biçimde şunu şu biçimde yapmak lazım. bir müddetç yaşanması lazım. O süreçte İsmail hocaya bakarsınız bu işi güzel mi yapıyor. bu biçimde onunla devam edeceksiniz. Artık İsmail hocanın ne üzere bir ruhsal durumu var bilmiyoruz fakat o da herbiçimde hocam siz çıkın biz dönem sonuna kadar arkanızdayız dediler. Onun da bu kadar büyük bir camiayı reddetme talihi yok. O da demek ki her şeyi bilerek ve kabullenerek buraya geldi.

“FENERBAHÇE’NİN YIRTICI BİR TAKIMI YOK”

Fenerbahçe’nin bana göre yırtıcı bir takımı yok. Topla alakaları epey uygun olan lakin savunma manasında agresif bir oyun sergilemiyorlar. Pereira 3’lü sistem oynattı. Bana göre performans olarak yeterli işler yapıyordu lakin başarılı giderken 3’lü sistem hayli uygun diyorlardı daha sonra bir anda işler berbata gidince bu sistem nedir niçin 4’lüye dönmüyor diye konuşuldu. Bunu dünyada biroldukca hoca oynatıyor. İnsanlarımız kabullenmede zorluk yaşanıyor. Bizde her şey skora bağlı. Pereira’nın yaşadığı en büyük külfet kendi oynattığı sistemde oyuncu kalitesinde sorun vardı bence.

“BU SÜREÇTE FATİH HOCAYI KULLANDILAR”

Tandoğan, Fatih Terim ve Galatasaray’ın yollarını ayırmasını yorumladı. Fatih hocanın kullanıldığını söyleyen Tandoğan şu sözleri kulandı; “Galatasaray’da Fatih Terim’in çalıştığı süreci bir değerlendirirsek, hayli önemli bir şampiyonluk süreci oldu. Demek ki Fatih hocanın muvaffakiyetleri var. Her sene Galatasaray’ın şampiyon olduğu bir müddetç var mı yok. Bu o periyotlarda gelen liderlerle alakalı. Yeni gelen liderler kendisinin uygun bir mesleği olsun ister. Bunun içerisinde lider değiştirdi Galatasaray. Evet başarısız bir müddetç vardı, baskılar da vardı lakin esasen dönem başında Mustafa Cengiz de Fatih hocayla devam edip etmemekle ilgili açıklamasını yaptı. bu biçimde bu istikrarı dönem başında gelen lider da devam ettirseydi. Hiç mutabakat yapmasaydı. Biraz Fatih hocayı da kullandılar bu süreçte. Çok makus bir gönderiliş oldu. Bizim ülkemizde bu bu biçimde. Çok uygun hocaları bir noktadan daha sonra çöp poşeti üzere atıyorlar. Fatih Terim’i hiç bir noktada eleştirme bahtı yok. Şöyle eleştirebiliriz şurada şunu yapsaydı bunu yapsaydı üzere. Onun haricinde oturup size ders verebilecek adamı hayli rahat bir biçimde gönderebiliyorsunuz.”

“TORRENT’İN ANLAMASI BİR İKİ GÜNDE OLACAK İŞ DEĞİL”

“Domenec Torrent işi bilen bir adam ki herbiçimde ekibin başına getirildi. Bu işler bir iki günde olacak işler değil. Geldi ne dedi 5 saniye kuralı. Bu örneğin çabucak olacak bir şey değil. Ligi tanımıyor derseniz de ligi tanımak değerli değil oyunu okumak değerli.”

Ali Tandoğan yeni jenerasyon teknik yönetici kavramını şöyleki kıymetlendirdi; Yeni kuşak teknik yöneticiler hayli daha girişken, korkusuz, yeniliklere açıklar. Yeni hocalar da kimileri kendilerini hayli âlâ pazarlıyorlar o da farklı bir husus. İşte İngilizce tabirler, garip garip şeyler koyarak insanların gözleri boyanıyor. Liderler da futbolu epeyce anlamadıkları için vay adama bakar mısınız inanılmaz şeyler anlatıyor diyorlar. bu biçimde aldanmalar var. meğer ben 35 yılımı futbola verdim, olağan olarak eksiklerim vardır fakat bu iş birazcık pazarlamaya döndü. Kimileri gidiyor bilgisayarlarla liderlerin yanına. Bizim sistemimiz bu olacak diyorlar. Bu anlatma ile uygulama fazlaca farklı şeyler. İçi epeyce dolu olduğunu düşündüğünüz bir insan alana yansıtamayabilir bunu. Kimileri da oyuncu münasebetleri dayanılmaz oluyor ve maç kazandırıyor oyuncu ona. Oyuncu kümesi ona olan sempatisinden dolayı bir bakıyorsun alanda uçuyorlar. Ne hocalar biliyorum alanda hiç bir şey göstermeden maç kazanan. Yeni kuşak hoş geliyor. Hepimize hayli önemli talihler verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Birtakım arkadaşlarımız birtakım hocaların altında çalıştı, kimileri yeni başladı üst düzeylere çıkabildiler. Ben bu işi 6 yıldır yapıyorum. Çok önemli burnum fazlaca sürtüldü. Dert yaşayan gruplara gittik. Kendi yaş grubumda en deneyimli hocalardan bir tanesi oldum. Lakin bu iş biraz da insanların ikili bağlantılarıyla olması gerekmiyor. Bırakın da bir hocayı tanıyın. Bu fazlaca kıymetli.

“EN MAKUS TEKNİK YÖNETİCİ TİGANA”

Ali Tandoğan futbolculuk periyodunda çalıştığı en uygun ve en berbat teknik yöneticisi deklare etti: “Aslında kendi teknik yöneticiliğimi baz aldığımızda biz o periyot hiç bir şey yapmıyormuşuz. O periyottaki futbol bu biçimde değildi olağan ki. En makus teknik yöneticisi sorarsanız Tigana’ydı. hiç bir şey göstermiyordu bize alanda. Lakin bakıyorsunuz Tigana’ydı. En güzel olarak Ersun Yanal, Ertuğrul Sağlam, İstek Çalımbay diyebilirim. İstek hoca ile fazlaca çalışamadık ancak kendini fazlaca geliştirdi bu vakitte.”

Genç teknik yönetici gayelerinin büyük olduğunu söylerken şu sözleri kullandı; Meslek planlamamda üst düzeyde olmak var. Fakat bizim ülkede gruplarda talihiniz 3 maç. İnanç hissedemiyorsunuz. 1 aylık bir müddetciniz var. O 1 aya kadar ne olduğunuzu anlatamadan gidiyorsunuz esasen. En üstte olmayı başaracağıma inanıyorum. Büyük zorluklar ortasında olduğumu biliyorum fakat takviyesiz ve sıkıntı olacak lakin düzgün bir hocalık mesleğim olacağına inanıyorum. (Skorer)