Bir söz olarak kaldığında

Leila

Global Mod
Global Mod
Ancak her başarı öyküsüne karşılık, bize bu düşmanca ortamın diğer tarafını gösteren yüzlerce öykü daha vardır. Meksika'da gençlerin karşılaştığı dünyayı bu şekilde anlatırken abartmıyorum. Aslında işsizliğin yükünü çeken onlar. İnegi Ulusal Meslek ve İstihdam Araştırması'ndan elde edilen verilere göre, geçen yılın sonunda toplam işsiz nüfusunu oluşturan 1,6 milyondan biraz fazla kişinin 887.704'ü, yani toplamın %54'ü 18 ila 29 yaş aralığındadır. .

Bunlardan iş bulmayı başaranlar, çok istikrarsız bir maaş gerçeğiyle hemen karşı karşıya kalıyor ve bu da hayallerini ve isteklerini tamamen karmaşık hale getiriyor. Bahsi geçen aralıktaki her 10 gençten neredeyse yedisi günde iki asgari ücrete kadar kazanıyor. Kaç genç asgari ücretin beşten fazlasını alıyor? Toplamın sadece %1,4'ü. Bu yetersiz gelirlerle milyonlarca kişi her gün daha iyi bir geleceğin hayalini kuruyor ve enflasyon, soylulaştırma ve yüksek kredi maliyeti onları ellerinden alıyor. Çalışma hayatına yeni başlayanlarla kısa bir sohbet, daha iyi bir yaşam istemenin ve bunu başaramamanın çaresizliğini ilk elden deneyimlemek için yeterli. “Deneyin” ve “ben yapabilseydim siz de yaparsınız” motivasyon cümleleri olarak değil, sonsuz ve yorucu günlerde gelirlerinin kolayca kanadığını görenlere yönelik mikro saldırganlıklar olarak ortaya çıkıyor.

Daha iyi bir yaşamın ebedi vaadi olan eğitim, eğitimlerini yarıda bırakmayı seçen veya bir kenara itilen, düşük ücretler ve kayıt dışılıkla karşı karşıya kalan milyonlarca genç için artık bir gerçeklik değil. Akademik hayatta ilerlemeyi başaranların bile hiçbir şeyin garantisi yok. Inegi'ye göre Meksika'daki işsiz nüfusun yarısından biraz fazlası liseyi bitirmiş veya lisans derecesine sahip. Diploma milyonlara kapı açmıyor.