Bosna sineması ‘Quo Vadis, Aida?’ Avrupa Parlamentosu’nun LUX sinema ödülünü kazandı

Leila

Global Mod
Global Mod
Bosna sineması “Quo Vadis, Aida?” diğer iki adayın rekabetini eleyerek Avrupa Parlamentosu’nun sinema ödülünü kazandı.

LUX Avrupa Seyirci Sineması 2022 Ödülü, eleştirmenlerin savaşın insani tahribatının yakıcı bir anlatımı olarak nitelendirdiği filmle ödüller almaya devam eden 47 yaşındaki Bosnalı yönetmen Jasmina Zbanic’e verildi.

Sinema, Sırp askerlerinin Temmuz 1995’te Boşnak erkek ve erkek çocuklarını ölüme gönderdiği Srebrenitsa katliamındaki olayları dramatize ediyor. Adını kahramanı “Quo Vadis, Aida?” olayları, Birleşmiş Milletler’de çevirmen olarak çalışan bir öğretmen olan Aida adında bir annenin gözünden gösteriyor.

Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu’nda Srebrenica’dan sağ kurtulan bir kişinin eşlik ettiği ödül sahibi, Euronews’e Ukrayna’daki bugünkü savaşla paralellikler gördüğünü söyledi.

Zbaniç Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Benim için Avrupalılar olarak Balkan Savaşlarından hiçbir şey öğrenmemiş olmamız gerçekten üzücü. Savaş olmadan önce konuşmayı öğrenmedik. Şimdi savaş çılgınlığı” dedi. .

“Ama savaşın hazır olduğuna dair işaretler vardı ve bu işaretlere bakmadık ve Avrupa’da savaş olmaması için bir yol bulamadık. Benim için bu gerçekten çok üzücü. Bunu konuşurken insanların ölmesi beni çok üzüyor.”

“Quo Vadis, Aida?” belirsizdir – birçok failin cezasız kalarak kaçtığını açıkça ortaya koymaktadır.

Ayrıca eleştirmenler tarafından evrensel olarak kabul edildi ve birçok ödül aldı, ayrıca 2020’de Venedik Sinema Şenlik’te Altın Aslan’a ve bir yıl sonra Akademi Ödülleri’ne aday gösterildi.

Diğer iki aday, Danimarkalı yönetmen Jonas Poher Rasmussen’in “Flee” ve Avusturyalı film yapımcısı Sebastian Meise’nin “Great Freedom” filmiydi.