'Bu, Zarar Getiren Bir Turnuva': Sourav Ganguly, Hindistan-Avustralya Finali Öncesinde U-19 Dünya Kupası'nın Ayrıntılarını Paylaşıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Hindistan Takımı, Pazar günü Güney Afrika'nın Benoni kentinde yapılacak turnuvanın zirve karşılaşmasında Avustralya ile karşılaşacak ve altıncı U-19 Dünya Kupası zaferini izleyecek. Hindistan, devam eden turnuvadan önce sekiz kez finale çıkarak turnuva tarihindeki en başarılı takım oldu. Hindistan, ilk olarak 2000 yılında Muhammed Kaif liderliğinde U-19 Dünya Kupası'nı kazandı ve ardından 2008, 2012, 2018 ve 2022'de dört zafer daha kazandı.

Etkinlikte bu kadar zengin bir sicile sahip olmasına rağmen Hindistan, turnuvaya hiçbir zaman ev sahipliği yapmadı.

Eski Hindistan kaptanı Sourav Ganguly, turnuvaya ev sahipliği yapma konusunda Hindistan'ın yokluğunun ardındaki nedene ilişkin görüşlerini paylaştı.

Ganguly, turnuvanın amacının kriketi dünyanın farklı yerlerine taşımak olduğundan bunun arkasında özel bir neden olmadığını düşünüyor.

“Bunun özel bir nedeni yok (Hindistan, U-19 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmıyor). Diğer Dünya Kupaları Hindistan'da oynanıyor. Bu, büyükler Dünya Kupalarının bu kadar sık yapılmadığı yerlerde oynanıyorsa ne sorun var? Ganguly, RevSportz'a “Bu, oyunu diğer ülkelere taşımanın bir yolu” dedi.

BCCI'nın yeterli gelir sağlamadığı için turnuvaya ev sahipliği yapmadığına dair bir algı daha var.

Efsaneyi çürüten Ganguly şunları söyledi: “Bunun kayıp getiren bir turnuva olduğunu söyleyebilirsiniz. Büyük erkek takımlarının yer almadığı çoğu Dünya Kupası kar amacı gütmez. Ancak U-19 Dünya Kupası'nın Hindistan'da oynanmamasının nedeni bu değil Ve bunun Hindistan'da yapılacağını düşünüyorum” diye ekledi.

Malezya (2008) ve BAE (2014), ICC'nin ortak üyeleri olup, her biri bir kez sahneleyecek, bir sonraki organizasyon ise 2026'da Zimbabve ve Namibya tarafından ortaklaşa düzenlenecek.

Çok az kariyer kanatlanıp uçacak, bazıları ise unutulup gidecek ama Pazar günü, 18 ve 19 yaşındaki tüm bu neşeli Hintli çocuklar, rekor altıncı ICC U-19 Dünya Kupası şampiyonluğunu kazanmak için çevrilmemiş taş bırakmayacaklar.

Hindistan U-19, 2012 ve 2018 finallerinde Avustralya'yı yenmişti ve bu edisyonun şampiyonluk maçında yine favorilerle başlayacak.

(PTI Girişli)Bu makalede bahsedilen konular
 
Üst