“Bugün Delhi Bütçesi Yok”: Arvind Kejriwal Merkeze Karşı

Leila

Global Mod
Global Mod
Arvind Kejriwal, “Delhi’nin bütçesi yarın sabah gelmeyecek” dedi.


Yeni Delhi:

Bir ilk olarak, Delhi büyük olasılıkla bugünkü bütçe tarihini kaçıracak – bu durum, Aam Aadmi Partisi hükümeti ile Merkez arasındaki en son parlama noktasını tetikledi. Başbakan Arvind Kejriwal, Merkez’i “holiganlık” olarak nitelendirerek açıkça suçladı. Vali Yardımcısı VK Saxena’nın ofisi, Merkezin hükümete zamanında iletilen endişeleri olduğunu söylediğinde, Delhi’nin yeni maliye bakanı Kailash Gahlot, Baş Sekreteri dosyayı “gizlemekle” suçladı.

Bu akşam erken saatlerde Bay Kejriwal tarafından yarın bütçe sunumu yapılmayacağını duyurdu. News 18 India’ya verdiği demeçte, “Hindistan tarihinde ilk kez … Delhi’nin bütçesi yarın sabah gelecekti, ancak merkezi hükümet bütçemizi durdurdu. Delhi’nin bütçesi yarın sabah gelmeyecek.” bir röportaj sırasında.

“Yarından itibaren Delhi hükümetinin çalışanları, doktorlar ve öğretmenler maaşlarını alamayacaklar … Bu tamamen holiganlıktır” diye eklemişti.

BÜYÜK KIRILMA
‼


दिल्ली में कल बजट पेश नहीं होगा।

भ त इतिह कल कल के में में कल कल कल Delhi Govt क bütçe पेश पेश पेश और आज श बजट बजट पर रोक रोक लगा दी दी

सीधे-सीधे गुंडागर्दी चल रही है।

-SANTİMETRE @ArvindKejriwal#News18IndiaChaupalpic.twitter.com/lQnA8z4ukD

— AAP (@AamAadmiParty) 20 Mart 2023
Kısa bir süre sonra Vali Yardımcılığından yapılan açıklamada, Saxena’nın 9 Mart’ta Yıllık Mali Tabloyu bazı gözlemlerle onayladığı ve dosyayı Başbakan’a gönderdiği belirtildi.

Delhi hükümeti daha sonra Başkan’ın zorunlu onayını istedi ve gözlemlerini 17 Mart’ta Delhi hükümetine ileten İçişleri Bakanlığı’na yazdı. “LG Ofisi henüz dosyanın Başbakan’dan kendisine gönderilmesini bekliyor. ” ifadesi eklendi.

Manish Sisodia’nın tutuklanmasından bu yana finans portföyünü yöneten Bay Gahlot, akşam geç saatlerde yaptığı açıklamada, içişleri bakanlığının endişelerini dile getirdiğini ve 17 Mart’ta Genel Sekretere gönderdiği bir mektupla bütçeyi onaylamayı reddettiğini söyledi.

Açıklamada, “Delhi Baş Sekreteri gizemli nedenlerle mektubu 3 gün boyunca sakladı. Mektubu ancak bugün saat 14.00’te öğrendim.”

Bay Gahlot, dosyayı bugün saat 18.00’de ve saat 21.00’de aldığını, İçişleri Bakanlığı’nın endişelerine yanıt verdiğini ve “dosyayı Delhi’deki LG’ye geri sunduğunu” söyledi.

“Delhi Baş Sekreteri ve Maliye Bakanı’nın Delhi’nin bütçesini geciktirmedeki rolü araştırılmalıdır” diye ekledi.

LG’nin ofisi yanıt verdi, dosya LG sekreterliğine saat 21:25’te ulaştı ve LG’nin onayından sonra saat 22:05’te Başbakan’a geri gönderildi, yasa uyarınca daha fazla işlem yapılması için LG’nin ofisi yanıt verdi.

İçişleri bakanlığından kaynaklar, bütçe teklifinde reklam için yüksek tahsisat ve altyapı ve diğer kalkınma girişimleri için nispeten düşük finansman olduğu için AAP hükümetinden açıklama geldiğini söyledi.

Bay Gahlot suçlamaları reddetti. Toplam bütçe büyüklüğünün 78.800 Rs olduğunu, bunun 22.000 crore’unun altyapı harcamalarına ve sadece 550 Rs’nin reklamlara ayrıldığını söyledi.

Delhi BJP sözcüsü Harish Khurana, iktidardaki Aam Aadmi Partisini “Delhi’nin bütçesini kasıtlı olarak oyalamakla” suçladı.

“İçişleri bakanı LG bazı cevaplar aradı, ancak Başbakan dosyayı geri göndermedi … Delhi’nin bütçesi içişleri bakanlığı değil, yalnızca AAP yüzünden durdu” diye ekledi.

Her yıl olduğu gibi bütçeden aslan payının AKP’nin öncelik verdiği eğitim ve sağlık sektörlerine gitmesi bekleniyor. Bugün mecliste sunulan “Sonuç Bütçesi”nde Bay Gahlot, hükümetin geçen yılki önemli başarılarını sundu.

Bay Gahlot daha sonra, özellikle eğitim, sağlık ve altyapıya odaklanan olayları tweetledi.

#DelhiOutcomeBudget | EĞİTİM RAPORU:

📚
%98 ve %97, 12 ve 10’luk sonuçlar
💡
2 lakh öğrenci 41.000 iş fikri üretti
🎥
%83 okul CCTV ile kurulu
🏫
11 yeni SOSE eklendi
🇮🇳
%100 okullar Deshbhakti Müfredatını uyguladı
🧑🏻‍🏫
%90 okul, katılımı çevrimiçi olarak işaretliyor

@kgahlotpic.twitter.com/uIBeRh82Ks

– Aam Aadmi Partisi Delhi (@AAPDelhi) 20 Mart 2023
Delhi yollarındaki trafiği sıkışıklıktan arındırmak için çok önemli bir proje olan Ashram-DND Flyover’ın Uzatılması bu yıl tamamlandı. Ulaşımı yayalar için daha güvenli hale getirmek için, belediye tarafından 4 yaya köprüsü de inşa edilmiştir. @ArvindKejriwal Vali #DelhiOutcomeBudget

— Bakan Kailash Gahlot’un Ofisi (@Min_KGahlot) 20 Mart 2023
Sağlık sektöründe, sağlık sistemimizin faydaları “küresel olarak tanınmaktadır” dedi. Arvind Kejriwal hükümetinin 3 kademeli sağlık sistemi, günde 2 bin vatandaşa ücretsiz ilaçlar, testler ve sağlık hizmetleri sağlayarak, kaliteli sağlık hizmetlerinin en savunmasız kişilere ulaşmasını sağlıyor.

Delhi’deki 515 mohalla kliniğinde günde 1.000 hastanın tedavi edildiğini, hükümet tarafından yönetilen 38 hastanede her gün 1.62.288 kişinin hizmetlerden yararlandığını söyledi.
 
Üst