Çin, Arunaçal’daki Gizli G20 Buluşmasını Atladı: Kaynaklar

Leila

Global Mod
Global Mod
Hafta sonu G20 toplantısı gizli ilan edildi.


Yeni Delhi/Guwahati:

Kaynaklar, Çin’in Pazar günü Hindistan’da düzenlenen gizli bir G20 toplantısını atladığını söyledi. Toplantı, Çin’in Tibet’in bir parçası olduğunu iddia ettiği kuzeydoğu eyaleti Arunaçal Pradeş’in başkenti Itanagar’da yapıldı. Hindistan geçmişte bu tür iddiaları reddetmişti ve Arunaçal’ın ayrılmaz bir parçası olduğunu savunuyor.

Eylül ayında Delhi’de yapılacak G20 zirvesi öncesinde 50 büyük şehirde planlanan düzinelerce etkinlik arasında yer alan toplantıya 50’den fazla delege katıldı. Hindistan şu anda G20 başkanlığını elinde tutuyor.

Çin’in toplantıyı Hindistan’a resmi olarak protesto edip etmediği belli değil.

Ne Dışişleri bakanlığı ne de Çin bu konuda yorum yapmadı.

Hafta sonu toplantısı gizli ilan edildi ve medyada yer almasına izin verilmedi.

‘Araştırmada yenilik girişimi, buluşma’ temalı toplantı Bilim ve Teknoloji departmanı tarafından düzenlendi.

Toplantıya katılan delegeler, Arunaçal Pradeş yasama meclisini ve Itanagar’daki bir Budist manastırını da ziyaret ettiler. Havalimanına vardıklarında kültür toplulukları tarafından karşılandılar. Yetkililer, yöresel yemeklerin de tadına baktıklarını söyledi.

Hindistan ve Çin birlikleri, geçen Aralık ayında eyaletin Tawang bölgesindeki Fiili Kontrol Hattı (LAC) boyunca, doğu Ladakh’ta aylarca süren bir sınır açmazının ortasında gelen bir karşı karşıya geldi.

Savunma Bakanı Rajnath Singh daha sonra Çin’i LAC boyunca statükoyu “tek taraflı” değiştirmeye çalışmakla suçlamıştı.
 
Üst