Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Putin ile Zirve İçin Moskova’ya Geldi

Leila

Global Mod
Global Mod
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, zirve için Pazartesi günü Moskova’ya gitti. (Dosyalar)


Pekin:

Çin lideri Pazartesi günü mevkidaşı ile Moskova’ya önemli bir ziyaret için geldiğinde, Vladimir Putin ve Xi Jinping, Pekin’in Ukrayna’daki savaşı durdurma önerilerini görüşeceklerdi.

Çin kendisini Ukrayna ihtilafında tarafsız bir taraf olarak göstermeye çalıştı, ancak Washington Pekin’i Moskova’ya silah ihracatını düşünmekle suçladı – Çin’in iddiaları yüksek sesle yalanladı.

Xi’nin üç günlük gezisi, aynı zamanda, bir savaş suçları mahkemesinin Ukraynalı çocukları yasadışı bir şekilde sınır dışı etmek suçlamasıyla hakkında tutuklama emri çıkarmasından birkaç gün sonra, uluslararası alanda tecrit edilmiş Putin’e bir destek gösterisi işlevi görüyor.

Pekin devlet medyası, Xi’nin Pazartesi günü, Çin’in diyalog ve tüm ülkelerin toprak egemenliğine saygı çağrısı yapan 12 maddelik pozisyon belgesinin tartışılmasını içerecek olan zirve için uçakla Moskova’ya geldiğini bildirdi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, “Öyle ya da böyle, (Pekin’in) Ukrayna planında gündeme getirilen konulara müzakereler sırasında değinilecek. Rusya’nın tutumu hakkında kapsamlı açıklamalar Başkan Putin tarafından yapılacak” dedi.

Putin, Çin-Rusya ilişkilerinin “en yüksek noktada” olduğunu söylerken, Pekin’in Ukrayna ile ilgili açıklamalarını çatışmanın sona erdirilmesinde “yapıcı bir rol” oynamaya istekli olduğunun göstergesi olarak memnuniyetle karşıladı.

Kiev Pazartesi günü, Rusya’ya Xi’nin gelişinden önce kuvvetlerini Ukrayna’dan çekmesi çağrısını yineledi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik Sekreteri, “Çin’in ‘Barış Planı’nın başarılı bir şekilde uygulanmasının formülü. İlk ve en önemli nokta, Rus işgal güçlerinin (Ukrayna topraklarından) uluslararası hukuka ve BM Tüzüğüne uygun olarak teslim olması veya çekilmesidir.” ve Savunma Konseyi, Oleksiy Danilov, Twitter’da yazdı.

– ICC izni –

Xi’nin gelişinden bir gün önce, küstah bir Putin, Ukrayna’nın Rus kontrolündeki Mariupol şehrine gitti – Moskova güçlerinin Şubat 2022’de sınırı geçmesinden bu yana Kiev’den ele geçirilen bölgeye ilk ziyareti.

Xi’nin ziyareti, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Ukraynalı çocukları yasadışı bir şekilde sınır dışı etmekle suçlanan Putin hakkında tutuklama emri çıkarmasından birkaç gün sonra gerçekleşti.

Pekin Pazartesi günü UCM’nin “siyasallaştırma ve çifte standart” olarak adlandırdığı şeyden kaçınması ve devlet başkanlarının dokunulmazlığı ilkesine saygı duyması gerektiğini söyledi.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin düzenli bir brifingde, mahkemenin “nesnel ve tarafsız bir duruşu desteklemesi” ve “devlet başkanlarının uluslararası hukuk uyarınca yargı dokunulmazlığına saygı göstermesi” gerektiğini söyledi.

Ukrayna ihtilafının çözümünün “diyalog ve müzakere” olarak kaldığını da sözlerine ekledi.

ICC’yi kuran Roma Tüzüğü’nü ne Çin ne de Rusya imzalamıştır.

Bu ay cumhurbaşkanı olarak üçüncü dönemine başlamak için uzun süredir devam eden emsali bozan Xi, Putin’den “eski bir dost” olarak bahsetti.

– ‘Sınırsız’ arkadaşlık –

Pekin ve Moskova, son yıllarda Batı’ya karşı diplomatik bir siper görevi gören “sınırsız” bir ortaklık çerçevesinde yakınlaştı.

Çin, Moskova’nın Ukrayna’daki kampanyası devam ederken, Rusya’ya karşı ABD liderliğindeki bir baskı kampanyası olarak gördüğü şeyi eleştirdi, bunun yerine çatışmanın “tarafsız” arabuluculuğu çağrısında bulundu.

Xi, Pazartesi günü Rus medyasında yazdığı makalesinde, “Hiçbir ülke tek başına uluslararası düzeni dikte etmemelidir.”

“Çin başından beri konunun esasına dayanan nesnel ve tarafsız bir konumu sürdürdü ve aktif olarak barış görüşmelerini destekledi” diye ekledi.

Pekin’in duruşu, Çin’in Moskova’nın silahlı müdahalesine diplomatik kılıf sağladığını söyleyen Batılı ülkelerden eleştiri aldı.

Çin’in önerilerinin büyük prensipler üzerine kurulu, ancak pratik çözümler üzerinde hafif olduğunu iddia ediyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri geçen hafta Çin’in önerilerinin basitçe “Rus fetihini” pekiştireceğini ve Kremlin’in yeni bir saldırı hazırlamasına izin vereceğini söyledi.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby Cuma günü yaptığı açıklamada, “Şu anda ateşkes çağrılarını desteklemiyoruz.”

– Rusya için silahlar mı? –

Ülkenin resmi adı olan Çin Halk Cumhuriyeti’ne atıfta bulunarak, “ÇHC’nin Moskova’da sadece Rusya’nın yararına olacak bir toplantıda çağrılacağı ateşkes çağrılarını kesinlikle desteklemiyoruz” dedi.

Washington ayrıca Pekin’i Moskova’ya silah ihracatını düşünmekle suçladı – Çin bu iddiaları yüksek sesle yalanladı.

Analistler, Xi’nin hamlelerinin Ukrayna savaşında yakınlaşma sağlama olasılığının düşük olduğunu söylüyor.

Yine de gezisi Batı başkentlerinde yakından izlenecek.

Wall Street Journal, Xi’nin çatışma başladığından beri Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile ilk görüşmesini de planlıyor olabileceğini bildirdi.

Zelensky, Çinli mevkidaşı ile görüşmeleri memnuniyetle karşılayacağını söyledi.

Putin’in üst düzey dış politika danışmanı Yuri Ushakov, Rus haber ajanslarına verdiği demeçte, Xi ve Putin’in Salı günkü müzakerelerden önce Pazartesi günü “gayri resmi” bire bir görüşme ve akşam yemeği düzenlemeye hazırlandığını söyledi.

()
 
Üst