Emekli Amiral Popov: Kursk denizaltısı, bir NATO denizaltısının çarpması kararı battı

Adanali

New member
1999-2001 senelerında Kuzey Filosu kumandanı olarak misyon yapan Vyaçeslav Popov, Sputnik’e verdiği demeçte denizde yaşanan en büyük facialardan biri olan ve sebebi torpido patlaması olarak açıklanan Kursk nükleer denizaltı faciasının art planını anlattı.


Kursk’un bir NATO denizaltısıyla çarpışması kararı battığını ve denizaltının ismini yüzde 90 bildiğini belirten Popov, “Ancak denizaltının ismini kamuoyu önünde açıklamam için ispatlara sahip olmam ve onları sunmam gerekir fakat sunamıyorum. Kursk’la çarpışan denizaltı Kursk’u takip ediyordu. Görünen o ki, deniz şartları ve başka tüm şartlar niçiniyle güvenliği sağlayamadı, hayli fazla yaklaştı ya da Kursk’un hareketiyle temas kayboldu. NATO denizaltısıydı. Orada, Kursk’la çarpıştığı bölgedeydi” dedi.


Yabancı denizaltının bir süre denizin tabanında durarak hareket kabiliyetini bir daha kazanmaya çalıştığını ve bir daha hareket etmeye başladıktan daha sonra üsse döndüğünü anlatan Popov, denizaltının Rus denizaltısavar uçakları tarafınca Norveç kıyılarında tespit edildiğinin altını çizdi.


Çarpışma anına ilişkin sesleri kaydettiklerini ve tahlil için helikopterle akustik laboratuvarına gönderdiğini kaydeden Popov, “Aldığım rapora bakılırsa sesler, insan elinden değil bir düzenekten, bir cins otomatik makiniçin geliyordu. Denizaltılarımızda bu tıp sesleri çıkaracak sistemler yahut sistemler bulunmuyordu. Bundan dolayı, bunu yalnızca yabancı bir denizaltı yapabilirdi” sözlerini kullandı.


Popov, 2000 yılında Kursk denizaltısı faciası hakkında hazırlanan bir belgeselde, kazayla ilgili en kuvvetli ihtimalin aidiyeti belirlenmeyen bir denizaltıyla çarpışma olduğunu, yabancı denizaltının Kursk’un en hassas yerine ‘elbet bilinçsiz olarak’ çarptığını söylemişti.


Rus denizaltısı Kursk, Norveç ile Rusya içindeki Barents Denizi’nde Kuzey Filosu’nun askeri tatbikatı sırasında yaşanan iki patlamanın akabinde batmış ve 118 denizcinin tamamı hayatını kaybetmişti. Rus basınında ve dış basında çıkan haberlerde tatbikatın yapıldığı bölgede ABD Donanması’na ilişkin Memphis ve Toledo nükleer denizaltıları ile İngiliz Donanması’na ilişkin Splendid denizaltısının bulunduğu belirtilmişti. Rusya Savunma Bakanlığı’nın kelam konusu gemilerin incelenmesi istikametindeki talebine Washington ve Londra’dan ret cevabı gelmişti.
 
Üst