Engelli insanlar için teknoloji

Leila

Global Mod
Global Mod
Neyse ki bu İngiliz grubun tasarladığı bu girişim yayıldı ve başkalarına ilham verdi. Meksika'da, Titreşim Projesi Bu duyusal yelek fikrini benimsedi ve sanatçının konserde yaptıklarını aktarmayı tamamlamak için bunu bir kişinin işaret dilindeki yorumuyla karıştırdı.

Bu yeleklerde vücudun farklı yerlerinde altı sensör ve altı titreşim verici bulunuyor. Bu temel bir çip ve bağlantı setidir. Ses konsollarında yeleklere ulaşan ve müziği titreşime dönüştüren bir verici anten bulunur. Bir yarı iletkenin nasıl olup da herhangi bir şeyin şeklini alabildiğine hayret etmekten asla vazgeçmiyorum. Seni seviyorum teknoloji!

Neden herkesi dahil etmeliyiz?

Ayrımcılığı Önleme Ulusal Konseyi'ne (Conapred) göre, 2023 yılında engelli yaşayan insanlar toplam Meksika nüfusunun %6'sını temsil ediyordu, bu da yüzde olarak çok az görülüyor, ancak her geçen gün 7,1 milyon insan var. Her gün bizim için konser dinlemek kadar doğal olan aktivitelere dahil olmak için mücadele ediyorlar.

Peki bu insanlar dışlandığında neyi kaçırıyoruz? Çok fazla! Tamamen sağırken bu eserleri besteleyen, mesleğinin doğası ve ne olacağı korkusu nedeniyle görünmeyen sakatlığını uzun süre gizleyen ünlü Solemnis Ayini ya da Beethoven'ın Dokuzuncu Senfonisi diye bir şey olmayacaktı. insanlar bunu söyler, hatta reddederdi. Eğer durumunu açıkça anlatsaydı, sizce 18.-19. yüzyıl Alman toplumu onu desteklemeye devam eder miydi? Dürüst olalım, bu muhtemelen kariyerinin sonu olurdu.

İşte burada etik bir ikilem ortaya çıkıyor. Son zamanlarda Neuralink şirketi reklamcılık Ağır felçli bir kişinin beynine kablosuz çip yerleştiren kişi. Çip, beynin “hareket niyetini” kontrol etmekten sorumlu olan kısmına sinyaller göndererek onun yeniden hareket kabiliyetine kavuşmasını sağlıyor.

Bu test, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin bir kurumu olan Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) izniyle gerçekleştirildi. Ve bu teknolojik ilerleme hâlâ test aşamasında olmasına rağmen, beynimize çip yerleştirileceği korkusunu doğurdu; pek çok bilim kurgu filminin körüklediği bir korku. Ne düşünüyorsun? Bu, insanın doğaya karşı “aşırı bir ihlali” midir? Yoksa bu durumda iyiye ulaşıldığı için mi değil?

Bir süre önce, hareketlerini ve konuşmasını kontrol etmesini engelleyen bir sendromla yaşayan Marytere Argüelles adında bir kızın vakasını öğrendim. Annesi, kağıda basılmış harfleri yere koyduğu ve kızın bir ayağını hareket ettirerek harflerden birinin üzerine bastığı bir iletişim sistemi tasarladı. Annesi bu hareketi yorumluyor ve böylece birlikte kelimeler oluşturuyorlar. Bu yöntemi kullanarak insanlar Marytere'i tanımaya başladı ve onun çok zeki olduğunu, IQ'sunun 145 olduğunu fark etti. Buna rağmen Marytere, insanların onun yerine tercüman rolünü oynayan annesine yönelmeye devam ettiğini fark etti. onunla konuşuyorum.

Bu hayal kırıklığı onu, motor engelli yaşayan bir kişiyle nasıl başa çıkılacağına dair bir kılavuz olan “Konuşmayanlar İçin Konuşun” kitabını yazmaya yöneltti. Teknolojiyi kullanan Marytere çevresiyle iletişim konusunda daha fazla özerkliğe sahip olsaydı farklı mı olurdu? Sizin durumunuzda neden doğanın “ihlal edildiğini” veya siber insan olma ihtimalini anlamıyorum, tam tersine, zaten engelli olan bir kişinin sahip olduğu saygınlığı daha görünür kılma fırsatını görüyorum. sahip olmak. .