Eylemde Öldürülen Agniveer'ların Aileleri Düzenli Askerlik Yardımlarından Yararlanmalı: Panel

Leila

Global Mod
Global Mod
Agnipath işe alım planı 2022'de uygulamaya konuldu.


Yeni Delhi:

Bir parlamento komisyonu, görev sırasında ölen Agniveer'ların ailelerinin, normal askeri personelin yararlandığı yardımların aynısını alması gerektiğini önerdi.

Mevcut hükümlere göre, görev başında ölen Agniveer'ların aileleri emekli maaşı gibi düzenli yardımlardan yararlanamıyor.

Parlamento Daimi Savunma Komitesi, “Aile üyelerinin/yakın akrabaların içinde bulunduğu kötü durum göz önüne alındığında, Komite, bir Agniveer'in şehit edilmesinden sonra, normal bir askerin ailesine sağlanan yardımların aynılarının aile üyelerine de sağlanmasını arzu etmektedir.” dedi. son raporunda.

Haziran 2022'de hükümet, üç hizmetin yaş profilini düşürmek amacıyla kısa vadeli personel alımına yönelik Agnipath işe alım planını uygulamaya koydu.

Bu yasa, 17 buçuk ile 21 yaş arasındaki gençlerin dört yıl süreyle işe alınmasını ve bunların yüzde 25'inin 15 yıl daha işte tutulmasını öngörüyor.

Komite ayrıca, görev sırasında ölen askerlerin ailelerine verilen karşılıksız miktarın her kategoride 10 lakh Rupi kadar artırılmasını da tavsiye etti.

Komiteye, Savunma Bakanlığı tarafından, askerin farklı ölüm kategorilerine göre gratia miktarının değiştiği bilgisi verildi.

Görevleri yerine getirirken teröristler, anti-sosyal unsurlar tarafından kaza veya şiddet eylemleri nedeniyle meydana gelen ölüm durumunda 25 lakh rupi tazminat veriliyor.

Raporda, sınır çatışmalarında ve militanlara, teröristlere, aşırılık yanlılarına, deniz korsanlarına vb. karşı düzenlenen eylemlerde ölüm meydana gelmesi durumunda 35 lakh rupi tazminat ödeneceği belirtildi.

Ayrıca, savaşta düşman eylemi sırasında meydana gelen ölüm durumunda tazminat olarak 45 lakh rupi tutarında bir miktar verildiği belirtildi.

“Komite, Hükümetin yukarıdaki kategorilerin her birinde ücretsiz fonu 10 lakh Rs artırmayı ciddi şekilde düşünmesi gerektiğini yinelemek istiyor. Herhangi bir kategori altındaki minimum miktar 35 lakh Rupi ve maksimum 55 lakh Rupi olacaktır.” dedi.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)
 
Üst