Fransa’nın Emeklilik Reformlarına Karşı 740.000’den Fazla Protesto, Polisle Çatıştı

Leila

Global Mod
Global Mod
Fransız içişleri bakanlığı Salı günkü katılımın yaklaşık 740.000 protestocu olduğunu açıkladı.


Paris:

Salı günü Fransa’da protestocularla polis arasında yeni çatışmalar patlak verdi ve onbinlerce kişi Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un büyük bir iç krize yol açan emeklilik reformuna karşı öfkelerini göstermek için sokaklara döküldü.

Sendikalar tarafından çağrılan ülke çapında protesto ve grev günü, emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını da içeren yasaya karşı Ocak ortasından bu yana onuncu gün.

Hareket, geçen yıl seçimleri ikinci kez kazanan ve ikinci görevinin en büyük krizini yaşayan Macron için büyük bir meydan okumaya dönüştü.

Geçen Perşembe gününden sonra Salı günü ülke çapında konuşlandırılan yaklaşık 13.000 polis, protestocular ve güvenlik güçleri arasında şimdiye kadarki en şiddetli çatışmalara sahne oldu.

Fransız polisi hem protestocular hem de hak örgütleri tarafından aşırı güç kullanmakla suçlandı ve bu, göstericilerin öfkesini daha da artırdı.

Paris’in doğusunda, polis göz yaşartıcı gaz kullandı ve yüzleri örtülü siyahlar giyen bazı protestocuların bir bakkala baskın düzenleyip yürüyüş Place de la Nation’a yaklaşırken yangın çıkardıktan sonra saldırı başlattı.

Polis, başkentte öğleden sonra en az 27 kişinin tutuklandığını söyledi.

Mermi fırlattı

Protestocular, Paris’in en işlek istasyonlarından biri olan Gare de Lyon’da trenleri ertelediler, önceki bir protestoda gözünü kaybeden bir demiryolu çalışanı için dayanışma gösterisi olarak adlandırdıkları şeyde rayların üzerinde yürüdüler ve işaret fişekleri yaktılar.

Bir AFP muhabiri, batıdaki Nantes kentinde protestocuların göz yaşartıcı gaz kullanan güvenlik güçlerine mermiler attığını söyledi. Şehrin etrafındaki çöp kutuları gibi bir banka da ateşe verildi.

Protestocuların bir otobüs durağını parçalamak da dahil olmak üzere hasara yol açması üzerine polis güneydoğudaki Lyon kentinde tazyikli su ve kuzeydeki Lille kentinde göz yaşartıcı gaz kullandı.

CGT sendikası, Paris’teki çöp toplayıcılarının başkentte binlerce ton çöpün biriktiği üç haftalık grevi Çarşamba gününden itibaren askıya aldıklarını söyledi.

Ancak, hareketin, artık daha az işçi grev yaptığı için işçilerin koordinasyonunun “yeniden daha güçlü bir şekilde greve gitmesine” izin vermek olduğunu söyledi.

Macron’un yeni emeklilik yasasını özel bir hüküm kullanarak parlamentodan geçirmesinden yaklaşık iki hafta sonra, sendikalar hükümeti geri adım attırmak için kitlesel protestolarda pes etmeyecekleri sözü verdiler.

İngiltere Kralı III. Charles’ın Pazar günü başlaması planlanan Fransa ziyareti, olaylar nedeniyle ertelendi.

Siyasi görüşmeler

Macron Pazartesi günü Elysee Sarayı’nda Başbakan Elisabeth Borne, diğer kabine bakanları ve üst düzey milletvekilleri ile kriz görüşmeleri yaptı.

Toplantıya katılanlardan biri Macron’un “Sendikalara el uzatmaya devam etmemiz gerekiyor.”

Borne, sendika liderleriyle görüşmeyi umarken, milletvekilleri, siyasi partiler ve yerel yetkililerle üç haftalık görüşmeler planladı.

Ilımlı CFDT sendikasının başkanı Laurent Berger, “sakinleşmek ve bir çıkış yolu bulmak için bir jest” olarak sendikalar ile hükümet arasında bir arabulucu atanması çağrısında bulundu.

Sert sol CGT sendika lideri Philippe Martinez, “Amaç, emeklilik yasasının geri çekilmesidir” dedi.

Ancak hükümet sözcüsü Olivier Veran, yasanın artık tartışılmadığını söyledi.

“Artık geçmişte kaldı” dedi.

‘Hiçbir şey değişmiyor’

Fransız içişleri bakanlığı, Salı günkü katılımın ülke çapında yaklaşık 740.000 protestocu olduğunu ve geçen Perşembe günü sokaklara çıkan 1.09 milyonun bir miktar gerilediğini bildirdi.

CGT sendikası, 23 Mart’taki 3,5 milyonluk tahmininde de düşüşle birlikte, iki milyondan fazla kişinin protesto ettiğini söyledi.

Birçok üniversite ve lisenin ablukaya alınmasıyla Salı günkü protestolarda gençler öne çıktı.

Paris’teki Sorbonne Üniversitesi’nde öğrenci olan 19 yaşındaki Jo Zeguelli, “Hiçbir şey değişmiyor. Macron bizi dinliyor gibi görünmüyor” dedi.

Toulouse’da, ekoloji alanında doktora öğrencisi olan 26 yaşındaki Paul Castagne, “hükümetin yapmaya çalıştığı şeyin, durumun kötüleşmesine izin verip insanların yorgunluğuyla oynamaktan” korktuğunu söyledi.

Paris’teki toplu taşıma, hem metrolarda hem de banliyö trenlerinde trafik kesintiye uğrayarak büyük ölçüde etkilendi.

Pazartesi günü, işçiler dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan Paris’teki Louvre’a girişi kapatarak kapanmaya zorladı.

Önceki grev günlerinde olduğu gibi, Salı günü de Paris’teki Eyfel Kulesi ve başkentin dışındaki Versay Sarayı da kapatıldı.

()
 
Üst