Galatasaray-Ç.Rizespor maçının tartışmalı konumlarını Deniz Çoban yorumladı! Penaltılar ve kırmızı yanlışsız mu?

bencede

New member
Harika Lig’in 27. haftasında Galatasaray taraftarı önünde Çaykur Rizespor’u 2 defa geriye düştüğü maçta 4-2’lik skorla devirdi. Gayretten epey hakem Ümit Öztürk’ün kararları tartışıldı. Hakem hocamız Deniz Çoban da bilhassa verilen ve beklenilen penaltı durumları başta olmak üzere müsabakanın tartışmalı kararlarını yayıncı kuruluş beIN Sports’ta ‘Trio’ programında kıymetlendirdi. İşte o yorumlar…

(Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır)

Ufak bir yüklenmeyi kullanarak oyuncu kendini yere bıraktı. Devam sonucu yanlışsız.

Gedson topa hakim ve savunma oyuncusunu gerisine alıyor. Topla onun ortasına giriyor. Artık artta kaldıysanız hareketlerinize itina göstermelisiniz. Gedson’un hareket alanı kalmıyor. Topa atak yapmak için uzattığı ayağı arttan gelen Galatasaraylı’ya takılarak düşüyor. Net bir faul.

Tartışılacak bir şey yok. Sarı kart gerçek karar.

İtiraz ettiği mevzu faul. Faul de yanlışsız bu ortada. Hakeme mobbing uygulayıp, seyircinin önüne atarsanız sarıyla cezalandırılırsınız.

Bu Emre tarafınca yapılmış fazlaca gecikmiş bir müdahale. Topla oynarken, kazara, ayağını kaçıracak vakit bulamadan değil, çok gecikmiş bir atılım. Ben burada Emre’ye ikinci sarı kartın gösterilmesini daha hakikat buluyorum.

Marcao topla oynadıktan daha sonra kaçınılmaz bir temas oluyor. Faulu gerektirecek bir durum yok. Ama Marcao sağ ayağını da rakibe hakikat savuruyor. Burada sol ayağından değil, sağ ayağı niçiniyle bir faul sonucu çıkması gerekirdi.

Faulü gerektirecek hiç bir durum yok. Boyd’un devamında attığı gol pak.

Bir faul verilecekse Rizespor’a verilmeliydi. O hususta karar zıt. Fakat Omar için de ikinci bir sarı kart gerekmezdi şayet Ümit Öztürk, Rize’ye faulü verseydi.

Gomis’le kazanılan penaltı durumu öncesinde Berkan’ın müdahalesi net faul. Kırmızı mı sarı mı diye konuşulacak bir konuma faul verilmedi. Sarı hududunda bence. Yaralayıcılık sonunun altında. Faul ve sarı kart sonucu çıkmalıydı.

Futbol bir temas oyunu. Yapılan temasın tesiri ve oyuncunun hareketlerini kısıtlaması ihlali gerektirir. Burada top geldiğinde Gomis’in topla oynamasını engelleyecek bir atağı yok kalecinin. Gomis’i tesir edecek müdahalesi yok, yalnızca teması var. daha sonrasında başına bir teması var. Yere düştükten daha sonra Gomis’in de bir penaltı beklentisi yok. Hakemin de bir penaltı verecek ruh hali yok. daha sonra Galatasaraylı futbolcular itiraz ediyor. Hakemin ‘Ne için penaltı bekliyorsunuz?’ üzere bir vücut lisanı var. Benim açımdan Gomis’e tesir eden bir müdahale yok. Penaltı sonucunın verilmemesi daha gerçek olurdu. Bence yanlışlı bir karar.

Her temas ihlal değildir. İhlal için oyuncuya tesir etmesi, bir daha sonraki hareketi yapmasını engellemesi gerekir. Kaleci kayarak geliyor, azami itina gösteriyor, Kerem’e dokunmamak için. Kerem’e de dokunuyor. daha sonrasında Kerem ayağını yere bastıktan daha sonra topa yetişemeyeceğini anlayınca kendini yere bırakıyor. Bu bir görüş. Öteki görüş de müdahaleden etkileniyor ve yere düşüyor. İki farklı görüş var. İki görüşün olduğu yerde VAR müdahil olamaz. Hakemin de önü açık, görüyor. Bu mevzuda VAR hakemi Alper Ulusoy kusurlu. Penaltıyı vermiş olmasın da benim açımdan bir sorun yok, görüşe dayalı olduğu için. Lakin ben karar verecek olsam, penaltının verilmemesi daha gerçek olurdu.

2 penaltı durumuyla bir arada bunu gördüğümde hangisi daha hayli penaltı dersek, bu daha fazlaca penaltı. Oyuncunun hareketini daha fazlaca kısıtlıyor, düşüşü doğal. Oyuncu hayli yeterli niyetli değil ancak başkalarına göre daha tesirli müdahale. Penaltı verilmemesi fazlaca ağır eleştirilmez. Lakin o iki penaltıya penaltı verildiyse buna da penaltı verilmeliydi.

Fabricio’nun topa atılım yaptığını ve hatta dokunduğunu da görüyorum. Benim açımdan en çok faul olur. Sarı kart olmaz.

Bu ikinci sarı kart olmaz. Yer alma çabasında ikisi de birbirine dokunuyor, biri birini biraz daha fazla ittiriyor. Olağan bir periyotta güçlü ikaz ya da iki oyuncuya da sarı kart. 90+2. dakikada oyun fazlaca gerginken, ‘Görüyorum, daha dikkatli olun’ dese daha yanlışsız olurdu. Bu kırmızı kart olmadı!

Ufak bir yüklenmeyi kullanarak oyuncu kendini yere bıraktı. Devam sonucu gerçek.

Gedson topa hakim ve savunma oyuncusunu gerisine alıyor. Topla onun ortasına giriyor. Artık artta kaldıysanız hareketlerinize ihtimam göstermelisiniz. Gedson’un hareket alanı kalmıyor. Topa atılım yapmak için uzattığı ayağı geriden gelen Galatasaraylı’ya takılarak düşüyor. Net bir faul.

Tartışılacak bir şey yok. Sarı kart gerçek karar.

İtiraz ettiği mevzu faul. Faul de gerçek bu ortada. Hakeme mobbing uygulayıp, seyircinin önüne atarsanız sarıyla cezalandırılırsınız.

Bu Emre tarafınca yapılmış epey gecikmiş bir müdahale. Topla oynarken, kazara, ayağını kaçıracak vakit bulamadan değil, çok gecikmiş bir atılım. Ben burada Emre’ye ikinci sarı kartın gösterilmesini daha gerçek buluyorum.

Marcao topla oynadıktan daha sonra kaçınılmaz bir temas oluyor. Faulu gerektirecek bir durum yok. Ancak Marcao sağ ayağını da rakibe yanlışsız savuruyor. Burada sol ayağından değil, sağ ayağı niçiniyle bir faul sonucu çıkması gerekirdi.

Faulü gerektirecek hiç bir durum yok. Boyd’un devamında attığı gol pak.

Bir faul verilecekse Rizespor’a verilmeliydi. O hususta karar karşıt. Fakat Omar için de ikinci bir sarı kart gerekmezdi şayet Ümit Öztürk, Rize’ye faulü verseydi.

Gomis’le kazanılan penaltı konumu öncesinde Berkan’ın müdahalesi net faul. Kırmızı mı sarı mı diye konuşulacak bir duruma faul verilmedi. Sarı hududunda bence. Yaralayıcılık hududunun altında. Faul ve sarı kart sonucu çıkmalıydı.

Futbol bir temas oyunu. Yapılan temasın tesiri ve oyuncunun hareketlerini kısıtlaması ihlali gerektirir. Burada top geldiğinde Gomis’in topla oynamasını engelleyecek bir atağı yok kalecinin. Gomis’i tesir edecek müdahalesi yok, yalnızca teması var. daha sonrasında başına bir teması var. Yere düştükten daha sonra Gomis’in de bir penaltı beklentisi yok. Hakemin de bir penaltı verecek ruh hali yok. daha sonra Galatasaraylı futbolcular itiraz ediyor. Hakemin ‘Ne için penaltı bekliyorsunuz?’ üzere bir vücut lisanı var. Benim açımdan Gomis’e tesir eden bir müdahale yok. Penaltı sonucunın verilmemesi daha hakikat olurdu. Bence yanlışlı bir karar.

Her temas ihlal değildir. İhlal için oyuncuya tesir etmesi, bir daha sonraki hareketi yapmasını engellemesi gerekir. Kaleci kayarak geliyor, azami itina gösteriyor, Kerem’e dokunmamak için. Kerem’e de dokunuyor. daha sonrasında Kerem ayağını yere bastıktan daha sonra topa yetişemeyeceğini anlayınca kendini yere bırakıyor. Bu bir görüş. Öbür görüş de müdahaleden etkileniyor ve yere düşüyor. İki farklı görüş var. İki görüşün olduğu yerde VAR müdahil olamaz. Hakemin de önü açık, görüyor. Bu hususta VAR hakemi Alper Ulusoy yanılgılı. Penaltıyı vermiş olmasın da benim açımdan bir sorun yok, görüşe dayalı olduğu için. Fakat ben karar verecek olsam, penaltının verilmemesi daha gerçek olurdu.

2 penaltı durumuyla bir arada bunu gördüğümde hangisi daha fazlaca penaltı dersek, bu daha epeyce penaltı. Oyuncunun hareketini daha hayli kısıtlıyor, düşüşü doğal. Oyuncu fazlaca yeterli niyetli değil ancak başkalarına nazaran daha tesirli müdahale. Penaltı verilmemesi fazlaca ağır eleştirilmez. Lakin o iki penaltıya penaltı verildiyse buna da penaltı verilmeliydi.

Fabricio’nun topa atak yaptığını ve hatta dokunduğunu da görüyorum. Benim açımdan en çok faul olur. Sarı kart olmaz.

Bu ikinci sarı kart olmaz. Yer alma uğraşında ikisi de birbirine dokunuyor, biri birini biraz daha fazla ittiriyor. Olağan bir devirde güçlü ikaz ya da iki oyuncuya da sarı kart. 90+2. dakikada oyun fazlaca gerginken, ‘Görüyorum, daha dikkatli olun’ dese daha hakikat olurdu. Bu kırmızı kart olmadı!