Haberler-Lokniti-CSDS Anketi: Karnataka’daki En Büyük Anket Sorunu Yolsuzluk Değil: Haberler Kamuoyu

Leila

Global Mod
Global Mod
Karnataka Meclis Seçimleri 2023: Oylama 10 Mayıs’ta yapılacak ve sonuçların 13 Mayıs’ta açıklanması planlanıyor.


Yeni Delhi:

Haberler’nin Gelişen Toplumları Araştırma Merkezi’nin (CSDS) bir araştırma programı olan Lokniti ile ortaklaşa yaptığı bir ankete göre, gelecek hafta yapılacak meclis seçimleri öncesinde Karnataka halkı için en önemli seçim sorunu olarak işsizlik ortaya çıkıyor. . Yoksulluk ikinci sırada yer alırken, oy kullanmaya hazırlanırken kalkınmasızlık, fiyat artışı, eğitim ve yolsuzluk akıllarına gelen diğer konular arasında yer alıyor.

Katılımcıların yüzde 28’i işsizliğin kendileri için en büyük sorun olduğunu söylerken, yüzde 25’i bunun yoksulluk olduğunu ve yüzde 7’sinin her biri gelişme eksikliği, fiyat artışı ve eğitim olduğunu söyledi.

Kongre’nin tekrarlanan “yüzde 40 komisyon” lafıyla birincil anket tahtası haline getirdiği yolsuzluk, yanıt verenlerin yalnızca yüzde altısında yankı buldu. Ancak, son beş yılda (BJP iktidardayken) yolsuzluğun artıp artmadığı sorusuna, yanıt verenlerin yarısından fazlası arttığını söyledi.

Yüzde 51 yolsuzluğun arttığını, yüzde 35 aynı kaldığını, yüzde 11 ise azaldığını söyledi.

Özellikle, geleneksel BJP destekçileri bile son beş yılda yolsuzluğun arttığına inanıyor. Ankete katılan Kongre destekçilerinin yüzde 50’si yolsuzluğun arttığını söyledi, yanıt veren BJP destekçilerinin yüzde 41’i de arttığını söyledi ve görüşülen JD(S) destekçilerinin yüzde 73’ü aynı şeyi söyledi. Parti bağlantılarına göre toplam yanıt verenlerin yüzde 57’si taahhütte bulunmadı.

Enflasyon konusunda, çoğunluğu (yüzde 67) fiyatların arttığını söylerken, dörtte birinden azı (yüzde 23) aynı kaldığını ve bir azınlık (yüzde 9) fiyatların düştüğünü söyledi. Katılımcılara özellikle son beş yılda kendi bölgelerinde fiyatların artıp artmadığı sorulmuştur.

Anket ayrıca, genç seçmenler için işsizliğin ve Karnataka kırsalındakiler için yoksulluğun daha büyük bir sorun olduğunu ortaya çıkardı.

İşsizliğin kendileri için en büyük sorun olduğunu söyleyen yüzde 28’in yüzde 38’i 18 ila 25 yaşları arasındaydı. Yoksulluğun en büyük endişe kaynağı olduğunu söyleyen yüzde 25’lik kesimin yüzde 30’u eyaletin kırsal kesiminden, yüzde 19’u ise kentsel alanlardandı.

Anket 20-28 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi. Anket için rastgele seçilen 21 meclis segmentinde 82 sandıkta kayıtlı toplam 2.143 seçmenle görüşülmüştür. Tatbikatı yürütenler, bu seçmenlerin her biriyle yaklaşık 15-20 dakika görüştü. Ankete her kesimden ve bölgeden seçmen katıldı.

Her sandıkta, SRS (sistematik rastgele örnekleme) yöntemi kullanılarak seçmen kütüğünden 40 seçmen rastgele örneklendi (bunların 25’i görüşme yaptı). Görüşmeler, seçmenlerin evlerinde, çoğu Karnataka’nın çeşitli kolej ve üniversitelerinden öğrencilerden oluşan, özel olarak eğitilmiş saha araştırmacıları tarafından yüz yüze gerçekleştirilmiştir.

Örneklem nispeten küçük olsa da, görüşülen toplam seçmen sayısı Karnataka seçmenlerinin sosyal gerçekliğini temsil ediyor, yani örneklem, sosyal bileşim açısından Karnataka seçmenlerini gerçekten temsil ediyor.

Bulgular, Haberler’nin önemli konularda halkın ruh halini ve görüşünü ölçmeye yönelik yeni girişimi olan “Kamuoyu”nun bir parçası.

Karnataka 10 Mayıs’ta oy kullanacak ve sonuçların 13 Mayıs’ta açıklanması planlanıyor.
 
Üst